en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ WIELKĄ TWIERDZĘ TORUŃ

Obserwatorium Astronomiczne UMK

 
Zwiedzanie, informacje
 
Zwiedzanie Centrum Astronomii UMK organizujemy tylko po wcześniejszym zamówieniu drogą e-mailową z wyprzedzeniem przynajmniej 2 dni roboczych. Zamówić można na dzień i godzinę dowolną między 9 a 19.

Zwiedzający oprowadzani są fachowo przez pracownika naukowego, a czas pobytu w Centrum wynosi do 2 godzin. Przewodnik nie tylko demonstruje nowoczesny warsztat pracy astronoma, ale także wprowadza w fascynujące zagadnienia budowy i ewolucji Wszechświata oraz przybliża najnowsze osiągnięcia badawcze astronomii.
 
Więcej informacji tel. 56 621 02 32
Rezerwacje zwiedzania: e-mail: obserwatorium@turystyka.torun.pl
 
 
Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika to największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce. Obejmuje Katedrę Astronomii i Astrofizyki oraz Katedrę Radioastronomii.
Katedra Astronomii i Astrofizyki położona w malowniczym parku udostępnia do zwiedzania m.in. największy teleskop w Polsce, w pełni zmodernizowany - 90-cm zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina oraz historyczny astrograf Drapera.
W Katderze Radioastronomii zwiedza się m.in. dwa radioteleskopy: 15-m oraz największy w Polsce i naszej części Europy - radioteleskop 32-m.
 
Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika znajduje się we wsi Piwnice, 13 km na północ od Torunia (l = -1h14min13s, j = 53°6', wys. 90 m n.p.m.) - patrz mapa lokalizacji poniżej.

Pierwsze pawilony zbudowano w latach 1948-1949, następnie rozbudowa trwała w drugiej połowie lat 50., także w latach 70. XX wieku (kiedy oddano centrum radioastronomii).
W 1994 roku Obserwatorium wzbogaciło się o nowy, największy i najnowocześniejszy w tej części Europy radioteleskop. Antena paraboliczna ma średnicę 32 m, co stawia obiekt toruński na trzecim miejscu w Europie. Obserwatorium posiada także inną antenę o średnicy 15 m, a także teleskop Schmidta o średnicy 90 cm.
Prowadzone są tam badania pulsarów oraz badania z zakresu radiospektroskopii.
32-metrowa antena z wysokiej jakości oprzyrządowaniem jest dla polskich astronomów unikalnym narzędziem badań kosmosu. Teleskop jest częścią europejskiej i ogolnoświatowej sieci interferometrycznej VLBI. Pozwala to antenie być częścią syntetyzowanego radioteleskopu o równoważnej aperturze około 10 tys. kilometrów. Budowa tego instrumentu i udział polskich astronomów w międzynarodowej kooperacji zaowocował rozkwitem badań w dziedzinie radiowej. Wykonywane za pomocą VLBI badania odległych galaktyk i kwazarów, poszukiwania układów planetarnych wokół pulsarów, badania molekuł w gwiazdach i materii międzygwiazdowej to główne z wymienionych tu dziedzin. Ważność toruńskiej 32-metrowej anteny została doceniona przez środowisko astronomiczne. Jej rozmiar i położenie (ważne rozszerzenie sieci VLBI na wschód) i wysoce wykfalifikowana kadra naukowa i inżynieryjna sprawia, że włączenie Torunia do sieci VLBI znacznie poszerza jej możliwości. Badania radioastronomiczne są wielkim wyzwaniem nowoczesnej nauki dla kraju takiego jak Polska. Nasz teleskop jest przeznaczony do użytku przez wszystkich polskich radioastronomów jako Ośrodek Narodowy.
 
Dyrektorem Centrum Astronomicznego UMK od 1997 roku był prof. Aleksander Wolszczan, odkrywca pozasłonecznego układu planetarnego. Pierwszym dyrektorem Obserwatorium był inny wybitny astronom, prof. Władysław Dziewulski, później prof. Wilhelmina Iwanowska.
 
Zobacz też inne Atrakcje Astronomiczne w Toruniu >>>
 

 
Zwiedzanie rozpoczyna się od Katedry Radioastronomii, gdzie mamy szanse podziwiać dwa największe radioteleskopy w Polsce - RT3 i RT4. Ten drugi znajduje się w odosobnionej części parku i zwiedzający podchodzą pod samą konstrukcję. W tym miejscu dowiadują się na czym właściwie polegają obserwacje tego typu, jaka jest rola tak dużego instrumentu i skoro nazywa się RT4, to gdzie jest RT1, RT2 i RT5?
 
Po rozwianiu wszelkich wątpliwości na temat tego, czy przez radioteleskop można słuchać radia i czy widać 'little green people' przechodzimy do starszej części obserwatorium, tak zwanej części optycznej. Wśród drzew można zaleźć wiele kopuł, które skrywają teleskopy różnej wielkości. Historię zaczynamy od najmniejszego, ale jednocześnie najważniejszego z nich - astrografu Drapera. Kryje się za nim niesamowita opowieść, zarówno o tym, do czego służył, jak i o tym, dlaczego i jak do nas trafił.

Następnie zatrzymujemy sie przy Słońcu - dosłownie i w przenośni. W Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika stworzyliśmy mały Układ Słoneczny, pomniejszony na tyle, aby w całości zmieścił się w parku. W tym miejscu ukazujemy szokujące skale odległości we Wszechświecie i opowiadamy o bezpiecznych sposobach obserwacji słońca. Jeśli pogoda na to pozwala, pokazujemy tarczę Słońca przy pomocy teleskopu lub przez specjalne okulary.

Ostatnim Punktem wycieczki jest kopuła, która skrywa największy w Polsce teleskop optyczny, o średnicy lustra 90 cm. Może nie jest tak majestatyczny jak radioteleskop, ale robi piorunujące wrażenie. Ponieważ stoi przy nim orgynalny panel do sterowania, który zachował się od lat 50-tych, a obecnie zastąpiły go nowoczesne komputery, opowiadamy o tym, jak obserwacje wyglądały kiedyś, a jak teraz.

Podczas wizyty w naszym obserwatorium goście odbywają podróż, która pozwala im poznać historię naszego ośrodka i tej romantycznej nauki, jaką jest astronomia. Nie stronimy od, czasem trudnych, pytań naszych gości, a ostateczny kształt wycieczki rozwija się w trakcie unikalnych rozmów.
 
poleć artykuł

Lokalizacja
następna strona »
Komentarze użytkowników (83)
duży, 2014-02-28 07:31:34
@mała
masz rację, że analfabeci, choć sądząc po różnicach w nazwie autora, to właściwie jeden  :)
Pozdrawiam
Love, 2014-09-05 21:09:14
Super  ! Fakt, mam 13 lat ale kocham Astronomię
michał fal, 2015-02-24 22:35:49
jestrm w pełni szczesliwym człowiekiem od kiedy zostało załozone obserwatorium w toruniu dziekuje wam drodzy załozyciele
ja, 2021-02-08 16:23:40
nice
Joseph, 2022-01-12 21:58:29
The Nicolaus Copernicus Astronomical Observatory is part of the Jagiellonian University's Department of Physics, Astronomy, and Applied Computer Science in Cracow. It is located near Fort Skala, some 10 kilometres west of the city centre, and is named for Nicolaus Copernicus.

https://digitaltechblog.com/games-lol-run-google-android-and-windows-together-in-parallel/
https://games.lol/soul-knight/
Hailey, 2022-04-13 06:10:32
Wish to visit Astronomical Observatory of the Nicolaus Copernicus University once. I am interested in astronomy and learn about it.

https://findaword.co/
SmithCohn, 2022-04-21 03:34:17
I did hear about Astronomical Observatory of the Nicolaus Copernicus University but have never had a chance to come here

https://cookieclicker.onl/
smith, 2022-06-13 09:44:47
It's a pleasure to come and observe the observatory https://fleeingthecomplex.online
Md Fahad Alam, 2022-06-25 08:25:31
Chatting with someone can be a great way to learn more about them and their interests, but it can also be boring AF if you're not prepared.https://www.omegle.fyi/
https://www.chatrandom.one/
https://www.bazoocam.fyi/
Laris, 2022-06-30 05:07:16
I will visit Obserwatorium Astronomiczne UMK next time.
https://deathrun3d.com
https://stickmanboost.com
Devin Herman, 2022-07-18 05:41:45
Get ahead of everyone else and claim first place by sketching and guessing more quickly than they can. https://gartic-phone.io/
Meerab Graves, 2022-08-15 03:23:15
Uptomods oferuje obszerną kolekcję zmodyfikowanych gier APK i aplikacji na urządzenia z Androidem. Wszystkie mody są dostępne za darmo i nie ma potrzeby rootowania urządzenia. Dzięki Uptomods możesz cieszyć się wszystkimi swoimi ulubionymi grami i aplikacjami z ulepszonymi funkcjami i rozgrywką. Nie ma ograniczeń co do tego, co możesz zrobić z Uptomods. Puść wodze fantazji i odkryj możliwości! Odwiedź teraz: https://uptomods.com/
miklas, 2022-09-07 11:24:27
I really love reading your blog. It is very well drafted and easy to understand. Thanks very much! If you have more time, please visit:
https://poppy-playtime.io
smith logan, 2022-09-14 11:46:11
Its really a nice article and that online assignment is very helpful for all academic students and that i suggest you Pay Someone To Do Your Course they provide a best services in all sorts
Vinay, 2022-09-26 08:55:52
I came here, the church is very beautiful https://sloperun.io
HolidayMaker, 2022-09-28 13:16:44
Explore Kashmir, the true paradise on earth with our beautifully crafted Kashmir Tour Packages. The best Honeymoon tour in Kashmir is our USP. Enjoy your holidays in Kashmir with us. Visit Us: https://www.kashmirtourpackage.org/
Pilgrimage, 2022-09-28 13:17:32
Pilgrimage Tours gives peace and calm to your body & mind with a blissful & kind experience spiritually fulfilling. Best Religious Pilgrimage Tour Packages take you to visit each & every holy site of India. Read More: https://www.pilgrimagetour.in/
sarah roxon, 2022-10-05 11:15:15
n addition to the useful information shared here, share more with you about the slope game which is the top trending 3D space online game. With addictive gameplay and high challenge, the game makes you play again and again without getting bored. You can join the game on devices such as computers, and phones. https://slopegame.onl
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 26-05-2021 12:22
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):