en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ WIELKĄ TWIERDZĘ TORUŃ

Obserwatorium Astronomiczne UMK

 
Zwiedzanie, informacje
 
Zwiedzanie Centrum Astronomii UMK organizujemy tylko po wcześniejszym zamówieniu drogą e-mailową z wyprzedzeniem przynajmniej 2 dni roboczych. Zamówić można na dzień i godzinę dowolną między 9 a 19.

Zwiedzający oprowadzani są fachowo przez pracownika naukowego, a czas pobytu w Centrum wynosi do 2 godzin. Przewodnik nie tylko demonstruje nowoczesny warsztat pracy astronoma, ale także wprowadza w fascynujące zagadnienia budowy i ewolucji Wszechświata oraz przybliża najnowsze osiągnięcia badawcze astronomii.
 
Więcej informacji tel. 56 621 02 32
Rezerwacje zwiedzania: e-mail: obserwatorium@turystyka.torun.pl
 
 
Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika to największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce. Obejmuje Katedrę Astronomii i Astrofizyki oraz Katedrę Radioastronomii.
Katedra Astronomii i Astrofizyki położona w malowniczym parku udostępnia do zwiedzania m.in. największy teleskop w Polsce, w pełni zmodernizowany - 90-cm zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina oraz historyczny astrograf Drapera.
W Katderze Radioastronomii zwiedza się m.in. dwa radioteleskopy: 15-m oraz największy w Polsce i naszej części Europy - radioteleskop 32-m.
 
Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika znajduje się we wsi Piwnice, 13 km na północ od Torunia (l = -1h14min13s, j = 53°6', wys. 90 m n.p.m.) - patrz mapa lokalizacji poniżej.

Pierwsze pawilony zbudowano w latach 1948-1949, następnie rozbudowa trwała w drugiej połowie lat 50., także w latach 70. XX wieku (kiedy oddano centrum radioastronomii).
W 1994 roku Obserwatorium wzbogaciło się o nowy, największy i najnowocześniejszy w tej części Europy radioteleskop. Antena paraboliczna ma średnicę 32 m, co stawia obiekt toruński na trzecim miejscu w Europie. Obserwatorium posiada także inną antenę o średnicy 15 m, a także teleskop Schmidta o średnicy 90 cm.
Prowadzone są tam badania pulsarów oraz badania z zakresu radiospektroskopii.
32-metrowa antena z wysokiej jakości oprzyrządowaniem jest dla polskich astronomów unikalnym narzędziem badań kosmosu. Teleskop jest częścią europejskiej i ogolnoświatowej sieci interferometrycznej VLBI. Pozwala to antenie być częścią syntetyzowanego radioteleskopu o równoważnej aperturze około 10 tys. kilometrów. Budowa tego instrumentu i udział polskich astronomów w międzynarodowej kooperacji zaowocował rozkwitem badań w dziedzinie radiowej. Wykonywane za pomocą VLBI badania odległych galaktyk i kwazarów, poszukiwania układów planetarnych wokół pulsarów, badania molekuł w gwiazdach i materii międzygwiazdowej to główne z wymienionych tu dziedzin. Ważność toruńskiej 32-metrowej anteny została doceniona przez środowisko astronomiczne. Jej rozmiar i położenie (ważne rozszerzenie sieci VLBI na wschód) i wysoce wykfalifikowana kadra naukowa i inżynieryjna sprawia, że włączenie Torunia do sieci VLBI znacznie poszerza jej możliwości. Badania radioastronomiczne są wielkim wyzwaniem nowoczesnej nauki dla kraju takiego jak Polska. Nasz teleskop jest przeznaczony do użytku przez wszystkich polskich radioastronomów jako Ośrodek Narodowy.
 
Dyrektorem Centrum Astronomicznego UMK od 1997 roku był prof. Aleksander Wolszczan, odkrywca pozasłonecznego układu planetarnego. Pierwszym dyrektorem Obserwatorium był inny wybitny astronom, prof. Władysław Dziewulski, później prof. Wilhelmina Iwanowska.
 
Zobacz też inne Atrakcje Astronomiczne w Toruniu >>>
 

 
Zwiedzanie rozpoczyna się od Katedry Radioastronomii, gdzie mamy szanse podziwiać dwa największe radioteleskopy w Polsce - RT3 i RT4. Ten drugi znajduje się w odosobnionej części parku i zwiedzający podchodzą pod samą konstrukcję. W tym miejscu dowiadują się na czym właściwie polegają obserwacje tego typu, jaka jest rola tak dużego instrumentu i skoro nazywa się RT4, to gdzie jest RT1, RT2 i RT5?
 
Po rozwianiu wszelkich wątpliwości na temat tego, czy przez radioteleskop można słuchać radia i czy widać 'little green people' przechodzimy do starszej części obserwatorium, tak zwanej części optycznej. Wśród drzew można zaleźć wiele kopuł, które skrywają teleskopy różnej wielkości. Historię zaczynamy od najmniejszego, ale jednocześnie najważniejszego z nich - astrografu Drapera. Kryje się za nim niesamowita opowieść, zarówno o tym, do czego służył, jak i o tym, dlaczego i jak do nas trafił.

Następnie zatrzymujemy sie przy Słońcu - dosłownie i w przenośni. W Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika stworzyliśmy mały Układ Słoneczny, pomniejszony na tyle, aby w całości zmieścił się w parku. W tym miejscu ukazujemy szokujące skale odległości we Wszechświecie i opowiadamy o bezpiecznych sposobach obserwacji słońca. Jeśli pogoda na to pozwala, pokazujemy tarczę Słońca przy pomocy teleskopu lub przez specjalne okulary.

Ostatnim Punktem wycieczki jest kopuła, która skrywa największy w Polsce teleskop optyczny, o średnicy lustra 90 cm. Może nie jest tak majestatyczny jak radioteleskop, ale robi piorunujące wrażenie. Ponieważ stoi przy nim orgynalny panel do sterowania, który zachował się od lat 50-tych, a obecnie zastąpiły go nowoczesne komputery, opowiadamy o tym, jak obserwacje wyglądały kiedyś, a jak teraz.

Podczas wizyty w naszym obserwatorium goście odbywają podróż, która pozwala im poznać historię naszego ośrodka i tej romantycznej nauki, jaką jest astronomia. Nie stronimy od, czasem trudnych, pytań naszych gości, a ostateczny kształt wycieczki rozwija się w trakcie unikalnych rozmów.
 
poleć artykuł

Lokalizacja
następna strona »
Komentarze użytkowników (72)
phpstorm torrent, 2022-12-12 17:07:54
It looks so simple in your presentation, but it's hard for me to understand.
somehow I doubt I'll ever be able to understand it.
It seems very complicated and too broad at the same time.
At least for me.
I look forward to your next post and will do my best to understand what you are saying.
This one!
https://licensekeycrack.co/phpstorm-torrent-download-keygen/
scasfa, 2022-12-17 14:10:34
Tarp Cover, 2022-12-20 09:03:10
Very informative article! https://www.thetarpco.com/
Mailai, 2022-12-21 07:41:42
I have read this article. I think You put a lot of effort into creating this article. I appreciate your work https://madalinstuntcars.online
카지노사이트, 2022-12-23 10:41:30
There must have been many difficulties in providing this information. https://totosafe.com/
Nevertheless, thank you for providing such high-quality information.
information, 2022-12-25 07:59:55
Please note that this SDK version does not contain image samples. The following version will include new image samples.

https://watch-wrestling.us/
DramaCool, 2022-12-31 18:26:54
Watch Here All Spanish Dramas Serial Online in
Sub Español Full HD Video Free Downloads.

DramaCool
amin, 2023-01-01 07:43:42
Pilgrimage Tours gives peace and calm to your body & mind with a blissful

https://watchwrestlingonline.me/
aminkhan, 2023-01-01 07:44:32
the true paradise on earth with our beautifully crafted Kashmir Tour Packages.

https://watchwrestlinginc.com/
Yeh Rishta Kya Kehla, 2023-01-03 15:36:16
Yeh Rishta Kya Kehlata Hai Full Episodes Desi Serila HD Video
Hindi Tv Series Watx Apne Tv Live Stream Full HD Video.

Yeh Rishta Kya Kehlata Hai Online
Miguel, 2023-01-06 11:01:47
Have you ever heard of https://www.celebnetworthpost.com - the famous website for celebrities information?
kashmir travels, 2023-01-09 07:49:57
Great Informative Posts Keep It Up Will Defiantly share it my friends


Kashmir Travels
valleytrip planner, 2023-01-12 06:24:32
valleytrip planner is best tour company in india we offer all types of holiday packages starts from india like Mumbai kolkata Jaipur kashmir ladakh and so on we are a group of local travel agents based in all states of india you can find cheapest kashmir tour packages  , srinagar trip  , and cheapest ladakh tour packages  , here we provide best travel services from our side, in our travel services we suggest you cheap india vacation packages and leh packages  , and so on book and get the best tour packages.
https://www.valleytripplanner.org/leh-tour-packages/
https://www.valleytripplanner.org/india-tour-packages/
https://www.valleytripplanner.org/
https://www.valleytripplanner.org/srinagar-tour-packages/
https://www.valleytripplanner.org/ladakh-tour-packages/
https://www.valleytripplanner.org/kashmir-tour-packages/
janella, 2023-01-19 16:09:41
Your content is nothing short of brilliant in many ways. I think this is engaging and eye-opening material. Thank you so much for caring about your content and your readers. Please also seek advice from my site. https://bellevuepopcornceilingremoval.com
Chardham Tour, 2023-01-31 11:09:39
This content is written very well. Your use of formatting when making your points makes your comments very clear and easy to understand. Thanks. https://www.chardhamtour.in/
Incredible India, 2023-02-01 14:17:27
Incredible India is a non-official and non-profit travel blogger of India. Get interesting Images, Blogs, Travel Guides, and lots of useful information. https://www.incredibleindia.net.in/
온라인카지노, 2023-02-02 11:37:37
What a post I've been looking for! I'm very happy to finally read this post. https://evo-casino24.com Thank you very much. Can I refer to your post on my website? Your post touched me a lot and helped me a lot. If you have any questions, please visit my site and read what kind of posts I am posting. I am sure it will be interesting.
ChatGPTPlus, 2023-02-13 08:18:25
Really want to visit the https://chatgptplus.pro/
Copernicus University Observatory
Chardham Yatra, 2023-02-27 07:40:09
slot5000 pro, 2023-02-28 08:41:02
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 26-05-2021 12:22
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):