en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ TWIERDZĘ TORUŃ

Piwo toruńskie

Tradycje warzelnicze w Toruniu sięgają początków miasta. Browarnictwem zajmowali się liczni piwowarzy skupieni w dwóch cechach browarniczych: staromiejskim i nowomiejskim. Wiek XV/XVI to najlepsze czasy dla piwowarstwa toruńskiego. W obu cechach toruńskich działało wtedy 90 mistrzów i tyleż browarów.

W Nowym Mieście Toruniu już w XV w. browarnicy należeli do najbogatszych mieszczan i wchodzili w skład elity rządzącej miastem. Z kolei w XVIII-wiecznym Toruniu przynależność patrycjuszy do cechu piwowarów była raczej prestiżowa niż praktyczna, bowiem z produkcją bezpośrednią piwa członkowie w większości nie mieli do czynienia, pełniąc szereg urzędów i stanowisk miejskich.

W Dworze Artusa oraz w piwnicach Ratusza Staromiejskiego serwowano wiele gatunków piwa z toruńskich browarów, jak również z browarów z różnych terenów Polski m.in. piwa gdańskie (Piwnica Gdańska), elbląskie, świdnickie, wrocławskie. 

Zobacz więcej o historii piwa i piwowarstwa toruńskiego tutaj.

Na piwnym szlaku

Dla smakoszy proponujemy cztery miejsca w Toruniu, gdzie oprócz szerokiego wyboru piw poznać można też lokalne wyroby.
Piwa z serii Toruńskie dostępne są w Krajinie Piva (Nowe Miasto, Rynek Nowomiejski 8). Pod tą marką spróbować można m.in. Toruńskie Piernikowe - smakowe, ciemne piwo, czuć w nim piernik, więc wymóg podstawowy spełniony, do tego cynamon, miód i chlebowy posmak; poza tym Toruńskie Miodowe, Toruńskie Złociste, Toruńskie Krzepkie.
Ponadto lokal oferuje ponad 200 marek piwa lanego i butelkowanego pochodzącego z krajowych i zagranicznych browarów. 
Sama lokalizacja Krajiny Piva jest dużą atrakcją. Krajina mieści się bowiem w XV-wiecznej kamienicy, w której od 1489 r. nieprzerwanie działa najstarsza karczma w Toruniu i jedna z najstarszych w Europie - Gospoda Pod Modrym Fartuchem.
 
 
Z kolei w Browarze Staromiejskim Jan Olbracht (Stare Miasto, ul. Szczytna 15) poznać można kolejne, na miejscu wytwarzane piwa - np. Śmietankę Toruńską - piwo pszeniczne. Nazwa nawiązuje do Śmietanki Pomorskiej z przedwojennego toruńskiego Browaru Pomorskiego. Opracowana oryginalna receptura Śmietanki Toruńskiej nadaje trunkowi niepowtarzalny smak, z nutą bananowo–goździkową przeplataną przepięknym aromatem chmielowym. Niefiltrowane i niepasteryzowane. Nagrodzone Pszeniczną Bombą 2012.
Bursztyn Toruński to natomiast piwo w typie półciemnego, charakteryzujące się umiarkowaną słodyczą. Nie można zapominać o piwnej specjalności, wybieranej często przez goszczące tu panie czyli Pierniku Toruńskim. Jest słodkie, czuć piernikowy lukier ale bez żadnych chemicznych posmaków. 
Restauracja-browar zajmuje całą zabytkową XV-wieczną kilkupiętrową kamienicę. Warzelnia o mocy produkcyjnej 10 hl znajduje się tuż przy wejściu do lokalu. Leżakownię umieszczono natomiast w piwnicy. Zamontowano tam 10 zbiorników fermentacyjno-leżakowych o pojemności 10 hl każdy, do tego dwa zbiorniki wyszynkowe o analogicznej pojemności.
Gotycka kamienica, w której mieści się Jan Olbracht to również wyjątkowa atrakcja. Zachowało się tu wiele cennych elementów, jak np. piec typu hypocaustum, gotyckie malowidła ścienne o motywach dworskich i in. - patrz tutaj.
Główna sala na parterze to oryginalna wysoka sień - pomieszczenie charakterystyczne dla hanzeatyckiego typu średniowiecznych kamienic toruńskich, w jej górnej części mieści się antresola. Na parterze można usiąść bezpośrednio przy barze lub w ciekawie stylizowanych wielkich beczkach. Z antresoli natomiast można podziwiać warzelnię wraz z naściennym malunkiem przedstawiającym schemat układu słonecznego - to oczywiste nawiązanie do Torunia jako miasta Mikołaja Kopernika.
Król Jan Olbracht, od którego pochodzi nazwa lokalu, panował w latach 1492-1501. Władca kilkakrotnie przebywał w Toruniu, był  tu szczególnie popularny, m.in. wydał dla Torunia przywilej budowy stałego mostu na Wiśle, który po moście w Krakowie był wtedy drugim stałym mostem wiślanym. Król zmarł w Toruniu w 1501 r., a serce jego złożono w toruńskim kościele Świętojańskim.
 
     
 
 
Kolejne miejsce polecane: Carpe Kraft (plac Teatralny 7) multitap, czyli wielokran... Lejemy z naszych kranów 18 piw jednocześnie, a dodatkowo mamy do wyboru ponad 300 piw butelkowych (około połowa to piwa zagraniczne), co czyni nas najlepiej pod tym kątem zaopatrzonym pubem w tej części kraju. Doceniamy najlepsze piwa, ale i promujemy małe, powstające dopiero browary kraftowe. Znajdziecie u nas zarówno popularne piwa regionalne, znane marki rzemieślnicze, jak i zupełne nowości. Dla koneserów czeka szafka VIP, wypełniona najlepszym piwnym towarem z całego świata jak Mikkeller czy BrewDog, nasza piwna mapa jest bardzoooo szeroka i mamy piwa od Japonii po USA i od Australii po Islandię. :) Dla piwnych poszukiwaczy przygód z kolei.. czekają piwa kawowe, wędzone, a nawet ...torfowe. Niezdecydowanym proponujemy deskę degustacyjną, tj cztery szklaneczki po 150 ml, które dobierzesz wg własnego uznania spośród dostępnych danego dnia kranów.
 
Na toruńskim szlaku piwosza nie powinno zabraknąć też kolejnego lokalu na Starym Mieście - Parter Whisky Vodka Cocktail Bar (ul. Panny Marii 13). Parter to miejsce w którym napijecie się zacnych, markowych alkoholi i obejrzycie zmagania sportowe w sympatycznej atmosferze. Króluje tu przede wszysktim whiskey (ok. 150 rodzajów) i inne trunki wysokoprocentowe oraz 100 rodzajów piwa: polskiego, zagranicznego i rzemieślniczego. Parter Whisky Vodka Cocktail Bar to przestronny lokal, ponad 12-metrowy bar, ok. 500 alkoholi na półkach, no i przede wszystkim koktajle klasyczne oraz autorskie receptury.
 
 
 
Zobacz też:
drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Ostatnia modyfikacja 25-08-2017 11:10
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):