en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ WIELKĄ TWIERDZĘ TORUŃ

Piwo toruńskie

Tradycje warzelnicze w Toruniu sięgają początków miasta. Browarnictwem zajmowali się liczni piwowarzy skupieni w dwóch cechach browarniczych: staromiejskim i nowomiejskim. Wiek XV/XVI to najlepsze czasy dla piwowarstwa toruńskiego. W obu cechach toruńskich działało wtedy 90 mistrzów i tyleż browarów.

W Nowym Mieście Toruniu już w XV w. browarnicy należeli do najbogatszych mieszczan i wchodzili w skład elity rządzącej miastem. Z kolei w XVIII-wiecznym Toruniu przynależność patrycjuszy do cechu piwowarów była raczej prestiżowa niż praktyczna, bowiem z produkcją bezpośrednią piwa członkowie w większości nie mieli do czynienia, pełniąc szereg urzędów i stanowisk miejskich.

W Dworze Artusa oraz w piwnicach Ratusza Staromiejskiego serwowano wiele gatunków piwa z toruńskich browarów, jak również z browarów z różnych terenów Polski m.in. piwa gdańskie (Piwnica Gdańska), elbląskie, świdnickie, wrocławskie. 

Zobacz więcej o historii piwa i piwowarstwa toruńskiego tutaj.

Na piwnym szlaku

Dla smakoszy proponujemy trzy miejsca w Toruniu, gdzie oprócz szerokiego wyboru piw poznać można też lokalne wyroby.
Piwa z serii Toruńskie dostępne są w Krajinie Piva (Nowe Miasto, Rynek Nowomiejski 8). Pod tą marką spróbować można m.in. Toruńskie Piernikowe - smakowe, ciemne piwo, czuć w nim piernik, więc wymóg podstawowy spełniony, do tego cynamon, miód i chlebowy posmak; poza tym Toruńskie Miodowe, Toruńskie Złociste, Toruńskie Krzepkie.
Ponadto lokal oferuje ponad 200 marek piwa lanego i butelkowanego pochodzącego z krajowych i zagranicznych browarów. 
Sama lokalizacja Krajiny Piva jest dużą atrakcją. Krajina mieści się bowiem w XV-wiecznej kamienicy, w której od 1489 r. nieprzerwanie działa najstarsza karczma w Toruniu i jedna z najstarszych w Europie - Gospoda Pod Modrym Fartuchem.
 
 
Z kolei w Browarze Staromiejskim Jan Olbracht (Stare Miasto, ul. Szczytna 15) poznać można kolejne, na miejscu wytwarzane piwa - np. Śmietankę Toruńską - piwo pszeniczne. Nazwa nawiązuje do Śmietanki Pomorskiej z przedwojennego toruńskiego Browaru Pomorskiego. Opracowana oryginalna receptura Śmietanki Toruńskiej nadaje trunkowi niepowtarzalny smak, z nutą bananowo–goździkową przeplataną przepięknym aromatem chmielowym. Niefiltrowane i niepasteryzowane. Nagrodzone Pszeniczną Bombą 2012.
Bursztyn Toruński to natomiast piwo w typie półciemnego, charakteryzujące się umiarkowaną słodyczą. Nie można zapominać o piwnej specjalności, wybieranej często przez goszczące tu panie czyli Pierniku Toruńskim. Jest słodkie, czuć piernikowy lukier ale bez żadnych chemicznych posmaków. 
Restauracja-browar zajmuje całą zabytkową XV-wieczną kilkupiętrową kamienicę. Warzelnia o mocy produkcyjnej 10 hl znajduje się tuż przy wejściu do lokalu. Leżakownię umieszczono natomiast w piwnicy. Zamontowano tam 10 zbiorników fermentacyjno-leżakowych o pojemności 10 hl każdy, do tego dwa zbiorniki wyszynkowe o analogicznej pojemności.
Gotycka kamienica, w której mieści się Jan Olbracht to również wyjątkowa atrakcja. Zachowało się tu wiele cennych elementów, jak np. piec typu hypocaustum, gotyckie malowidła ścienne o motywach dworskich i in. - patrz tutaj.
Główna sala na parterze to oryginalna wysoka sień - pomieszczenie charakterystyczne dla hanzeatyckiego typu średniowiecznych kamienic toruńskich, w jej górnej części mieści się antresola. Na parterze można usiąść bezpośrednio przy barze lub w ciekawie stylizowanych wielkich beczkach. Z antresoli natomiast można podziwiać warzelnię wraz z naściennym malunkiem przedstawiającym schemat układu słonecznego - to oczywiste nawiązanie do Torunia jako miasta Mikołaja Kopernika.
Król Jan Olbracht, od którego pochodzi nazwa lokalu, panował w latach 1492-1501. Władca kilkakrotnie przebywał w Toruniu, był  tu szczególnie popularny, m.in. wydał dla Torunia przywilej budowy stałego mostu na Wiśle, który po moście w Krakowie był wtedy drugim stałym mostem wiślanym. Król zmarł w Toruniu w 1501 r., a serce jego złożono w toruńskim kościele Świętojańskim.
 
     
 
 
Kolejne miejsce polecane: Carpe Kraft (plac Teatralny 7) multitap, czyli wielokran... Lejemy z naszych kranów 18 piw jednocześnie, a dodatkowo mamy do wyboru ponad 300 piw butelkowych (około połowa to piwa zagraniczne), co czyni nas najlepiej pod tym kątem zaopatrzonym pubem w tej części kraju. Doceniamy najlepsze piwa, ale i promujemy małe, powstające dopiero browary kraftowe. Znajdziecie u nas zarówno popularne piwa regionalne, znane marki rzemieślnicze, jak i zupełne nowości. Dla koneserów czeka szafka VIP, wypełniona najlepszym piwnym towarem z całego świata jak Mikkeller czy BrewDog, nasza piwna mapa jest bardzoooo szeroka i mamy piwa od Japonii po USA i od Australii po Islandię. :) Dla piwnych poszukiwaczy przygód z kolei.. czekają piwa kawowe, wędzone, a nawet ...torfowe. Niezdecydowanym proponujemy deskę degustacyjną, tj cztery szklaneczki po 150 ml, które dobierzesz wg własnego uznania spośród dostępnych danego dnia kranów.
 
       
drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Ostatnia modyfikacja 20-02-2017 11:45
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):