Muzeum Uniwersyteckie
![]() |
Adres: Toruń, Stare Miasto, plac M. Rapackiego 1, tel. 56 611 27 07
Godziny otwarcia:
- od wtorku do piątku: 10-16
Bilety: wstęp wolny (dla grup zorganizowanych wymagana wcześniejsza rezerwacja, tel. jw. lub: muzeum@turystyka.torun.pl) |
i
Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu na wzór podobnych instytucji na świecie łączy funkcje reprezentacyjne z muzealnymi, naukowymi i dydaktycznymi. Z racji stosunkowo krótkiej historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, nie ogranicza się wyłącznie do dokumentowania dziejów i dorobku toruńskiej Almae Matris, ale stara się być instytucją propagującą kulturę i sztukę narodową i światową, a także służącą do celów dydaktycznych. Dlatego nazwa: Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu, zamiast: Muzeum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Muzeum jest uniwersalną placówką muzealno-badawczą, a nie jedynie izbą pamięci. Z racji już posiadanych unikatowych w skali światowej zbiorów, głównym kierunkiem gromadzenia są dzieła sztuki artystów polskich żyjących poza Polską w XX wieku. Z racji historii i tradycji są to również dzieła sztuk plastycznych wileńskich i toruńskich malarzy i rzeźbiarzy oraz związane z działalnością wileńskich i toruńskich szkół plastycznych, zwłaszcza w kontekście rozwoju Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Muzeum gromadzi też przedmioty kultury materialnej związane z dziejami kultury i nauki zasługujące na trwałe zachowanie ze względu na ich wartość zabytkową, historyczną, naukową, artystyczną lub kulturalną.
Muzeum gromadzi, dokumentuje i upowszechnia świadectwa materialnej historii nauki w Wilnie i Toruniu powstałe przed rokiem 1945, oraz w miarę możliwości starą i cenną aparaturę badawczą i sprzęt laboratoryjny używany po 1945 roku na UMK.
Muzeum gromadzi, dokumentuje i upowszechnia świadectwa materialnej historii nauki w Wilnie i Toruniu powstałe przed rokiem 1945, oraz w miarę możliwości starą i cenną aparaturę badawczą i sprzęt laboratoryjny używany po 1945 roku na UMK.
► O siedzibie Muzeum - dawnym Banku Rzeszy tutaj
► Inne muzea toruńskie tutaj
i

Wystawa stylizowana na ekspozycję z międzywojennego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie przedstawia wybrane najcenniejsze zbiory będące własnością Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: od ceramiki antycznej z VII/VI w. p.n.e., poprzez kolekcję malarstwa europejskiego od XVI do XVIII w. (m.in. obrazów z warsztatu Jana Brueghela Starszego) po dzieła kultur pozaeuropejskich z XVII-XIX w. Wśród prezentowanych dzieł zwraca uwagę srebrna, częściowo złocona oprawa z 1555 r. autorstwa Pawła Hoffmann z Królewca, wchodząca w skład słynnej Srebrnej Biblioteki fundacji pary książęcej Anny Marii i Albrechta Hohenzollerna. Książę był ostatnim Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego, a zarazem pierwszym protestanckim władcą Księstwa Prus oraz założycielem Albertyny (1544) - jednego z najstarszych uniwersytetów Europy Środkowej.
i

Sala w której odbywają się najważniejsze uroczystości uniwersyteckie z pocztem Rektorów UMK od prof. Ludwika Kolankowskiego po prof. prof. Jana Kopcewicza i Andrzeja Jamiołkowskiego. Poniżej portretów, w pionowych gablotach, umieszczono zabytkowe togi rektorskie Ludwika Kolankowskiego i Władysława Dziewulskiego oraz insygnia rektorskie: łańcuch, berło i pierścień.
i
Ostatnia modyfikacja 06-09-2021 14:06