Ekonomia
ul. Piekary 49
|
Fragment elewacji z wejściem
Fragment renesansowego (ok. 1600 r.) stropu w sali na parterze (ob. sala rozpraw sądowych)
Tablica pamiątkowa na fasadzie
|
Zabytek z lat 1596-1601, w charakterystycznym dla Torunia stylu manieryzmu niderlandzkiego z fasadą rozczłonkowaną gzymsami, podkreślającymi podział na kondygnacje, wzniesiony z inicjatywy burmistrza Heinricha Strobanda.
Przy budynku znajdował się wewnętrzny dziedziniec. Przebudowany później gmach, posiada jedynie fragmentarycznie zachowane szczyty przy krótszych, prostopadłych do ulicy bokach.
Budynek powstał w okresie renesansowej świetności Torunia jako bursa sławnego dawniej toruńskiego Gimnazjum Akademickiego. Budynek miał na celu stworzenie dobrych warunków życia i nauki dla studentów przyjezdnych. Dla młodzieży uboższej istniała też pewna liczba miejsc bezpłatnych oraz takich, za które pobierano obniżone opłaty. Łącznie w budynku mogło mieszkać około 50 osób, z których część miała zapewniony na miejscu wikt.
Po głośnym tumulcie toruńskim w 1724 roku tutaj ulokowano całe gimnazjum wraz ze słynną i bogatą biblioteką.
W 1806 roku budynek został zamieniony na francuski szpital wojenny, co stało się przyczyną strat w wyposażeniu szkoły, zasobnej biblioteki i stanie technicznym gmachu. Po 1855 roku, kiedy gimnazjum przeniesiono do nowowybudowanego gmachu przy ul. Zaułek Prosowy na Nowym Mieście (>>>), mieściły się tu szkoły żeńskie, a w okresie międzywojennym gimnazjum z niemieckim językiem wykładowym.
Na fasadzie budynku umieszczono pamiątkową tablicę z okazji 400-lecia powstania Gimnazjum Akademickiego. Obecnie we władaniu Sądu Okręgowego.
Wewnątrz zachował się m.in. oryginalny renesansowy strop. Jednak budynek dziś użytkuje sąd, więc nie jest on normalnie udostępniony do zwiedzania.
|
Oprac. Arkadiusz Skonieczny
Powrót do:
Ostatnia modyfikacja 21-12-2016 01:19