en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ WIELKĄ TWIERDZĘ TORUŃ

Panorama nadwiślańska Torunia

 
Zwiedzanie, informacje
 
Dla ułatwienia podziwiania uroku nadwiślańskiej panoramy toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego wykonano specjalny taras - punkt widokowy. Znajduje się on na przeciwległym brzegu Wisły (na wyspie Kępa Bazarowa), naprzeciwko Bramy Mostowej.
Dotrzeć tam można na dwa sposoby:
 w sezonie letnim na Kępę Bazarową pływa łódź turystyczna "Katarzynka", która jednorazowo zabiera około 20 osób. Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 4 zł. Przystanie znajdują się: pod Bramą Mostową i nieopodal punktu widokowego na Kępie.
 na pieszo lub komunikacją miejską przez most Piłsudskiego:
    • wybierając się na pieszy spacer przez most należy iść chodnikiem po jego wschodniej stronie (tj. od strony Starego Miasta). Za mostem skręcamy w lewo w ulicę Dybowską, którą po około 500 metrach dojdziemy do ulicy Majdany. Ta z kolei prowadzi w lewo do celu. Cała odległość od placu Rapackiego wynosi około 2 km (w tym 1 km przez most).
    • lub z przystanku autobusowego na placu Rapackiego należy wsiąść w autobus jednej z linii nr: 11, 14, 22, 27, 36, które jadą w kierunku Dworca Głównego PKP. Tutaj, tj. na drugim z kolei przystanku należy wysiąść i kierować się w ulicę Majdany, która przez prowadzi bezpośrednio do punktu widokowego.
 
Na zwiedzanie zapraszamy w ramach trasy 2.4. "Panorama Torunia i zamek Dybów" tutaj.
 
 
Nadwiślański widok toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego, oglądany z południowego brzegu Wisły (z wyspy wiślanej Kępa Bazarowa będącej - co jest też kolejną, unikatową atrakcję - rezerwatem leśnym w środku miasta) należy do najpiękniejszych panoram miast. Zawsze był inspiracją dla malarzy, poetów i zachwycał flisaków spławiających tratwy Wisłą. Jest to jednocześnie najbardziej znany widok Torunia, którego urok podkreśla nocna iluminacja.
 
Wśród najważniejszych zabytków współczesnej panoramy Torunia od strony Wisły wymienia się od zachodu: Bramę Żeglarską, strzelistą wieżę Kościoła Ducha Św., niskie wieżyczki Kościoła Mariackiego, dach i wieżyczki Dworu Artusa, w głębi wieżę Ratusza Staromiejskiego, górującą w całej panoramie monumentalną bryłę Katedry św.św. Janów, Dwór św. Jerzego, niską wieżę dawnego Zboru ewangelickiego, na wschodzie panoramę zamykają wieże: nowomiejskiego gotyckiego Kościoła św. Jakuba i wysmukła Kościoła św. Katarzyny, dołem ciągną się obronne mury miejskie.
(Kliknij aby powiększyć): 
 
W ciągu wieków, poczynając już od XIV stulecia, powstawały licznie różnego rodzaju malownicze przedstawienia nadwiślańskiego widoku Torunia. Twórców urzekało nie tylko samo naturalne nadrzeczne położenie miasta na niskich terasach Wisły, ale przede wszystkim ciekawa, monumentalna architektura Torunia.

Panoramę Torunia umieszczono m.in. na:

• słynnych talarach oblężniczych, wybitych w mennicy toruńskiej w latach 1630-1631. Emisją tą uczczono rocznicę skutecznego odparcia oblężenia szwedzkiego w 1629 roku. Budowle miasta przedstawiono otoczone kłębami dymu i ognia. W otoku znajduje się łaciński napis, w tłumaczeniu: "wierność i stałość ogniem doświadczona", a na drugiej stronie treść: "Toruń przez nieprzyjaciół oblężony przy bożej pomocy mężnie przez obywateli obroniony d. 16 lutego 1629". Ten specjalny medal kazał wybić Zygmunt III Waza w uznaniu bohaterskiej postawy Torunia (kliknij miniaturę aby powiększyć).
 
medalu upamiętniającym wyzwolenie Torunia spod okupacji szwedzkiej wybitym w roku 1658 z inicjatywy Rady Miasta Torunia. Na awersie widnieje popiersie króla Jana Kazimierza (który z Podgórza kierował walkami o odzyskanie Torunia z rąk szwedzkich). Panoramę Torunia od strony północnej pokazano na rewersie. Jest ona tłem sceny kapitulacji załogi szwedzkiej przed królem. W górnej części medalu Bóg (napis hebrajski) otacza promienistą opieką Toruń (kliknij miniaturę aby powiększyć).

Inny • medal przedstawiający kolejne szwedzkie oblężenie Torunia wydano w 1703 roku. Tym razem awers prezentuje ostrzeliwane i płonące miasto.

Kolejne medale pamiątkowe, pokazujące panoramę miasta lub jej fragmenty, pochodzą z • 1731 roku (medal na 500-lecie Torunia z widokiem miasta za rzeką, nad miastem słońce, po lewej pod drzewem strażnica krzyżacka i pionowa data: 1231, na bliższym brzegu rzeki oddział pieszego wojska; kliknij miniaturę aby powiększyć)
 
i z • 1754 roku (na 300-lecie wyzwolenia miasta od Krzyżaków). Wszystkie powyższe medale można dziś oglądać w zbiorach Muzeum Okręgowego w Ratuszu Staromiejskim. Na zdjęciach poniżej: po lewej: medal z 1731 roku (awers i rewers), po prawej medal z 1754 roku. (kliknij aby powiększyć).

Spośród najbardziej znanych dawnych widoków Torunia należy wspomnieć kilka panoram:
• widok perspektywiczny-miedzioryt J. Hoffmanna z 1631 roku (powstały prawdopodobnie pod wpływem planu Torunia, powstałego w 1629-1631) pt. "Civitas Thorunium Hoffmannum Geom. et Archit. Ispe author fecit et A° 1631" (Kliknij aby powiększyć):
• będący jego uproszczoną wersją miedzioryt wg M. Meriana z 1641 roku (który powstał jako ilustracja dzieła "De rebus publicis hanseaticis" wg J. A. Wardenhagena, posiada wiele ówczesnych odbitek i dziś jest najbardziej popularny), na podstawie którego powstało później kilka innych widoków (np. w dziele G. Bodenehra z 1727 roku pt. "Curioses Staats und Kriegs Theatrum in Pohlen" - • widok przedstawiający szwedzkie oblężenie Torunia w 1703 roku, przechowywany dziś w Kriegsarchiv we Wiedniu i Muzeum Okręgowym w Toruniu).
Na ilustracji poniżej: plan perspektywiczny Torunia wg. Matthäusa Meriana. Kliknij aby powiększyć.

• popularny miedzioryt C. D. Pietescha z 1684 roku (Kliknij aby powiększyć):

 
• rysunek J. Dahlberga z 1697 r. "Oddanie Torunia Szwedom".
Liczba tych wszystkich widoków jest znaczna, ale wszystkie one bazowały na powstałych przed połową XVII wieku miedziorytach Hoffmanna i Meriana, z których w pełni oryginalny jest ten pierwszy.
 
Najstarsza zachowana panorama Torunia pochodzi z 1594 roku i znajduje się na późnorenesansowym epitafium Macieja Neissera i jego małżonki, w obrazie górnym i jest tłem dla sceny Chrztu Chrystusa w Jordanie. Epitafium znajduje się w nawie południowej, w przęśle zachodnim Kościoła Mariackiego (Kliknij aby powiększyć):
 
Natomiast najstarsza zachowana fotografia panoramiczna Torunia pochodzi z 1861 roku i została wykonana przy ruinach zamku Dybów (fragmenty na pierwszym planie):
 
Tymczasem najstarszy znany widok Torunia nie zachował się, przetrwał natomiast jego opis. Było to malowidło ścienne z 1503 roku mistrza Antoniego, umieszczone wewnątrz sali wielkiej Dworu Artusa, przedstawiające walkę św. Jerzego ze smokiem na tle panoramy średniowiecznego Torunia.

W tym miejscu trzeba też wspomnieć o rysunkach G. F. Steinera, przedstawiających poszczególne obiekty w mieście oraz jego ogólne widoki.
 
Panorama Cudem Polski!
 
Nadwiślańska panorama Torunia zajęła drugie miejsce w konkursie na siedem cudów Polski "Moich Podróży" - dodatku do dziennika "Rzeczpospolita".
Plebiscyt rozstrzygnęły osoby, które przez internet wskazywały najatrakcyjniejsze miejsca naszego kraju. Toruński Zespół Staromiejski i nadwiślańską panoramę wyprzedziła tylko kopalnia soli w Wieliczce z 29 tys. wskazań. Za Toruniem, który zdobył 28 tys. głosów znalazły się: Zamek w Malborku, Zamek Królewski i Katedra na Wawelu w Krakowie, Kanał Elbląski, Zamość oraz Rynek Główny i zespół staromiejski w Krakowie.

Pod koniec lipca 2007 r. na łamach turystycznego dodatku "Moje Podróże" dziennik "Rzeczpospolita" ogłosił internetowy konkurs "Wybieramy 7 Cudów Polski". Z całej Polski napłynęło w sumie prawie 400 zgłoszeń różnych budowli i miejsc - przy czym warto dodać, że konkurs obejmował tylko obiekty architektury i kultury materialnej, wyłączał zaś cuda natury.

W pierwszym etapie konkursu nad 400 propozycjami debatowała kapituła specjalistów w składzie:
Anda Rottenberg - historyk sztuki,
Elżbieta Piskorz-Branekova - etnograf z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie,
Olgierd Budrewicz - podróżnik, pisarz i varsavianista,
Grzegorz Buczek - architekt urbanista, członek zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich,
Rafał Szmytke - prezes Polskiej Organizacji Turystycznej,
Paweł Lisicki - redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Jury ogłosiło 31 sierpnia swój werdykt - do dalszej rywalizacji wytypowało 27 obiektów. Wśród nich znalazł się toruński zespół staromiejski i panorama nadwiślańska.
Od tego momentu rozpoczęło się ogólnopolskie głosowanie. Do 19 września do godz.12.00 internauci mogli za pośrednictwem poczty e-mail oddawać głosy na  swoich faworytów. Z jednego adresu pocztowego zaliczano oddanie jednego głosu, a w ramach jednego głosu można było zaznaczyć maksymalnie 7 obiektów.

(20.09.2007., za: Gazeta Wyborcza Toruń, Toruński Serwis Samorządowy)

 

 

poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (160)
element8, 2022-06-17 08:27:39
This is a great rousing article. Great information! Thanks for sharing.

Website design company Dubai - https://www.element8.ae/
SEO Company Dubai - https://www.element8.ae/seo-company-dubai/
Digital marketing company in Dubai - https://www.element8.ae/digital-marketing-agency-in-dubai/
Mobile App Development Company Dubai - https://www.element8.ae/mobile-app-development-company-dubai/
Social Media Marketing Agency Dubai - https://www.element8.ae/social-media-marketing-agency-in-dubai/
Tha Bet, 2022-07-15 20:49:49
Tha Bet (thabet) is considered as the house that owns the largest and most diverse online game store. There are all forms of sports betting, attractive card games, etc. with high winning rates. Including prizes up to 5 billion VND. Please visit https://thabet99.com/ to join
Lunaa, 2022-07-25 20:51:25
Thanks for the post! It is very interesting and informative to read your articles. Traveling is something worth working for and making money. Because it is in travel that we get to know the world. And, of course, communication. I like to chat in https://ulive.chat/camchat-it.html
bebe, 2022-08-02 13:45:31
Mrbass, 2022-08-18 14:06:43
it's nice to meet you! I stumbled upon your WhatsApp while browsing on Reddit and was wondering if you had any questions about WhatsApp. It's interesting to see that we both have the same passion for Whatsapp mods and I'm really glad we were able to connect because of it! We should definitely keep in touch and maybe even hang out sometime using app  ! Hey, so I saw your post about whatsapp mods and noticed that you are in the same boat as the app when it comes to WhatsApp. We've been friends on Facebook for ages and it's so cool to see that we like to use the same  ,has been a part of many lives since very new in 2023   . Whatsapp has now become one of the most popular messaging apps around the globe and has more than 1 billion monthly users. These FM mods not only use it to stay connected with their friends and family members but also use it to stay connected with their business contacts.WhatsApp is an instant messaging app that offers text, voice calls, video calls, and the ability to get the APK up to 100MB in size. Whatsapp mods are the best way to customize your FWhatsApp and make it look like you want it to. Today, there are thousands of mods available for this app. Each one has a different set of features that can help you change the appearance or functionality of your WhatsApp. For example, there are mods that change the color of your chat bubbles or allow you to send stickers without having to download them first. There are also mods that let you record video messages without having to switch apps or use any other third-party software.With growing popularity of FM WhatsApp  , there have been many This mods released which can be used on any smartphone running on Android or iOS operating systems. However downloading this FMWhatsApp APK & Yo WhatsApp on Mrbass.org
https://mrbass.org/fm-whatsapp/

https://mrbass.org/yowhatsapp/

https://mrbass.org/
FMWhatsApp, 2022-08-24 12:01:30
WhatsApp, unlike Instagram or Telegram  , only allows you to add one account per smartphone  . It is a very annoying limitation for those users who have two SIM cards in the same device and need both lines to have a connection to the messaging app owned by Meta. Fortunately, and while we wait for the company to launch a similar function for its app, there are alternatives that can be very useful for using two WhatsApp accounts on the same mobile  . All of them are also free and completely safe.

If you have an Android smartphone, using two WhatsApp accounts on the same device is a very simple process, since you can use the application duplication function of your mobile  . This feature is available on Samsung Galaxy terminals, where it is called 'Dual Messaging', but it can also be applied to Xiaomi, Realme, Huawei, Honor and other manufacturers' devices. App mirroring, as the name suggests, creates a second copy of the app on the same system. It is fully functional, and is usually distinguished by a small badge on one of the edges of the icon.

To activate the duplication of apps and have two WhatsApp applications —and therefore, two accounts on the same mobile— it is necessary to access the system settings. Then go to the section called 'Dual Apps' or one with a similar name: 'App Cloner', 'Dual Messaging', etc.

https://justpaste.it/4t1cnhttps://bridgeofbooksfoundation.app.neoncrm.com/np/clients/bridgeofbooksfoundation/campaign.jsp?campaign=3&fundraiser=6627&https://www.justgiving.com/crowdfunding/ping-anyonehttps://www.vingle.net/posts/4694540https://www.jotform.com/answers/4292599-stickers
miklas, 2022-09-07 11:28:44
Very good article, I have learned and gained a lot of experience for myself. Please continue to contribute such useful articles to us!
https://unicorncoloringpages.co
lovely, 2022-09-12 19:28:52
Lovely Escorts India Offering Elite Independent Escorts in Ahmedabad at Affordable Rates. Call or WhatsApp on +919265647133 Book Our Female Model Escorts Service in Ahmedabad.
Escort Ahmedabad
Call Girl Ahmedabad
Escort in Ahmedabad
Ahmedabad Call Girl
Ahmedabad in escort
College Girls escort Ahmedabad
College Girls Escort in Ahmedabad
Housewife escort Ahmedabad
Escort Service Ahmedabad
Ahmedabad Escort
Indepndent Escort Ahmedabad
Escort Service in Ahmedabad
Thomas, 2022-09-17 12:10:17
Thank You Very Much dan tri
Malviya Nagar Escort, 2022-09-17 12:49:27
Are you wondering how do our beautiful Malviya Nagar Escorts entertain customers? Well, this is simple. Our females possess inherent qualities of entertaining customers. They love the gesture and touches of customers. There will be passion and dedication in making you happy in bed. In the dating services, you will be getting romantic vibes and services to bring total satisfaction. Whether you need romance or hookup, come to our Malviya Nagar Home Delivery Escorts to bring total satisfaction. Every service is matchless in satisfaction and excitement with exceptional services. Our females in Malviya Nagar are trained and qualified to be your partner in different circumstances. Our beauties understand the need of customers. They do everything to make everyone happy in the first meeting. The beautiful girls are exceptional in romantic and erotic services. There will be fun and romance to soothe down your mind. You will forget your worries and sadness while spending time with our naughty girls. Let us look at the exciting services of our Escorts in Malviya Nagar. 
https://www.aishaescorts.com/malviya-nagar-escorts.html
https://www.jaanuescorts.com/malviya-nagar-escorts.html
https://www.lustdelhi.com/malviya-nagar-escorts/
lovely, 2022-09-17 13:43:46
Lovely Escorts India Offering Elite Independent Escorts in Ahmedabad at Affordable Rates. Call or WhatsApp on +919265647133 Book Our Female Model Escorts Service in Ahmedabad.

Escort Ahmedabad
Call Girl Ahmedabad
Escort in Ahmedabad
Call Girl in Ahmedabad
Ahmedabad in escort
College Girls escort Ahmedabad
Independent Escort Ahmedabad
Housewife escort Ahmedabad
Escorts Service in Ahmedabad
Ahmedabad Escort
Ahmedabad Call Girl
< a href="https://www.lovelyescortsindia.com/escorts-ahmedabad/">Escort Service Ahmedabad
jackjohnson, 2022-09-29 09:28:58
I was looking at some of your posts on this website and I conceive this web site is really instructive! Keep putting up https://paperio2.online
Philippa Langley Coa, 2022-10-01 09:37:50
Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this content together! https://www.danezon.com/product/the-lost-king-philippa-langley-coat/
dcsale, 2022-10-07 14:45:52
The most affordable o general split ac dubai is this type. All that is necessary to utilize this air conditioner and connect it to the water drain pipe used for homes, farms, and work camps is that. That is all that is necessary to get this aircon unit working and connected to the water drain pipe used in homes, farms, and work camps. https://ogenerals.com/o-general-split-ac/
dcsale, 2022-10-10 08:20:29
The thing why General Aircon is the greatest ac in the Dubai One should always pick the best air conditioning unit for your house. Here, we'll discover the benefits of selecting an O General air conditioner. One of the key items marketed by this Emirates company is the o general split ac dubai, which was made by the General Company. Several of the Standard route's air conditioners have 6-star efficiency rankings. https://ogenerals.com/o-general-split-ac/
dcsale, 2022-10-12 10:02:15
​The thing why General Aircon is the greatest ac in the Dubai One should always pick the best air conditioning unit for your house. Here, we'll discover the benefits of selecting an O General air conditioner. One of the key items marketed by this Emirates company is the o general split ac dubai  , which was made by the General Company. Several of the Standard route's air conditioners have 6-star efficiency rankings https://ogenerals.com/o-general-split-ac/
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 09-11-2016 23:09
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):