Witraże
Zwiedzanie, informacje
Największy zbiór średniowiecznych witraży toruńskich eksponowany jest w Galerii Sztuki Gotyckiej w hali ław chlebowych w Ratuszu Staromiejskim. Zwiedzać można w godzinach otwarcia Ratusza Staromiejskiego (tutaj).
Fragmenty oryginalnych witraży gotyckich znajdują się także w niektórych kwaterach głównego okna prezbiterium w Katedrze Świętojańskiej (tutaj).
|
W średniowieczu jednym z ważniejszych ośrodków witrażownictwa był Toruń. Witrażownicy toruńscy znani byli szeroko ze swych umiejętności, a wyroby swe eksportowali nawet do Kurlandii. Sztuka witrażowa w Toruniu o najwyższym poziomie artystycznym bujnie rozkwitła w XIV w. Wskazują na to kwatery witraży zachowane do dziś głównie w zbiorach Muzeum Okręgowego w Ratuszu Staromiejskim, a także nieliczne fragmenty w prezbiterium Katedry św.św. Janów. W toruńskim Muzeum Okręgowym znajduje się największy w Polsce zbiór witraży, stanowiący unikatową w skali kraju kolekcję. Zbiór ten składa się z trzech zespołów: z nieistniejącego Kościoła św. Mikołaja (najstarsze) i z Kościoła Mariackiego w Toruniu oraz z kościoła farnego w Chełmnie. Równie interesujące są kwatery z herbami patrycjatu toruńskiego, powstałe ok. 1380 r. zapewne dla upamiętnienia fundatorów oszkleń.
Więcej tutaj.
Lokalizacja
« poprzednia strona | następna strona » |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:
Ostatnia modyfikacja 05-12-2017 23:09