en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ TWIERDZĘ TORUŃ

Intarsja (Meble toruńskie)

 
Zwiedzanie, informacje
 
Największy zbiór intarsjowanych mebli toruńskich eksponowany jest w Ratuszu Staromiejskim na stałych wystawach: "Dawny Toruń. Historia i rzemiosło artystyczne 1233-1793" oraz w Sali Królewskiej. Ponadto w Ratuszu znajduje się wiele oryginalnych drzwi do poszczególnych sal I piętra pięknie zdobionych i wykonanych w tej technice.
Zwiedzać można w godzinach otwarcia Ratusza Staromiejskiego (tutaj).
 
Również doskonałej klasy intarsjowane drzwi wraz z takimi portalami znajdują się w staromiejskim kościele Ducha Św.
 
Wiele z dawnych intarsjowanych mebli toruńskich bezpowrotnie zostało utraconych (zniszczonych, spalonych, wywiezionych, sprzedanych) w czasie kataklizmów wojennych, jakie dotknęły Toruń przede wszystkim w okresie wojen napoleońskich (1806-1813) oraz później w ciągu XIX wieku, kiedy to z bogatych wnętrz toruńskich zachowały się ledwie okruchy śladów świadczących o świetnej przeszłości miasta.
Dlatego dziś w bardzo niewielu domach można jeszcze znaleźć m.in. dawne intarsje toruńskie, np. w kamienicy dawnej Apteki Królewskiej czy w dawnym Pałacu Meissnera.
 
Zwiedzanie z przewodnikiem, rezerwacja biletów wstępu:
Toruński Serwis
Turystyczny, tel. 56 62 10 232
 Toruń, Stare Miasto, ul. Rabiańska 3

Rezerwacje zwiedzania: e-mail: biuro@przewodnik.torun.pl.
 
 
Szczególny rozkwit intarsji nastąpił w Toruniu w wieku XVIII obejmując okres schyłkowego baroku i rokoka, chociaż technika ta była obecna w mieście od 2. poł. XVI w. Jednak od około 1730 r. stała się ona dominującą techniką zdobniczą w toruńskim stolarstwie artystycznym.
Stolarze toruńscy zdobili nią wówczas niemal wszystkie elementy wystroju wnętrz patrycjuszowskich (np. szafy sieniowe, szafki ścienne, szafy zegarowe, skrzynki, kasetki, boazerie, drzwi) oraz reprezentacyjnych - ratuszowych, kościelnych (np. portale, drzwi, boazerie). Powstałe takie wyposażenie, odznaczające się swoistymi cechami formalnymi, wyjątkową wartością artystyczną i mistrzowską techniką wykonania, zyskało miano mebli toruńskich. Intarsje toruńskie zarówno rozmiarami produkcji, jak i wyjątkowo wysokim poziomem artystycznym przewyższają znacznie wyroby innych ośrodków meblarskich w Polsce.
W treści tych dekoracji przeważają motywy figuralne. Są to bądź alegoryczne przedstawienia cnót w mieszczańskich wnętrzach, bądź symbole męstwa i szlachetności, bądź sceny biblijne we wnętrzach kościelnych.
Licznie produkowane w Toruniu barokowe i rokokowe meble zyskały dużą popularność, a toruńskie środowisko rzemieślnicze stało się szeroko znane. Ten „złoty” wiek meblarstwa toruńskiego bezpowrotnie zakończył się w 1793 r., tj . wraz z włączeniem miasta do II zaboru pruskiego.
Toruńska sztuka artystyczna tutaj.
 
drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 31-03-2020 23:55
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):