en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ WIELKĄ TWIERDZĘ TORUŃ

Panorama nadwiślańska Torunia

 
Zwiedzanie, informacje
 
Dla ułatwienia podziwiania uroku nadwiślańskiej panoramy toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego wykonano specjalny taras - punkt widokowy. Znajduje się on na przeciwległym brzegu Wisły (na wyspie Kępa Bazarowa), naprzeciwko Bramy Mostowej.
Dotrzeć tam można na dwa sposoby:
 w sezonie letnim na Kępę Bazarową pływa łódź turystyczna "Katarzynka", która jednorazowo zabiera około 20 osób. Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 4 zł. Przystanie znajdują się: pod Bramą Mostową i nieopodal punktu widokowego na Kępie.
 na pieszo lub komunikacją miejską przez most Piłsudskiego:
    • wybierając się na pieszy spacer przez most należy iść chodnikiem po jego wschodniej stronie (tj. od strony Starego Miasta). Za mostem skręcamy w lewo w ulicę Dybowską, którą po około 500 metrach dojdziemy do ulicy Majdany. Ta z kolei prowadzi w lewo do celu. Cała odległość od placu Rapackiego wynosi około 2 km (w tym 1 km przez most).
    • lub z przystanku autobusowego na placu Rapackiego należy wsiąść w autobus jednej z linii nr: 11, 14, 22, 27, 36, które jadą w kierunku Dworca Głównego PKP. Tutaj, tj. na drugim z kolei przystanku należy wysiąść i kierować się w ulicę Majdany, która przez prowadzi bezpośrednio do punktu widokowego.
 
Na zwiedzanie zapraszamy w ramach trasy 2.4. "Panorama Torunia i zamek Dybów" tutaj.
 
 
Nadwiślański widok toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego, oglądany z południowego brzegu Wisły (z wyspy wiślanej Kępa Bazarowa będącej - co jest też kolejną, unikatową atrakcję - rezerwatem leśnym w środku miasta) należy do najpiękniejszych panoram miast. Zawsze był inspiracją dla malarzy, poetów i zachwycał flisaków spławiających tratwy Wisłą. Jest to jednocześnie najbardziej znany widok Torunia, którego urok podkreśla nocna iluminacja.
 
Wśród najważniejszych zabytków współczesnej panoramy Torunia od strony Wisły wymienia się od zachodu: Bramę Żeglarską, strzelistą wieżę Kościoła Ducha Św., niskie wieżyczki Kościoła Mariackiego, dach i wieżyczki Dworu Artusa, w głębi wieżę Ratusza Staromiejskiego, górującą w całej panoramie monumentalną bryłę Katedry św.św. Janów, Dwór św. Jerzego, niską wieżę dawnego Zboru ewangelickiego, na wschodzie panoramę zamykają wieże: nowomiejskiego gotyckiego Kościoła św. Jakuba i wysmukła Kościoła św. Katarzyny, dołem ciągną się obronne mury miejskie.
(Kliknij aby powiększyć): 
 
W ciągu wieków, poczynając już od XIV stulecia, powstawały licznie różnego rodzaju malownicze przedstawienia nadwiślańskiego widoku Torunia. Twórców urzekało nie tylko samo naturalne nadrzeczne położenie miasta na niskich terasach Wisły, ale przede wszystkim ciekawa, monumentalna architektura Torunia.

Panoramę Torunia umieszczono m.in. na:

• słynnych talarach oblężniczych, wybitych w mennicy toruńskiej w latach 1630-1631. Emisją tą uczczono rocznicę skutecznego odparcia oblężenia szwedzkiego w 1629 roku. Budowle miasta przedstawiono otoczone kłębami dymu i ognia. W otoku znajduje się łaciński napis, w tłumaczeniu: "wierność i stałość ogniem doświadczona", a na drugiej stronie treść: "Toruń przez nieprzyjaciół oblężony przy bożej pomocy mężnie przez obywateli obroniony d. 16 lutego 1629". Ten specjalny medal kazał wybić Zygmunt III Waza w uznaniu bohaterskiej postawy Torunia (kliknij miniaturę aby powiększyć).
 
medalu upamiętniającym wyzwolenie Torunia spod okupacji szwedzkiej wybitym w roku 1658 z inicjatywy Rady Miasta Torunia. Na awersie widnieje popiersie króla Jana Kazimierza (który z Podgórza kierował walkami o odzyskanie Torunia z rąk szwedzkich). Panoramę Torunia od strony północnej pokazano na rewersie. Jest ona tłem sceny kapitulacji załogi szwedzkiej przed królem. W górnej części medalu Bóg (napis hebrajski) otacza promienistą opieką Toruń (kliknij miniaturę aby powiększyć).

Inny • medal przedstawiający kolejne szwedzkie oblężenie Torunia wydano w 1703 roku. Tym razem awers prezentuje ostrzeliwane i płonące miasto.

Kolejne medale pamiątkowe, pokazujące panoramę miasta lub jej fragmenty, pochodzą z • 1731 roku (medal na 500-lecie Torunia z widokiem miasta za rzeką, nad miastem słońce, po lewej pod drzewem strażnica krzyżacka i pionowa data: 1231, na bliższym brzegu rzeki oddział pieszego wojska; kliknij miniaturę aby powiększyć)
 
i z • 1754 roku (na 300-lecie wyzwolenia miasta od Krzyżaków). Wszystkie powyższe medale można dziś oglądać w zbiorach Muzeum Okręgowego w Ratuszu Staromiejskim. Na zdjęciach poniżej: po lewej: medal z 1731 roku (awers i rewers), po prawej medal z 1754 roku. (kliknij aby powiększyć).

Spośród najbardziej znanych dawnych widoków Torunia należy wspomnieć kilka panoram:
• widok perspektywiczny-miedzioryt J. Hoffmanna z 1631 roku (powstały prawdopodobnie pod wpływem planu Torunia, powstałego w 1629-1631) pt. "Civitas Thorunium Hoffmannum Geom. et Archit. Ispe author fecit et A° 1631" (Kliknij aby powiększyć):
• będący jego uproszczoną wersją miedzioryt wg M. Meriana z 1641 roku (który powstał jako ilustracja dzieła "De rebus publicis hanseaticis" wg J. A. Wardenhagena, posiada wiele ówczesnych odbitek i dziś jest najbardziej popularny), na podstawie którego powstało później kilka innych widoków (np. w dziele G. Bodenehra z 1727 roku pt. "Curioses Staats und Kriegs Theatrum in Pohlen" - • widok przedstawiający szwedzkie oblężenie Torunia w 1703 roku, przechowywany dziś w Kriegsarchiv we Wiedniu i Muzeum Okręgowym w Toruniu).
Na ilustracji poniżej: plan perspektywiczny Torunia wg. Matthäusa Meriana. Kliknij aby powiększyć.

• popularny miedzioryt C. D. Pietescha z 1684 roku (Kliknij aby powiększyć):

 
• rysunek J. Dahlberga z 1697 r. "Oddanie Torunia Szwedom".
Liczba tych wszystkich widoków jest znaczna, ale wszystkie one bazowały na powstałych przed połową XVII wieku miedziorytach Hoffmanna i Meriana, z których w pełni oryginalny jest ten pierwszy.
 
Najstarsza zachowana panorama Torunia pochodzi z 1594 roku i znajduje się na późnorenesansowym epitafium Macieja Neissera i jego małżonki, w obrazie górnym i jest tłem dla sceny Chrztu Chrystusa w Jordanie. Epitafium znajduje się w nawie południowej, w przęśle zachodnim Kościoła Mariackiego (Kliknij aby powiększyć):
 
Natomiast najstarsza zachowana fotografia panoramiczna Torunia pochodzi z 1861 roku i została wykonana przy ruinach zamku Dybów (fragmenty na pierwszym planie):
 
Tymczasem najstarszy znany widok Torunia nie zachował się, przetrwał natomiast jego opis. Było to malowidło ścienne z 1503 roku mistrza Antoniego, umieszczone wewnątrz sali wielkiej Dworu Artusa, przedstawiające walkę św. Jerzego ze smokiem na tle panoramy średniowiecznego Torunia.

W tym miejscu trzeba też wspomnieć o rysunkach G. F. Steinera, przedstawiających poszczególne obiekty w mieście oraz jego ogólne widoki.
 
Panorama Cudem Polski!
 
Nadwiślańska panorama Torunia zajęła drugie miejsce w konkursie na siedem cudów Polski "Moich Podróży" - dodatku do dziennika "Rzeczpospolita".
Plebiscyt rozstrzygnęły osoby, które przez internet wskazywały najatrakcyjniejsze miejsca naszego kraju. Toruński Zespół Staromiejski i nadwiślańską panoramę wyprzedziła tylko kopalnia soli w Wieliczce z 29 tys. wskazań. Za Toruniem, który zdobył 28 tys. głosów znalazły się: Zamek w Malborku, Zamek Królewski i Katedra na Wawelu w Krakowie, Kanał Elbląski, Zamość oraz Rynek Główny i zespół staromiejski w Krakowie.

Pod koniec lipca 2007 r. na łamach turystycznego dodatku "Moje Podróże" dziennik "Rzeczpospolita" ogłosił internetowy konkurs "Wybieramy 7 Cudów Polski". Z całej Polski napłynęło w sumie prawie 400 zgłoszeń różnych budowli i miejsc - przy czym warto dodać, że konkurs obejmował tylko obiekty architektury i kultury materialnej, wyłączał zaś cuda natury.

W pierwszym etapie konkursu nad 400 propozycjami debatowała kapituła specjalistów w składzie:
Anda Rottenberg - historyk sztuki,
Elżbieta Piskorz-Branekova - etnograf z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie,
Olgierd Budrewicz - podróżnik, pisarz i varsavianista,
Grzegorz Buczek - architekt urbanista, członek zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich,
Rafał Szmytke - prezes Polskiej Organizacji Turystycznej,
Paweł Lisicki - redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Jury ogłosiło 31 sierpnia swój werdykt - do dalszej rywalizacji wytypowało 27 obiektów. Wśród nich znalazł się toruński zespół staromiejski i panorama nadwiślańska.
Od tego momentu rozpoczęło się ogólnopolskie głosowanie. Do 19 września do godz.12.00 internauci mogli za pośrednictwem poczty e-mail oddawać głosy na  swoich faworytów. Z jednego adresu pocztowego zaliczano oddanie jednego głosu, a w ramach jednego głosu można było zaznaczyć maksymalnie 7 obiektów.

(20.09.2007., za: Gazeta Wyborcza Toruń, Toruński Serwis Samorządowy)

 

 

poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (160)
ploaiue, 2022-10-13 06:41:41
I think this will be a good article for those who are interested. For me the best part is finding good and live-streaming games https://iogames.games
Daneen Al Majaz, 2022-10-13 09:04:52
Daneen Al Majaz IT Services provide every client with a dedicated account manager who’s wholeheartedly focused on their success. They’re supported by a team of digital marketing specialists, who are also available to answer any of your earlier questions. Best IT Company in Dubai best social media marketing company in dubai best digital marketing company in dubai top software company in Dubai best software company in dubai best Seo company in dubai best digital marketing agency in dubai Best IT Company in Dubaibest social media marketing company in dubaibest digital marketing company in dubaitop software company in Dubaibest software company in dubaibest Seo company in dubaibest digital marketing agency in dubaibest digital marketing agency in dubai Daneen Al Majaz IT Services provide web design and development, seo, social media marketing, digital marketing, software development, app development and erp solutions in dubai
바카라사이트, 2022-10-16 04:40:11
I have been looking for articles on these topics for a long time. I don't know how grateful you are for posting on this topic. Thank you for the numerous articles on this site, I will subscribe to those links in my bookmarks and visit them often. Have a nice day.
https://oncainven.com/
rashikhanna, 2022-10-19 08:12:07
We are really grateful for your blog fragment. https://fungirl.in/ You will tune down a lovely load of techniques inside the wake of visiting your put up. Astonishing fine art
rashikhanna, 2022-10-19 08:13:21
Someone I work with including gatherings your blog overall close by reasonable the thing to me to advance besides. https://www.topcityescort.com/escorts/bangalore The veritable forming style is positively radiant and the sections are important. Information you give the visitors
sunitasingh, 2022-10-19 14:38:14
lovely, 2022-10-25 14:00:23
E Lovely Escorts India Offering Elite Independent Escorts in Ahmedabad at Affordable Rates. Call or WhatsApp on +919265647133 Book Our Female Model Escorts Service in Ahmedabad.
Escorts Ahmedabad
Call Girl Ahmedabad
Escort in Ahmedabad
Call Girl in Ahmedabad
kavita, 2022-10-31 11:12:50
web design dubai - http://softhunters.ae/
best web design company in dubai - http://softhunters.ae/
website development company dubai - http://softhunters.ae/
web design company in dubai - http://softhunters.ae/
tarunsharma, 2022-11-01 09:38:31
I am glad to read this brilliant article all the details are awesome and good in this blog thanks for sharing this wonderful blog,
https://www.hostingsafari.com/tally-on-cloud
https://www.hostingsafari.com/tally-on-aws
https://www.hostingsafari.com/busy-on-cloud
SHIVNAI SHARMA, 2022-11-01 09:39:41
THANKS FOR SHARING THIS BRILLIANT BLOG I LOVE TO BE HERE AND READ THIS GREAT BLOG TODAY.
https://www.sanyuktadesign.com/
lovely, 2022-11-18 10:41:45
escort gandhinagar

escort rajkot

ADITI

Escort Ahmedabad
jessica, 2022-11-21 10:49:54
A great place for you to visit https://deathrun3d.io
바카라게임사이트, 2022-11-30 08:25:19
I would like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I’m hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal website now. https://evo-casino24.com/
Bangalore Escorts, 2022-11-30 09:23:16
https://dominiklandsman.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dominikhruby.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dominikherzan.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dominikaspackova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dolansky.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://doksansky.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dokoupil.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://docekalova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dobrovsky.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dobrovska.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dobes.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://do.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dlouhy.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://divinova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://ditrych.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://ditajarosova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://diessl.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://diblikleontyn.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://diazcastro.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://diartova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dianova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dianarochovanska.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dian.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://denisazabranska.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://evaholzelova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://evadosedelova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://evacerna.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://evabenesova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://evaannaemmastrnadova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://erikapospisilova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://enerlan.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://enders.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://emingerova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://eliskamichalkova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://elhenicka.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://elexova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://elchaar.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://ejem.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://eisner.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://eisen.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://eigner.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://eichler.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://efraimondrejkubik.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://edwards.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://edvardrejthar.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://eduardmalek.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://edmundcerny.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://ederova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dworak.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dvorakovapetra.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dvorakmichal.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dvorakmarek.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dvorakdusan.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dvorak.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://duskova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
Bangalore Escorts, 2022-11-30 09:24:08
https://dusik.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dusannavratil.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dusanferko.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://durickova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://durichova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://durdovicova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://durdak.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://duran.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dupalova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dufka.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dufek.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://duelblog.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dudr.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://duchonova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://duchon.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dubsky.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dubska.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dubnova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://dubcova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://fleischhans.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://flegl.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://flaska.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://flarnytryl.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://flamikova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://flajsmanova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://fiserjaroslav.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://fiser.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://firichova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://filipzacharias.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://filiptucek.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://filipsmola.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://filipsena.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://filiprychly.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://filipmachac.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://filipkriz.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://filiphumplik.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://filiphendrych.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://filipfuchs.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://filipbartos.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://fikacek.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://fik.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://fiedler.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://fichtner.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://fialovajitka.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://fialaradim.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://ferschmann.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://feri.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://ferdinandpolak.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://fencl.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://fekar.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://feigler.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://fasulis.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://farkasova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://faltyn.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://faltus.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
https://faltisova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://www.loconto.net/
Bangalore Escorts, 2022-11-30 09:25:40
https://www.massey.co.uk/asp/click.asp?https://www.loconto.net/
http://www.aidenpan.com/home/link.php?url=https://www.loconto.net/
http://srednevekovoe-oruzhie.ru/weblinks/?site=https://www.loconto.net/
http://eeesti.ru/www/?site=https://www.loconto.net/
http://otinasadventures.com/index.php?w_img=https://www.loconto.net/
http://onfry.com/social/?url=https://www.loconto.net/
http://lnovodstvo.ru/catalog/?site=https://www.loconto.net/
http://gidroelectrostantsiya.ru/linkex/?site=https://www.loconto.net/
http://yomi.mobi/jump/https://www.loconto.net/
http://fukugan.com/rssimg/cushion.php?url=https://www.loconto.net/
http://yespania.ru/linkmanager/?site=https://www.loconto.net/
http://aidb.ru/?aion=highway&a=https://www.loconto.net/
http://gera-mebel.ru/bitrix/rk.php?goto=https://www.loconto.net/
http://dndetails.com/whois/show.php?ddomain=https://www.loconto.net/
https://www.meetme.com/apps/redirect/?url=https://www.loconto.net/
http://krism.ru/bitrix/rk.php?goto=https://www.loconto.net/
https://www.vwwatercooled.com.au/forums/redirect-to/?redirect=https://www.loconto.net//
https://rd.am/www.crystalxp.net/redirect.php?url=https://www.loconto.net/
https://www.openlinksw.com/describe/?url=https://www.loconto.net/
https://tvtropes.org/pmwiki/no_outbounds.php?o=https://www.loconto.net/
http://www.techportal.ru/bitrix/rk.php?goto=https://www.loconto.net/
https://fjb.kaskus.co.id/redirect?url=https://www.loconto.net/
http://17227461.vkrugudruzei.ru/x/outlink?url=https://www.loconto.net/
https://minecraft-galaxy.ru/redirect/?url=https://www.loconto.net/
http://www.spiritualforums.com/vb/redir.php?link=https://www.loconto.net/
http://mobile-bbs.com/bbs/kusyon_b.php?https://www.loconto.net/
http://www.themichae.parks.com/external.php?site=https://www.loconto.net/
http://go.parvanweb.ir/index.php?url=https://www.loconto.net/
http://www.v6.to/goto.php?https://www.loconto.net/
https://www.thri.xxx/redirect?url=https://www.loconto.net/
http://seocheki.net/site-check.php?u=https://www.loconto.net/
https://downforeveryoneorjustme.com/https://www.loconto.net/
https://www.ibm.com/links/?cc=us&lc=en&prompt=1&url=https://www.loconto.net/
https://analysis.fc2.com/redirect.php?r=https://www.loconto.net/
http://tootoo.to/op/?redirect=www.loconto.net/
http://7ba.org/out.php?url=https://www.loconto.net/
http://usachannel.info/amankowww/url.php?url=https://www.loconto.net/
http://variable-stars.ru/db/msusearch/site.html?sort=n&page=102&site=https://www.loconto.net/
http://new.mtas.ru/bitrix/rk.php?goto=https://www.loconto.net/
http://np-stroykons.ru/links.php?id=https://www.loconto.net/
http://www.gambit43.ru/go.php?https://www.loconto.net/
http://www.1whois.ru/?url=www.loconto.net/
http://oldmayak.ru/cat/?site=https://www.loconto.net/
http://sechste.ru/linkcat/?site=https://www.loconto.net/
http://ammazonka.ru/catalog/?site=https://www.loconto.net/
http://travnitshestvo.ru/ssilki/?site=https://www.loconto.net/
http://lightafire.ru/cat/?site=https://www.loconto.net/
http://linkanalyse.durad.de/?ext_url=https://www.loconto.net/
http://gotovimmjaso.ru/links/?site=https://www.loconto.net/
http://viskonsin.ru/links/?site=https://www.loconto.net/
http://the-new-york.ru/links/?site=https://www.loconto.net/
http://kanat-surgut.ru/links/?id=https://www.loconto.net/
http://youngprofessionalsofrome.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://yume100-tw.gamerch.com/gamerch/external_link/?url=https://www.loconto.net/
http://night.jp/jump.php?url=https://www.loconto.net/
https://www.zakonia.ru/tools/redirect?url=https://www.loconto.net/
https://www.mrsu.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=https://www.loconto.net/
https://www.merkfunds.com/exit/?url=https://www.loconto.net/
http://sc.afcd.gov.hk/gb/https://www.loconto.net/
http://www.diversitybusiness.com/SpecialFunctions/NewSiteReferences.asp?NwSiteURL=https://www.loconto.net/
https://www.broadbandmap.gov/external-redirect/https://www.loconto.net/
Bangalore Escorts, 2022-11-30 09:27:33
http://search.babylon.com/imageres.php?iu=https://www.loconto.net/
https://webfeeds.brookings.edu/~/t/0/0/brookingsrss/topfeeds/latestfrombrookings/~https://www.loconto.net/
http://www.gizoogle.net/tranzizzle.php?search=https://www.loconto.net/
https://whois.chinaz.com/https://www.loconto.net/
https://chat.libimseti.cz/redir.py?https://www.loconto.net/
https://uxsight.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://ourgiftcards.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://sc.youth.gov.hk/TuniS/www.loconto.net/
https://prlog.ru/analysis/https://www.loconto.net/
https://www.mataxi.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.ip-ping.ru/whois/?host=https://www.loconto.net/
https://w3seo.info/Text-To-Html-Ratio/https://www.loconto.net/
https://midoc.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.solomons-mines.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.helixturnhelix.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.leopalace.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.tacticaldoctor.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.mozakin.com/bbs-link.php?tno=&url=www.loconto.net/
https://wap.digicelha.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://pagecs.net/https://www.loconto.net/
https://1bid.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.fooddistribution.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.performance-motos.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://nundinaeco.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.travelinscotland.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.kd-elektronik.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://wap.ixlas.az/islam/kitabxana/index.php?site=https://www.loconto.net/&act=view&d...
https://hackyourself.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.altenergy-pro.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.ahaonline.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://mosaic.bz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/&cache=yes
https://www.surabayateak.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.jaascois.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://dyiprop.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://sacreddestinations.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.hotelthilanka.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.plasticdipmolding.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.venuesseoul.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.ultrasurf.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.nirogdhampatrika.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://voiceplace.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.djking.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.venuessydney.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.klausjewelry.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.thorntonstudios.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.satone-phone.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.venuesathens.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.cartergrandle.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
Bangalore Escorts, 2022-11-30 09:28:25
https://www.mollersupport.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://newyorkrunner.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://icraze.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.levelfourconsulting.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.paulslist.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://harleminternalmedicine.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.thorleyheaders.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.dyrlaegevagten.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://barberarchitects.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://watchfreetv.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.fitnesspizza.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.nhotel.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://wedgetoo.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://lifehacker.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.naturalfashion.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://westlakellc.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.mangoonline.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.qwestion.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.hhiremodel.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://quiozel.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.phonotica.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.gavecore.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.bulbright.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://wedecouv.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.nigerianairforce.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.acornwindows.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://quickfamilyfoundation.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://incentivesouthamerica.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.qataruniversity.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.yourtruth.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.judith-davison.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.texwoodmenswear.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://nigeriannavy.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://venuesphilippines.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.homir.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.mettanoa.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://riddimhunter.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://randymcnally.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.venueskualalumpur.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://redleader.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://venuesjakarta.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://emergencymedicine.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.judyjames.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.usamembership.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://omamail.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
Bangalore Escorts, 2022-11-30 09:34:10
https://www.miracleheatsaunas.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.tt-line.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.conferencebureauthailand.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://incentiveaustrailia.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://incentivesouthafrica.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://xendan.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.communityguilds.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.skinmatrix.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://intersectracinggroup.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.alternativenetworkmarketing.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.antoniomassafera.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://detailcustomhomes.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://lespooch.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://linochol.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://roscomsport.com/golink/https://www.loconto.net/
https://www.precash.info/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://quoisel.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://bcgrows.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.scfsllc.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://hacmelabs.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://hawkins-web.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://ngp-capital.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://grapesgonewild.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://bluffmfg.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
http://www.scampatrol.org/tools/whois.php?domain=https://www.loconto.net/
https://cottagesandgardens.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://foundryanalytics.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://nearzero.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://conferencebureauparis.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://qedpost.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.prettyfulpower.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://asterhealth.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://conferencebureaumilan.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://passiveincome.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://missingourmoms.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://letter4.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.tumia.org/nl/gids/en/instantie.php?tiname=https://www.loconto.net/&relationship...
https://astermedicals.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=https://www.loconto.net/
https://www.urlrate.com/www/loconto.net/
https://www.arukikata.co.jp/redirector.php?url=https://www.loconto.net/
https://www.spiritfanfiction.com/link?l=https://www.loconto.net/
talgov.com/Main/exit?url=https://www.loconto.net/
https://maps.google.bt/url?q=https://www.loconto.net/
https://securityheaders.com/?q=https://www.loconto.net/
http://www.fcterc.gov.ng/?URL=https://www.loconto.net/
http://yeslandia.ru/links/?site=https://www.loconto.net/
https://imgops.com/www.loconto.net/
http://piroski.ru/sites/?site=https://www.loconto.net/
http://altaimount.ru/catalog/?site=https://www.loconto.net/
http://onlinemanuals.txdot.gov/help/urlstatusgo.html?url=https://www.loconto.net/
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 09-11-2016 23:09
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):