en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ TWIERDZĘ TORUŃ

Mauzoleum królewny Anny Wazy

 
Mauzoleum królewny szwedzkiej Anny Wazówny (1568-1625), siostry króla polskiego Zygmunta III Wazy znajduje się w kościele Mariackim. Zostało wykonane z inicjatywy króla Władysława IV Wazy w 1636 r.
W półmroku kaplicy widnieje postać królewny w alabastrze, w postawie leżącej, na sarkofagu, który stoi na podstawie z czarnego marmuru. Portal prowadzący do wnętrza jest uwieńczony herbem Szwecji (3 korony), Gotlandii (lew) i Wazów (snop) oraz postaciami alegorycznymi Zwycięstwa (na szczycie), Wiary Chrześcijańskiej, Wdzięczności. Portal stanowi wersję łuku triumfalnego wywyższającego osobę, która się pod nim znajduje.
Obok szczątków króla Jana Olbrachta to drugie w Toruniu miejsce związane z pochówkiem osoby królewskiej.
 
 
Anna do końca życia (1625 r.) nie wyrzekła się protestanckiego wyznania. Skutkiem tego niemożliwy był jej pochówek w nekropolii polskich królów na krakowskim Wawelu. Ciało królewny spoczęło w sarkofagu, który tymczasowo ustawiono w piwnicach zamku w Brodnicy. Dopiero po 11 latach oczekiwania, 16 lipca 1636 r., bratanek królewny, król Władysław IV Waza, zorganizował uroczysty i godny pochówek, na który zasłużyła jako członkini rodu królewskiego. Pogrzeb odbył się w kościele Mariackim w Toruniu, będącym wtedy ważną świątynią protestancką, miejscem wiecznego spoczynku zasłużonych przedstawicieli patrycjatu toruńskiego oraz uczonych słynnego toruńskiego Gimnazjum Akademickiego.
Pochowano ją w specjalnie wzniesionym na ten cel mauzoleum z barokowym pomnikiem grobowym przedstawiającym leżącą królewnę.
 
 
Grobowiec Anny Wazówny został znaleziony przez archeologa Lidię Grzeszkiewicz-Kotlewską 7 kwietnia 1994 r. i na zlecenie Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu został wyeksplorowany i uporządkowany. Szczątki królewny zostały przebadane przez dr Andrzeja Florkowskiego z Instytutu Antoroplogii UMK, zaś przyporządkowane do wyposażenia grobowego zabytki przez Lidię Grzeszkiewicz-Kotlewską zostały opracowane a następnie poddane konserwacji. Rok póżniej szczątki zostały uroczyście pochowane.
 
drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Ostatnia modyfikacja 09-01-2019 16:08
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):