en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ TWIERDZĘ TORUŃ

Miejsce urodzenia Adama Freytaga

 

Zwiedzanie, informacje

Miejsce urodzenia Adama Freytaga to kamienica przy ul. Mostowej 34 na Starym Mieście, dziś będąca w zubożonej formie kamienicy czynszowej, powstałej z przekształcenia w XIX w. z patrycjuszowskiej kamienicy renesansowej.
Jednyną formą upamiętnienia jest tablica pamiątkowa na fasadzie.
 
 
Adam Freytag (1608-1650) był synem profesora toruńskiego sławetnego Gimnazjum Akademickiego, Adama Freytaga.
Był znanym inżynierem wojskowym, autorem publikacji Architectura militaris nova et aucta... (1631 r.) uznawanego za klasyczne i podstawowe do dziś opracownie prezentujące najpełniej tzw. staroholenderski system fortyfikacji.
Jako zdolny student Gimnazjum Akademickiego otrzymał stypendium Rady toruńskiej i wyjechał na studia do Niemiec, następnie zaciągnął się na służbę do wojska Republiki Zjednoczonych Niderlandów, a w 1629 r. podjął studia medyczne na uniwersytecie w Lejdzie.
W 1633 r. Freytag przyjął służbę księcia Janusza Radziwiłła jako inżynier wojskowy, fortyfikator i lekarz, uczestnicząc w wyprawie wojennej pod Smoleńsk w 1634 r., po czym przybył do Torunia, gdzie pozostał do pocz. lat 40. XVII w. Tutaj prowadził wykłady w Gimnazjum Akademickim, gdzie nauczał matematyki i elementów astronomii. Jednocześnie był doradcą Rady toruńskiej, prowadzącej wówczas przez inżynierów Mönninga i Wnkena rozbudowę toruńskich fortyfikacji bastionowych.
Po powrocie na dwór Radziwiłłów na Litwę pracował m.in. jako medyk przyboczny księcia oraz w szkole w Kiejdanach, gdzie był profesorem matematyki.
Freytag zmarł w wieku 42 lat i został pochowany w kościele protestanckim w Kiejdanach, gdzie do dziś znajduje się jego nagrobek.
 
Więcej tutaj.
drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (1)
Charmaine lily, 2024-05-21 04:03:06
Historia Adama Freytaga jest fascynująca and is a clear testament to the power of knowledge and individual contribution in history. https://slopeonline.io
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 13-11-2016 00:20
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):