en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ TWIERDZĘ TORUŃ

Spichrze

 
Zwiedzanie, informacje
 
Spichrze toruńskie są dziś zaadaptowane do różnych innych funkcji. Żaden z nich nie jest udostępniony do zwiedzania na zasadach dostępności dla ogólnego ruchu turystycznego. Niektóre mieszczą np. hotele, inne biura.
Bez przeszkód można oczywiście podziwaic ich zewnętrzną formę architektorniczną, jednak najbardziej poznac można Spichrz Szwedzki (w którym mieści się hotel i karczma), połączony z sąsiednią basztą Żuraw, w której zachowały się oryginalne urządzenia dawnej techniki dźwigowej.
 
 
Toruń, będący dawniej jednym z kilku głównych ośrodków handlowych, a w XIII i XIV w. także najważniejszym wiślanym portem morskim, wykształcił bogate formy architektury nie tylko sakralnej, publicznej, obronnej i mieszkalnej, ale też magazynowej. Już od początku XIV w. toruńskie kamienice kupieckie miały wyższe kondygnacje przeznaczone na składy (tzw. domy-spichrze). Natomiast liczba również budowanych spichrzy samodzielnych w XIV w. wynosiła ok. 30. Cechą specyficzną Torunia było poza tym usytuowanie spichrzów nie bezpośrednio nad wodą, lecz wewnątrz obwodu murów miejskich. Poza tym istniały też spichrze krzyżackie.

Zachowane do dziś toruńskie spichrze należą do najstarszych w Polsce, przez to prezentują najdawniejsze formy i detale zdobnicze tego typu budownictwa i klasyfikują się w grupie najcenniejszych. Są też doskonałą pamiątką toruńskiego wczesnego handlu dalekosiężnego i przynależności do związku hanzeatyckiego.
Więcej o spichrzach tutaj.

 
poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 09-11-2016 23:24
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):