Kamienica ul. Szeroka 17
![]() |
ul. Szeroka 17
|
Niedźwiedź grający na skrzypcach i niedźwiedź grający na kobzie - barokowe (2. poł. XVIII w.) drewniane figury zdobiące niegdyś kręcone schody prowadzące z wysokiej sieni na górne kondygnacje w kamienicy. Obecnie na ekspozycji muzealnej Dawny Toruń. Historia i rzemiosło artystyczne 1233-1793 w Ratuszu Staromiejskim.
Schody takie były jednym z charakterystycznych elementów toruńskiej barokowej kamienicy patrycjuszowskiej.
|
Kamienica z XIV w. na zrębie gotyckim, zmodernizowana w okresie renesansu w XVI/XVII w., następnie destrukcyjnie przebudowana w 2. poł. XIX w. na czynszową wielomieszkaniową na piętrach i na sklep na parterze ze zniwelowaniem oryginalnego średniowiecznego układu i wyposażenia wnętrza z czasów świetności, podziałem na kilka małych mieszkań oraz zniszczeniem wystroju wysokiej sieni i innych pomieszczeń. Takiej destrukcyjnej przebudowie na przełomie XIX i XX w., obniżającej wartość artystyczną i historyczną, podlegało wiele kamienic na ruchliwej ul. Szerokiej.
Obecna fasada i układ wnętrza pochodzą z końca XIX w., tj. z okresu owego desktrukcyjnego przekształcenia kamienicy w wielomieszkaniową czynszową i handlową. W części parterowej ścianą działową podzielono oryginalną wysoką sień na szerokie pomieszczenie handlowe z wybitą pokaźną witryną z wejściem, a we wschodniej części urządzono wąski korytarz i klatkę schodową z odrębnym wejściem od ulicy.
Oryginalny szczyt usunięty i zastąpiony gzymsem.
Elementy ozdobne fasady to przede wszystkim rozbudowane gzymsy nadokienne 1. i 2. piętra na bogato zdobionych konsolkach z maskami. Nad oknami 1. piętra dodatkowo medaliony z popiersiami kobiecymi.
|
Oprac. Arkadiusz Skonieczny
Data publikacji: 12-03-2015

Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:
Ostatnia modyfikacja 12-03-2015 23:57