en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ WIELKĄ TWIERDZĘ TORUŃ

Atrakcje turystyczne Torunia

Musisz zobaczyć

 
 

     
 

 

UNESCO: Średniowieczny Zespół Miejski

 
     

Poza obszarem UNESCO

 
 

     
 

 

Zabytki Torunia

     

Sztuka artystyczna

Wszystkie zachowane do naszych czasów obiekty świadczą o wysokiej kulturze plastycznej dawnego patrycjatu toruńskiego.
Bujny rozwój
toruńskiej sztuki artystycznej, w tym architektury, był nierozerwalnie związany i zależny od sytuacji ekonomicznej miasta, będącego w swoim czasie europejskim emporium handlowym należącym do Hanzy.
Bogacwto miasta i jego patrycjatu odbijało się w inwestowaniu w wysokiej klasy dzieła artystyczne, a to sprzyjało z kolei rozwojowi miejscowych warsztatów twórczych. Stąd Toruń stał się znany z malarstwa, witrażownictwa i rzeźby gotyckiej, zegarmistrzostwa, intarsji i złotnictwa renesansowego i barokowego.
Wiele z zachowanych takich dzieł prezentują dziś toruńskie muzea 
 
 

     
 

 

Muzea

     

Atrakcje astronomiczne

 
 

     
 

 

Galerie sztuki

     

Punkty widokowe

 
 

     
 

 

Parki, ogrody, rezerwaty

     

Wydarzenia kulturalne

 
 

     
 

 

Miejsca niedostępne

     

Najbliższe okolice Torunia

W okolicy Torunia znajduje się wiele ciekawych obiektów historycznych, przede wszystkim zabytków gotyckich: wielkich kościołów miejskich (np. katedra w Chełmży, kościół Mariacki w Chełmnie), oraz ogromna liczba średniowiecznych kościołów wiejskich wysokiej klasy architektonicznej i dużego znaczenia historycznego. Zlokalizowane są one na Ziemi Chełmińskiej, tj. na północ i północny-wschód od Torunia. Ponadto na obszarze tym jest wiele zamków krzyżackich, np. słynny w Golubiu, Zamku Bierzgłowskim czy imponujące ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim. Pałace znajdują się np. w Nawrze, Turznie, Bajerzu, Piątkowie.
Całkiem blisko z Torunia jest również do Ciechocinka, który jednak leży w odrębnej historycznie i geograficznie krainie - na Kujawach 
 
 

     
 

 

Rekreacja, aktywny wypoczynek

 
     

Pozostałe atrakcje

 
 
 

 
drukuj  poleć artykuł
Komentarze użytkowników (60)
Marian, 2015-02-07 17:54:37
Zdecydowanie polecam odwiedziny tego pięknęgo miasta.Co jeszcze chce wam powiedzieć to bardzo sympatyczni ludzie  , pan Mariusz bardzo nam pomógł tu i tam się znaleść dzięki za info  . Co do cen to są normalne a bar mleczny to rewelacja   . Noclegi też są w bardzo dobrej cenie. Muszę przyznać  ,że to najczystsze miasto.
gethy, 2015-05-12 15:52:35
zajechane
Patrycja, 2015-11-05 15:40:13
ja  ,mieszkam poza toruniem i wiem ze to jest ładne miasto  :D
TorTor, 2017-04-28 15:34:34
Do Karol. Bydgoszcz nie ma atrakcji turystycznych, bo nie jest miastem turystycznym, jakim jest niewątpliwie Toruń. Secesyjne kamienice ma również Toruń i to bardziej zdobione wewnątrz. Wyspa Młyńska? Naprawdę uważasz, że trzeba się ekscytować dużą piaskownicą i trawnikiem? Śluzy? Masz na myśli te zaniedbane, jak i wiele kamienic w Bydgoszczy, nawet tych wokół Wyspy Młyńskiej? Parki, to nie jest atrakcja turystyczna. Prawda jest taka, że to miasto nie ma niczego unikatowego, czego nie miałyby inne miasta w Polsce i dlatego nie jest talk ciekawym miastem jak Toruń. Zaściankowość i kompleksy, to właśnie wyszły z twojego postu, jak i z kilku innych, obrażających Toruń i piszących tylko o psich kupach. Nie próbujcie robić z Bydgoszczy miasta turystycznego, bo nim nie jest i nie będzie. O takiej randze jaką ma Toruń, Bydgoszcz może tylko pomarzyć i ten portal pisząc o tym, nie obraził Bydgoszczy, tylko napisał prawdę, z którą wy bydgoszczanie wciąż nie możecie się pogodzić, że to Toruń, choć jest miastem mniejszym od Bydgoszczy, to ładniejszym i bardziej znanym  :)
Baya, 2017-05-02 11:35:33
Mieszkam w pobliżu Torunia i często bywam na starówce i udaję turystę, bo jest jeszcze kilka miejsc których nie odwiedziłem. Cieszę się, że przyjeżdźa tu tak wielu turystów, również z Bydgoszczy i nie musimy sobie niczego wytykać palcem. Wszędzie są fajni ludzie i idioci, tak już ten zwariowany świat jest zbudowany i nic nie poradzisz. Przyjeżdźajcie do Torunia, z Bydgoszczy też (zwłaszcza na lody u Lenkiewicza), to naprawdę ładne miasto, Serdecznie zapraszam.
Marcin Erdmann, 2017-08-26 12:17:44
Mieszkałem w ponad 20 osadach, wsiach, miasteczkach i metropoliach Polski i Niemiec (Kraków, Wroclaw, Kolonia, Halle, Bochnia, Bytów, Polkowice, Chodzież, Wodzisław Śląski itd.),  , więc JA MAM PRAWO się wypowiedzieć w przeciwieństwie do tych, co g. w życiu widzieli, a poz ją na światowcow: There is nothing like the City of Toruń. Urodzić można się wszędzie, ale żyć i umrzeć warto tylko w Toruniu.
Maxymilian, 2018-07-06 11:33:39
Super jest w Western Camp, parę nocek tam spędziliśmy ostatnio i było fajnie. Komfortowy domek, obsługa miła i pomocna ale z drugiej strony nie jakaś natarczywa, także można było faktycznie poczuć tę prywatność i spokój. Można sobie wypocząć na leżaku na świezym powietrzu, są miejsca wydzielone do zrobienia ogniska, dobrze funkcjonalnie cały teren zaprojektowali.
501.best, 2019-07-23 13:50:02
Duża dawka informacji, Toruń to piękne miasto.
Aga z Bydgoszczy, 2021-06-10 10:54:05
Kocham Toruń  ,wracam tu z moim mężem na rocznicę ślubu.To miasto jest magiczne.
EMMA, 2022-07-07 06:21:59
Tonia is so beautiful and I want to come here in the nearest future. https://klondikesolitaire.io/
kleurplaat123, 2022-07-27 05:39:32
Thank you for your useful sharing, we have found a lot of free and online coloring pictures for kids at: https://kleurplaat123.nl/
Cary Grant, 2022-08-13 18:49:36
Waffle Game is the ideal crossword puzzle game for anyone who enjoys experimenting with new puzzles and word games.
Go to: https://waffler.one/
Kennedy23, 2022-08-17 08:51:11
Excellent information you have shared, thanks for taking the time to share with us such a great article. https://bubbleshooter3.io
matt, 2022-10-12 16:25:16
smithwarner, 2022-10-26 13:14:31
At Write My Assignment, we only hire PhD marketing assignment writers who are passionate to help you succeed. Although there are many academic writing services in the United Kingdom.Visit: https://writemyassignment.uk
ethanbentley, 2022-10-26 14:17:40
Within strict deadlines, they have an impressive track record of meeting deadlines. With the great support of PhD experts, you will be able to boost your grades by 90%. Accounting dissertation help UK is the smartest option any student can opt for today. Their outstanding services have helped students ace their grades in their desired time frame. Visit  :https://phddissertationhelp.uk/write-my-dissertation
ethanbentley, 2022-11-01 15:16:29
Within strict deadlines, they have an impressive track record of meeting deadlines. With the great support of PhD experts, you will be able to boost your grades by 90%. Accounting dissertation help UK is the smartest option any student can opt for today. Their outstanding services have helped students ace their grades in their desired time frame. Visit: https://phddissertationhelp.uk
johnhele72, 2022-11-03 08:07:01
Any type of design, from posters to logos, needs research. It involves gathering information through customer interviews, user input, domain research, and other methods. It aids in understanding what makes individuals tick and directs the design process.
It provides you with a frame of reference so you may mold an idea into something viewers will be interested in. Graphic design research topics is really about understanding how people behave.
michaelbates, 2022-11-08 16:10:48
Studying business can seem like a great hobby to engage in. But if you are a student in the United Kingdom then you would have to deal with dissertations. And they can easily seem like the most troubling thing to deal with if you don't know how.
Visit: https://dissertationsland.co.uk/
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 31-03-2018 01:46
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):