en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ TWIERDZĘ TORUŃ

Ulica Szeroka

 
Zwiedzanie, informacje
 
Ulica Szeroka to dziś najbardziej reprezentacyjna i najbardziej ruchliwa ulica toruńskiego Starego Miasta i całego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego. Zawsze była jedną z najważniejszych ulic toruńskich, zabudowana kamienicami najzamożniejszych i najbardziej wpływowych rodów patrycjuszowskich: burmistrzów,  rajców, kupców hanzeatyckich, złotników.
Dziś jest wyłączona z ruchu samochodowego i stanowi deptak łaczący Średniowieczne Stare Miasto i Nowe Miasto.
Jest popularnym miejscem spacerów mieszkańców Torunia i turystów z całego świata.
 
Wycieczka z przewodnikiem: 1.5 "Trakt reprezentacyjny" tutaj
 
 
 

Przy pierzejach Szerokiej między ul. Szczytną a ul. Mostową mieszkały najzamożniejsze rodziny toruńskiego patrycjatu – Rusopów, Reussów, Eskenów, Krugerów, Rubitów, Puttenów, Vasanów, Teschnerów, Raków, Rockendorfów, Fredewaldów, Preussów, Papenów i innych, a przez pewien czas w okresie nowożytnym domy przy tej ulicy posiadały rodziny szlacheckie: Działyńskich, Niemojewskich, Kostków (jednak od pocz. XVII w. Rada toruńska prowadziła skuteczną politykę zwalczania własności szlacheckiej w Toruniu: do 1641 r. liczba kamienic w posiadaniu szlachty ziemskiej spadła w Toruniu o połowę).

W latach 1386-1590 nazywana była Grossengasse (Wielka). Prowadziła z centrum miasta (Rynku Staromiejskiego) do Bramy Wielkiej (Kotlarskiej) i do Nowego Miasta Toruń. Była częścią ważnego traktu na wschód: z Torunia przez Mazowsze na Wołyń.

Dziś wszystkie kamienice tej ulicy pochodzą z czasów hanzeatyckiej świetności Torunia, czyli z XIV wieku, jednak w XIX stuleciu niemal wszystkie z nich zostały destrukcyjnie przekształcone z patrycjuszowskich w czynszowe wielorodzinne, a partery w jednolite przestrzenie handlowe z dużymi witrynami; w czasie tego przekształcenia zniszczeniu uległy zabytkowe wnętrza i fasady (>>>). Jednak mimo tego w wielu kamienicach zachowały się ślady dawnej świetności w postaci np. malowideł ściennych stropowych sięgających średniowieczna, renesansu i baroku.

  Więcej o ulicy Szerokiej tutaj

drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 13-11-2016 00:31
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):