Zwiedzanie Torunia. Przewodnik po Toruniu
|
|
|
Czytaj też:
|
Toruń przepięknymi budowlami i dachami z cegły palonej lśniącymi tak znamienity, że nic mu chyba pięknością, położeniem i blaskiem świetnym dorównać nie zdoła
- pisał w 1450 r. Jan Długosz
w "Historiae Polonicae Liber I"
i chociaż wiele z uroku dawnego Torunia minęło bezpowrotnie, zwłaszcza w XIX w., to jednak dziś Toruń uważany jest nie tylko za jedno z najpiękniejszych i najbardziej "klimatycznych" miast, ale także za przykład oryginalnie zachowanej architektury najwyższej próby.
|
|
www.przewodnik.torun.pl | www.przewodnicy.torun.pl | |
Toruń - hanzeatyckie miasto o burzliwej, ośmiowiekowej historii, przez całe stulecia było miejscem krzyżowania się europejskich szlaków. To jedno z największych i najbogatszych miast dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które przechodziło w ciągu wieków z rąk do rąk, zawsze jednak wierne Rzeczypospolitej. Jego wyjątkowe dziedzictwo kulturowe uznane przez UNESCO za spuściznę całej ludzkości, niegdyś było wspólnym domem i miejscem pracy dla europejskich kupców, słynnych artystów, uczonych, rzemieślników, imigrantów i przedstawicieli różnych wyznań. Z Toruniem związanych jest wiele osobistości z wielkim Mikołajem Kopernikiem na czele, toruńczykiem – jak sam podawał.
Pomimo zniszczeń XIX-wiecznych Toruń dziś wyróżnia się niezwykłą urodą światowej rangi oryginalnych zabytków przeszłości, wciąż urzeka mnogością, różnorodnością i wysokim poziomem artystycznym pomników architektury i zabytków ruchomych oraz wyjątkową atmosferą miasta gotyckiego. Jego piękno stworzyły burzliwe osiemsetletnie dzieje oraz twórcze talenty wybitnych torunian i przybyszów z całej Europy przygarniętych przez słynące z tolerancji miasto. Przekuły je w kamień i cegłę imponującej architektury ratuszy, kościołów, kamienic i bram oraz bogate dziedzictwo kultury, przechowywane w historycznych murach.
|
Toruń - jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych miast w Polsce - jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych ośrodków turystycznych i kulturalnych. Jest także prężnym ośrodkiem akademickim i gospodarczym. Położony na południowych krańcach Pomorza (Ziemi Chełmińskiej), nad Wisłą i Drwęcą graniczy z Kujawami i Ziemią Dobrzyńską. Od stuleci był miastem nadgranicznym i od stuleci pełnił jako ważny ośrodek hanzeatycki istotną rolę w wymianie handlowej i kulturowej między Europą Zachodnią a Środkową i Wschodnią.
Wszystko jedno, ile trwa Twój pobyt w Toruniu – kilka godzin, kilka dni, czy też całe życie – wszystko jedno, czy jesteś turystą czy mieszkańcem:
dla orientacji, żeby go poznać i pokochać oraz żeby się nim nacieszyć. W towarzystwie kompetentnego przewodnika pospaceruj wąskimi uliczkami i wyjdź na szerokie place, poznaj historię oraz wydarzenia z przeszłości liczącego osiem wieków miasta, poczuj aurę hanzeatyckiego, najbardziej gotyckiego miasta w Polsce.
Jak zwiedzać Toruń? Z przewodnikiem!
Co zwiedzać w Toruniu?Przede wszystkim najstarsze części miasta z licznymi przytulnymi zaułkami, tj. Średniowieczny Zespół Miejski, składający się z trzech elementów:
- Starego Miasta (prawa miejskie 1233 r.),
- Nowego Miasta (prawa miejskie 1264 r.) - i zamku krzyżackiego (założonego w poł. XIII w.),
o łącznej powierzchni ok. 36 ha, zawierający najważniejsze obiekty - hity Torunia. Zainteresowani mogą spędzić tu kilka dni, jednak poznawanie Torunia, jego miejsc, związanej z nimi zawiłej historii, to prces wręcz bez końca.
Tutaj na każdym kroku gotyk jest na wyciągnięcie ręki. Nad wszystkim od ponad 500 lat czuwa duch Mikołaja Kopernika. Cały ten średniowieczny zespół miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, co świadczy o jego ogólnoświatowej randze i wartości. Wyjątkowość i unikatowość toruńskiego zespołu staromiejskiego polega na... >>>
Tym, którzy zakochawszy się w atmosferze Torunia chcą bardziej poznać miasto polecamy inne dzielnice, w których znaleźć można też fascynujące obiekty architektoniczne i historyczne oraz przyrodnicze...
czytaj dalej tutaj.
|
Katedra Świętojańska
Kościół Mariacki
|
Co zwiedzać w okolicach Torunia?
Toruń leży na styku krain geograficznych i historycznych: Ziemi Chełmińskiej (Pomorza) na północy, Kujaw na południu i Ziemi Dobrzyńskiej na wschodzie. Stanowi więc doskonały punkt wypadowy dla wycieczek w ciekawe turystycznie okolice. W regionie znajdują się średniowieczne zamki krzyżackie i inne, liczne miasta i zabytki architektury wysokiej klasy, grody, wykopaliska i rezerwaty archeologiczne, malownicze krajobrazy, osobliwości przyrody, pojezierza i lasy (>>>) jako doskonałe warunki do turystyki wypoczynkowej, a także wsie, gdzie zachowały się relikty budownictwa i tradycji ludowych.
Toruń, obok funkcji głównego ośrodka turystycznego województwa kujawsko-pomorskiego i z racji centralnego położenia w województwie, jest doskonałą bazą wypadową do okolicznych miejscowości turystycznych, będących jednocześnie ważnymi centrami krajoznawczymi w skali ogólnopolskiej.
Przyjeżdżający na dłuższy, kilkudniowy pobyt do Torunia turysta ma możliwość w krótkim czasie i w niewielkiej odległości zwiedzić i poznać takie znane i cenne miejscowości jak: Golub-Dobrzyń (42 km), Chełmno (45 km), Ciechocinek (24 km), Kruszwica (52 km), Strzelno (56 km), niewiele dalej jest do słynnego Biskupina (92 km), a także do Grudziądza (65 km) czy Brodnicy (65 km), Inowrocławia (35 km). W ciągu jednego dnia turysta jest w stanie dojechać oraz zwiedzić i zapoznać się z praktycznie wszystkimi podstawowymi walorami, które region ten oferuje. |
Chełmno (45 km na płn. od Torunia)
Golub (42 km na wsch. od Torunia)
Grudziądz (65 km na płn. od Torunia)
|
Skontaktuj się z nami:
Toruński Serwis Turystyczny