Przysiek
Dworek administratora folwarku toruńskiego w Przysieku wg rys. G. F. Steinera, poł. XVIII w.
Dawny dworek administratora folwarku toruńskiego, XVI/XVII w., obecnie Bursa Akademicka Caritas Diecezji Toruńskiej
Zabudowania dawnego browaru i gorzelni, XVI w.
Groby Neumannów, właścicieli Przysieka w XIX w.
|
W czasach państwa krzyżackiego Przysiek był wsią czynszową należącą do komturstwa toruńskiego. W 1457 roku wraz z innymi pokrzyżackimi dobrami ziemskimi został nadany miastu Toruniowi przez króla Kazimierza Jagiellończyka za wierność Torunia i jego zasługi w czasie wojny trzynastoletniej.
W następnych wiekach Przysiek stał się ważnym toruńskim ośrodkiem przemysłowym. Pierwsze wzmianki o istnieniu tu miejskiego folwarku pochodzą z roku 1558. Gospodarstwo posiadało ziemię orną, dwa ogrody, łąki i pastwiska, na których wypasała się wielka ilość owiec.
W Przysieku trzeba zobaczyć:
• dwór z XVI/XVII, kilkakrotnie rozbudowany i przebudowany, m.in. w 1793 r., na przełomie XIX i XX w., odrestaurowany w latach 2002-2004 przez Diecezję Toruńską.
Całość obiektu utrzymana jest w stylu eklektycznym, z pozostałościami cech manierystycznych (m.in. zdobnictwo szczytów). Wieża rozdzielona gzymsami na trzy kondygnacje, zwieńczona jest dzwonowatym hełmem ze ślepą latarnią. • park otaczający dwór o powierzchni 6 ha, założony przez XIX wiecznego właściciela, Ludwiga Neumanna w 1892 r. Sprowadził on do parku liczne okazy drzew egzotycznych, m.in. daglezję zieloną - drzewo iglaste z obszaru Ameryki Północnej. • browar, opodal młyn, oba z XVIII w. W budynku dawnego browaru mieści się teraz hotel. Wokół folwarku, browaru i ogrodów zachował się mur, a w nim dwie bramy: wjazdowa i przy browarze. |
© Arkadiusz Skonieczny / www.turystyka.torun.pl