en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ WIELKĄ TWIERDZĘ TORUŃ

Średniowieczne domy patrycjuszowskie

 
Zwiedzanie, informacje
 
Bardzo dużo najcenniejszych toruńskich historycznych i stylowych kamienic jest użytkowana przez różnego rodzaju instytucje. Idąc więc np. do restauracji, do banku, do sklepu (czy to spożywczego czy np. odzieżowego) mamy dużą szansę natknąć się na oryginalne elementy wyposażenia wnętrz, np. charakterystyczne dla średniowiecznych kamienic toruńskich wysokie sienie, łukowe wnęki ścienne, liczne renesansowe czy barokowe polichromie stropowe, oryginalne stiuki na sufitach itp. Zadziwia nieraz, że takie "cuda" znajdują się np. nad głową stojących w kolejce w sprawie telefonu, albo na ścianie za szkłem przy regale z bułkami i na torunianach nie robią wrażenia.
 
O zabytkowych toruńskich kamienicach mieszczańskich i patrycjuszowskich i możliwościach ich zwiedzania tutaj.
 
Zwiedzanie z przewodnikiem:
Toruński Serwis Turystyczny
tel. 66 00 61 352
Rezerwacje zwiedzania: e-mail: biuro@przewodnik.torun.pl.
 
 
Toruń może poszczycić się największym w Polsce zespołem tak dobrze zachowanych kamienic mieszczańskich sięgających średniowiecza, głównie XIV i XV w. Jest tu kilkaset domów posiadających mniej lub bardziej widoczne cechy gotyckie. Kompleks domów mieszczan toruńskich jest unikatowy zarówno w skali kraju, jak i Europy; jest jednym z najlepiej zachowanych i odzwierciedlających dawne, bogate średniowieczne miasto. Mimo wielu przebudów w XIX w. dziś liczne kamienice posiadają w swoich wnętrzach oryginalny gotycki podział, cenne polichromie ścienne, polichromowane sklepienia i stropy, fasady. W Toruniu zachowało się najwięcej gotyckich malowideł ściennych we wnętrzach świeckich. Poza toruńskimi znanych jest kilka malowideł w kamienicach warszawskich, 2 w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta oraz 1 malowidło na fasadzie kamienicy we Wrocławiu.
Toruńskie kamienice patrycjuszowskie, ich bogactwo ornamentyki, pokazują stan zamożności miasta i wysoki poziom artystycznych aspiracji mieszczan opartych na wzorach zachodnioeuropejskich.
Więcej o toruńskich kamienicach patrycjuszowskich
tutaj.
poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (10)
Julions, 2021-12-15 10:16:52
I always like the architect design of them. Such nice and well-designed styles. fmwhatsapp
Just awesome.
somya pandey, 2022-05-20 12:42:14
somya pandey, 2022-05-20 12:43:35
totoguy, 2022-07-20 04:03:35
i am for the primary time here. I came across this board and I to find It truly useful & it helped me out a lot. I’m hoping to provide something back and help others such as you aided me

토토사이트 https://totoguy.com/
totovi, 2022-07-20 04:03:58
Superior post, keep up with this exceptional work. It’s nice to know that this topic is being also covered on this web site so cheers for taking the time to discuss this! Thanks again and again!

안전토토사이트 https://totovi.com/
totoright, 2022-07-20 04:04:15
It's impressive. I've been looking around for information, and I've found your article. It was a great help to me. I think my writing will also help me. Please visit my blog as well.

토토사이트 https://totoright.com/
Euro Classified Ads, 2022-08-04 20:13:27
Post your free ads on Euro Classified Ads for business jobs services etc https://www.euroclassifiedads.com https://www.euroclassifiedads.com/all-country
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 30-03-2018 12:19
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):