en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ WIELKĄ TWIERDZĘ TORUŃ

Toruń: miasto podwójne

 
Zwiedzanie, informacje
 
Toruń jest unikatowym przykładem miasta podwójnego. Historyczne, średniowieczne centrum składa się nie tylko ze Starego Miasta - co występuje w większości innych, "zwykłych" miast - ale też z drugiego elementu: Nowego Miasta, które powstało jako niezależny, odrębny organizm miejski i funkcjonowało w ten sposób przez 190 lat (1264-1454).
Obie te jednostki urbanistyczne wraz z sąsiadującym między nimi terenem krzyżackiego zamku komturskiego, tworzą dziś toruński Średniowieczny Zespół Miejski wpisany w 1994 r. na Listę Pomników Historii oraz w 1997 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Tutaj znajdują się skarby toruńskiej architektury, sztuki, których odkrywanie i poznawanie niejednemu zajmuje całe lata...
 
Na zwiedzanie z przewodnikiem zapraszamy trasą 1.1. "Toruń UNESCO: Toruńskie Hity".
 
 
 
Toruń to nie tylko wyjątkowy przykład miasta podwójnego, ale jednocześnie pierwszy i najstarszy taki przykład na terenie państwa krzyżackiego.
Stare Miasto Toruń, założone przez Krzyżaków w 1233 r. jako Toruń, stało się szybko na tyle prężnym ekonomicznie i dużym ośrodkiem, że już po 20 latach nie mieściło się w wyznaczonym pierwotnie obszarze. Dlatego wkrótce, w poł. XIII w. zdecydowano o niemal dwukrotnym powiększeniu tego obszaru na północ. Tym sposobem teren tego miasta w obrębie murów osiągnął pokaźną powierzchnię 19 ha (znacznie większą od powierzchni przeciętnych miast średniowiecznych, wynoszącej zwykle ok. 10 ha).
Wobec nadal trwającego rozwoju ludnościowego Torunia, Krzyżacy zdecydowali po kilkunastu latach, w 1264 r., o założeniu zupełnie nowego organizmu miejskiego - Nowego Miasta Torunia, stykającego się od zachodu z Toruniem, odtąd nazywanym Starym Miastem Toruniem. Temu nowemu ośrodkowi od razu wyznaczono niemałą powierzchnię - 13,5 ha.
Oba miasta aglomeracji toruńskiej powstały na nowatorskim prawie chełmińskim
Oba zostały otoczone podwójnym pasem murów obronnych, w których łącznie znajdowały się aż ok. 54 baszty, aż 13 bram, a w XV w. zbudowano dwa barbakany - z których Barbakan Starotoruński był pierwszym takim obiektem na obecnych ziemiach polskich.
 
O ile nadwiślańskie Stare Miasto Toruń miało charakter potężnego miasta handlowego należącego do Hanzy, to Nowe Miasto Toruń nie posiadało bezpośredniego dostępu do Wisły, co tłumaczy się jako narzucone przez Krzyżaków ograniczenie w rozwoju handlu na rzecz rzemieślniczego i produkcyjnego jego charakteru. To powodowało następstwa w postaci np. niższego stopnia zamożności mieszkańców nowomiejskich, większej zależności tego Nowego Miasta od Krzyżaków.
 
Ostatecznie oba miasta toruńskie zostały połączone (Nowe Miasto Toruń zostało włączone do Starego Miasta Torunia) w 1454 r. (patrz: Połączenie Starego i Nowego Miasta), stając się w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów znowu jednym z największych, najbogatszych, a co najważniejsze autonomicznych miast polskich (patrz: Toruń w czasach świetności).
 
Więcej o Starym i Nowym Mieście tutaj.
 
drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (9)
Krzyszt Dominikowski, 2018-03-17 22:06:27
Wspaniały portal, a część historyczna jest oszałamiająca!!! Jest tak dogłębna i rozbudowana, że się marnuje z powodu bardzo głębokiego zagłębienia w wewnętrznych katalogach, przez co staje się niedostępna. Każdy z nich jest warty wręcz książki.
Mam więc ogromną prośbę do redaktorów, byście dodatkowo zrobili kilka strom WWW o każdym tu zawartym aspekcie historycznym!. Na przykład: stosunki Toruńsko-Bydgoskie zajmują 49 stron to na prawdę już spora książka. Załóżcie dodatkowo osobną stronę na ten temat, to ten czy inne tematy staną się widoczna dla sieci internetowej zostaną zaindeksowane i świat je zobaczy.
Krzysztof Dominikowski f=Toruń Miastem Portowym o 10 innych stron. Gratuluję przeogromnego materiału i pozdrawiam
Krzyszt Dominikowski, 2018-03-17 22:35:53
Do artykułu miasto Podwójne. Należałoby dopisać, że obydwa miasta Stary i Nowy Toruń zostały ulokowane na całkowicie różnych planach urbanistycznych. Stary Toruń jest lokowany na planie grzebienia. Takich miast na świecie jest tylko kilka, w Polsce dwa lub trzy). W tym planie są dwa główne elementy miasta: Nadbrzeże (czyli po nowemu port) i główna szeroka arteria czyli Ul. Szeroka, pomiędzy tymi głównymi osiami miasta wyznaczono ulice łączące: Mostowa, Łazienna, Żeglarska, Ducha Świętego, które tworzą pióra grzebienia. Żeglarska jest również szersza, bo stanowi Trakt Królewski z pierwotnej lokalizacji. W tym układzie Nadbrzeże (port) jest nieodłączną częścią miasta. I właśnie to nadbrzeże komuniści z rozmysłem zlikwidowali w 1972 r. by ostatecznie pogrążyć Toruń, ba nawet przezwali ulicę Nadbrzeżną na Bulwar Filadelfijski. Podobnie postąpiono z ul. Portową.
Nowe Miasto Toruń jest lokowane na tradycyjnym planie kwadratu. Tylko w Toruniu można zobaczyć dwa kompletne i tak różne średniowieczne miasta i obydwa wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pozdrawiam Krzysztof Dominikowski
rusian, 2022-09-23 05:07:10
Everything in the content can https://weavergame.io be true if each of us knows how to apply and study it carefully. Let's create a healthy new world together. Thank you very much banks.
sdsadsadd, 2022-10-01 08:08:13
sasdsadasda
emily in paris s03 j, 2022-10-01 08:28:07
This is quite interesting. I am so glad that you have shared this amazing blog post.! https://www.danezon.com/product/emily-in-paris-s03-emily-cooper-yellow-coat/
jendy, 2022-11-15 03:07:26
I hope the author writes more insightful https://territorialio2.co articles like this one so you can learn. Create an excellent, healthy education for kids at the same time.
Johnston, 2022-11-18 04:43:29
Thank you for sharing interesting and useful information with readers.
https://wordpuzzles.io/duotrigordle
good job, 2022-12-21 05:16:09
Really appreciate this great post you gave us. Great site and a great theme as well I was really surprised when I read it. It's really good https://slope-io.com
바카라사이트, 2023-01-05 07:46:16
I've been using WordPress on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard good things about https://evo-casino24.com/. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 04-03-2019 00:38
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):