en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ WIELKĄ TWIERDZĘ TORUŃ

Ukrzyżowanie i Sąd Ostateczny

 
Zwiedzanie, informacje
 
Malowidło znajduje się w prezbiterium Katedry Świętojańskiej. Zwiedzać można w godzinach otwarcia Katedry (tutaj).
Na zwiedzanie zapraszamy w ramach trasy 1.16. "Katedra Świętojańska" tutaj.
 
 
To niezwykłe malowidło ścienne w prezbiterium toruńskiej Katedry Świętojańskiej jest cennym i wyjątkowym dziełem malarstwa średniowiecznego. Powstało ok. 1380 r., mierzy 6,40 x 5,10 m. Obraz dzieli się na trzy strefy: niebiańską, ziemską i piekielną. Centralnym punktem jest scena Ukrzyżowania Chrystusa na Drzewie Życia, które wyrasta z boku Jessego, protoplasty rodu Chrystusa.
W górze rozgrywa się scena niebiańska: w centrum na tronie zasiada Bóg Ojciec w otoczeniu aniołów trąbiących Sąd Ostateczny, po prawej św. Piotr z kluczem do bram Nieba wprowadza zbawionych, po lewej Archanioł Gabriel z mieczem wypędza nieprawe dusze z Raju. Dolna część to sugestywne wyobrażenie piekła, z dużą różnorodnością kar czekających na grzeszników, bez względu na ich ziemskie stanowisko i pozycję społeczną.
Widoczne są tutaj silne wpływy sztuki praskiej, wówczas przodującej w tej części Europy, do której chętnie nawiązywał bogaty i ambitny patrycjat toruński chcący dorównać najlepszym wzorcom i pokazać swoje możliwości.
Więcej tutaj.
 
poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (4)
Robin, 2022-11-10 13:57:39
온라인카지노, 2022-12-12 05:39:44
First of all, thank you for letting me see this information. I think this article can give me a lot of inspiration. I would appreciate > if you could post more good contents in the future.
https://totosafe.com/
Daniel, 2023-01-04 10:06:30
The way you use your expertise to help others is a very admirable trait of yours. In addition to this, the website https://assignmentpay.com/ offers a wide range of services. Apart from writing, it also provides editing and proofreading. For a nominal fee, you can get your essays written in a short period of time. Moreover, the writers are qualified and have excellent knowledge in a variety of subjects.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 14-12-2017 00:07
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):