Mury, bramy i baszty średniowieczne
Zwiedzanie, informacje
Najdłuższy zachowany odcinek murów zachował się wzdłuż Wisły oraz we fragmencie południowo-zachodnim Starego Miasta. Ponadto duże fragmenty murów Nowego Miasta znajdują się w północno-zachodniej jego części, przy zespole klasztornym dominikanów.
Natomiast jednym z największych grzechów toruńskich władz miejskich jest nieudostępnienie do zwiedzania żadnej z zachowanych baszt (w tym słynnej Krzywej Wieży), ani bram miejskich. Wiele z nich służy jako pomieszczenia biurowe dla instytucji miejskich :-(
Na zwiedzania zapraszamy w ramach trasy 1.14. "Toruń obronny I: Zespół Staromiejski" tutaj.
|
Toruńskie średniowieczne mury obronne są najstarszymi w Polsce. Pierwszy ich odcinek powstał ok. 1246-1262. Toruń więc niemal od początku istnienia otoczony był podwójnym pierścieniem murów obronnych z mokrą fosą pomiędzy nimi (jedynie od strony Wisły mur był pojedynczy). W ciągu kolejnych lat i wieków mury ciągle udoskonalano - były podwyższane, wzmacniane, rozbudowywane; po raz pierwszy już w końcu XIII w. Swój system obronny posiadały wszystkie trzy toruńskie jednostki urbanistyczne: Stare Miasto, Nowe Miasto oraz Zamek Krzyżacki. W ciągu 2,8-kilometrowej linii toruńskich murów obronnych znajdowały się 54 baszty, 14 bram i 2 barbakany typowe. Do dziś zachowało się: 9 baszt i 3 bramy.
Lokalizacja
« poprzednia strona | następna strona » |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:
Ostatnia modyfikacja 14-02-2017 01:41