en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ TWIERDZĘ TORUŃ

Kępa Bazarowa

 
Zwiedzanie, informacje
 
Ze Starego Miasta na wyspę można dostać się na dwa sposoby:
• w sezonie letnim na Kępę Bazarową pływa łódź turystyczna "Katarzynka", która jednorazowo zabiera około 20 osób. Bilet normalny kosztuje 8 zł, ulgowy 5 zł. Przystanie znajdują się: pod Bramą Mostową i nieopodal punktu widokowego na Kępie.
• na pieszo lub komunikacją miejską przez most Piłsudskiego:
    • wybierając się na pieszy spacer przez most należy iść chodnikiem po jego wschodniej stronie (tj. od strony Starego Miasta). Za mostem skręcamy w lewo w ulicę Dybowską, którą po około 500 metrach dojdziemy do ulicy Majdany. Ta z kolei prowadzi w lewo do celu. Cała odległość od placu Rapackiego wynosi około 2 km (w tym 1 km przez most).
    • z przystanku autobusowego na placu Rapackiego należy wsiąść w autobus linii nr: 11, 14, 22, 27, 36, które jadą w kierunku Dworca Głównego PKP. Tutaj, tj. na drugim z kolei przystanku należy wysiąść i kierować się w ulicę Majdany, która przez mostem Mała Wisłę prowadzi bezpośrednio do punktu widokowego.
 
Na zwiedzanie zapraszamy w ramach trasy 2.4. "Panorama Torunia i zamek Dybów" tutaj.
 
 
Kępa Bazarowa to wyjątkowa wyspa wiślana w środku Torunia, o powierzchni ok. 70 ha, długości ponad 2,5 km i maksymalnej szerokości ponad 400 m. Połowę jej powierzchni (32,4 ha) stanowi rezerwat przyrody, będący lasem łęgowym – pozostałością po lasach łęgowych występujących w Kotlinie Toruńskiej. To właśnie z Kępy i z urządzonej tu skromnej platformy widokowej rozpościera się najbardziej znany i fascynujący widok panoramy toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego. Ale wyspa miała także swoje znaczenie w historii Torunia. Już od XIII w. pochodzi jej nazwa, wzięta od zatrzymujących się tu kupców. Najbardziej historyczną rolę Kępa odegrała 1. lutego 1411 r., kiedy to zawarto na niej I pokój toruński, kończący tzw. wielką wojnę polsko-krzyżacką.
Więcej o Kępie Bazarowej tutaj.

 
poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 12-11-2016 10:57
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):