Kamienica ul. Łazienna 4
ul. Łazienna 4
|
|
Kamienica gotycka, przebudowana w okresie renesansu (ok. 1600 r.) - z tego czasu pochodzi elewacja frontowa o szczycie z motywami okuciowymi. Pierwotnie - jak w typowej toruńskiej kamienicy-spichrzu - I i II piętro służyły jako magazyny (spichrze >>>).
Manierystyczna fasada kamienicy należy do najlepiej zachowanych tego typu w Toruniu, a pokryty ornamentem okuciowym szczyt przypomina wzory niderlandzkiego architekta i teoretyka architektury, Hansa Vredemana de Vries. W 1815 r. na krótki okres kamienica zamieniona była na koszary wojsk rosyjskich (>>>). W latach 1876-1882 mieściło się tu Muzeum Towarzystwa Naukowego w Toruniu, które w 1877 r. odwiedził m.in. Jan Matejko z córką. W 1862 i 1884 r. całość adaptowana na mieszkania czynszowe, co spowodowało zniekształcenia układu i podziału wnętrza.
W latach 1974-77 prowadzono prace konserwatorskie związane z przywróceniem dawnego charakteru wnętrza. Kamienica jest własnością Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków (PPKZ).
Wewnątrz znajdują się cenne obiekty zabytkowe: częściowo zachowana dawna sień ze stropami i schodami z XVIII wieku oraz wyjątkowa, unikatowa manierystyczna (ok. 1630 r.) polichromia stropu płaskiego w pomieszczeniu traktu tylnego na parterze. Polichromia ta jest wyjątkowym zbiorem różnych scenek i ilustracji poprzedzielanych swobodnie zestawionym ornamentem. Jest tam m.in. Bachus siedzący na beczce, dziki mąż z maczugą, para kochanków w strojach renesansowych, panoplia, gryfy, wielbłąd, słoń, egzotyczna warzęcha, klacz ze źrebięciem itp. Są to motywy pokrewne droleriom, w których wyrażała się cała radość średniowiecznego życia.
Więcej na ilustracjach obok (kliknij aby powiększyć).
|
Oprac. Arkadiusz Skonieczny
Data publikacji: 13-02-2009
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:
Ostatnia modyfikacja 26-04-2021 13:18