en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ TWIERDZĘ TORUŃ

Fontanna Flisaka

 
Zwiedzanie, informacje
 
O dawnej toruńskiej tradycji flisackiej przypomina dziś w Toruniu kilka elementów, a jednym z najpopularniejszych jest fontanna Flisaka grającego na skrzypkach z zasłuchanymi żabami wokół niego.
Fontanna stoi w Rynku Staromiejskim przy południowo-zachodnim narożniku Ratusza Staromiejskiego i jednocześnie nawiązuje do jednej z legend toruńskich.
 
 
 
 
Statuetka grającego na skrzypkach flisaka otoczonego zasłuchanymi żabami, w formie fontanny, jest jednym z symboli Torunia. Symboli, który odwołuje się do nierozerwalnego związku dobrobytu Torunia z Wisłą, która w dziejach miasta była arterią komunikacyjną łączącą Toruń ze światem, a przez to wpływającą na rozwój jego gospodarki i kultury. Flisacy tratwami wiślanymi dostarczali do Torunia z Polski zboża i drewno - podstawowe artykuły handlu toruńskiego aż do XIX w. Dla flisaków Toruń był bardzo ważnym punktem - dla niektórych docelowym, dla innych przerwą w drodze do Gdańska.
Pierwotną lokalizacją fontanny Flisaka był dziedziniec Ratusza Staromiejskiego. Jednak w 1943 roku została ona rozebrana przez władze okupacyjne, a po II wojnie światowej pomnik stał w różnych miejscach: przed Collegium Minus UMK, na placu Teatralnym, w 1954 roku został przeniesiony do nowopowstałego parku - alpinarium w okolicach Bramy Starotoruńskiej. 
Ostatecznie po konserwacji, w 1983 roku został on ustawiony w obecnym miejscu - w Rynku Staromiejskim przy południowo-zachodnim narożniku Ratusza Staromiejskiego.
Więcej o fontannie Flisaka tutaj
Więcej o dawnym flisactwie w Toruniu tutaj
drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 13-11-2016 00:40
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):