en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ WIELKĄ TWIERDZĘ TORUŃ

Witraże

 
Zwiedzanie, informacje
 
Największy zbiór średniowiecznych witraży toruńskich eksponowany jest w Galerii Sztuki Gotyckiej w hali ław chlebowych w Ratuszu Staromiejskim. Zwiedzać można w godzinach otwarcia Ratusza Staromiejskiego (tutaj).
 
Fragmenty oryginalnych witraży gotyckich znajdują się także w niektórych kwaterach głównego okna prezbiterium w Katedrze Świętojańskiej (tutaj).
 
 
W średniowieczu jednym z ważniejszych ośrodków witrażownictwa był Toruń. Witrażownicy toruńscy znani byli szeroko ze swych umiejętności, a wyroby swe eksportowali nawet do Kurlandii. Sztuka witrażowa w Toruniu o najwyższym poziomie artystycznym bujnie rozkwitła w XIV w. Wskazują na to kwatery witraży zachowane do dziś głównie w zbiorach Muzeum Okręgowego w Ratuszu Staromiejskim, a także nieliczne fragmenty w prezbiterium Katedry św.św. Janów. W toruńskim Muzeum Okręgowym znajduje się największy w Polsce zbiór witraży, stanowiący unikatową w skali kraju kolekcję. Zbiór ten składa się z trzech zespołów: z nieistniejącego Kościoła św. Mikołaja (najstarsze) i z Kościoła Mariackiego w Toruniu oraz z kościoła farnego w Chełmnie. Równie interesujące są kwatery z herbami patrycjatu toruńskiego, powstałe ok. 1380 r. zapewne dla upamiętnienia fundatorów oszkleń.
Więcej tutaj.
 
poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (5)
Frankie, 2022-06-03 11:11:49
There's nothing better than playing io games with friends. https://iogames.games/
chanvova, 2022-09-09 09:03:54
Dordle plays attractive, attractive, extremely entertaining
https://wordgames.gg/dordle
Russel, 2022-11-10 14:29:04
This website deserves a positive response.
Visit: https://www.evercareop.com/
Michael, 2022-11-11 08:07:52
As a writer at https://www.assignmenthelp.ie/irish-homework-help I got a chance to write a detailed report on Toruń glass factory its services and manufacturing process. This antique piece of stained glass is now preserved in a District Museum in Toruń house
oralie, 2022-11-28 10:13:22
I appreciate you writing such https://slimerancher2.co a great essay. Do you intend to write any similar pieces in the future? I'll be visiting your website again and again.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 05-12-2017 23:09
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):