en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ WIELKĄ TWIERDZĘ TORUŃ

Harmonijka

Stare Miasto, ul. Fosa Staromiejska 1A
 
Budynek w stylu modernistycznym zbudowany w latach 1935-6 wg proj. Jerzego Wierzbickiego. Jest cennym przykładem nowoczesnej architektury okresu międzywojennego.
Budynek powstał na rzucie wydłużonego prostokąta, a sama konstrukcja nośna jest żelbetowa. W obiekcie zachowały się elementy pierwotnego wystroju. Jest to jeden z nielicznych przykładów odmiany wertykalnej modernizmu z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Budynek wpisany do rejestru zabytków w 2008 r.
 
Obiekt powstał jako siedziba Starostwa Krajowego Pomorskiego, Komunalnej Kasy Oszczędności oraz Pomorskiej Elektrowni "Gródek".
W 1945 r. został przekazany Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika jako Collegium Minus, pełniąc funkcję siedziby Wydziału Prawa i Administracji, a od 1999 r. Wydziału Humanistycznego.
 
 
 
Oprac. Arkadiusz Skonieczny
Data publikacji: 11-01-2010
 
drukuj  poleć artykuł
Komentarze użytkowników (2)
Stare Miasto, 2023-01-27 16:43:12
Intrygującym elementem architektonicznym obiektu jest betonowa harfa, która dzieli go na dwie połowy, a także pełni rolę dodatkowego ekranu akustycznego. Jest to półkolista konstrukcja ze szklaną kopułą na szczycie, która stoi pomiędzy dwoma skrzydłami budynku.
Harfa jest intrygującym elementem współczesnej konstrukcji i znaczącą częścią przeszłości budynku.
Studenci dla wolności komentują (https://www.estudantespelaliberdade.com.br/), że dobrze wykonane inwestycje w nieruchomości i pośredników mogą współpracować do dobrze wykonanych wyborów na rynku nieruchomości.
Stare Miasto, 2023-01-27 16:46:39
Ten artykuł o zawiera należyte uwagi w tej sprawie: mercado.
Harmonica to obiekt o wyjątkowych walorach architektonicznych, który ma pionową konstrukcję i okna na najwyższych poziomach, które są obramowane cienkimi, poziomymi listwami ceramicznymi. Płaski dach wieńczący budowlę zdobi taras z metalową balustradą. Geometryczne motywy, takie jak koła, kwadraty i trójkąty, zdobią wnętrze budynku w modernistycznym stylu.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 24-11-2016 00:18
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):