Katarzynka (Geretowo)
Toruń-Mokre
ul. Kociewska 37A
Geretowo (Katarzynka) to dawna posiadłość ziemska i folwark w obrębie przedrozbiorowego terytorium (patrymonium) toruńskiego, należąca w 2. poł. XVIII w. do Samuela Luthera Gereta, zasłużonego toruńskiego polityka, publicysty, uczonego, burmistrza, rezydenta Torunia w Warszawie i burgrabiego królewskiego w Toruniu, najwybitniejszego przedstawiciela Oświecenia w Toruniu.
W 1791 r. do Geretowa przyłączył inne posiadane grunta, tworząc w ten sposób obszerną, prawie 340-hektarową posiadłość i nazywając ją Katharinenflur (pol. Pole Katarzyny, Katarzynka), na cześć poślubionej w 1781 r. Katarzyny Goebel (zm. 1792 r.).
Do czasu włączenia Torunia w ramach II rozbioru Polski w 1793 r. do Królestwa Prus Katarzynka leżała na obszarze administracyjnym terytorium Torunia, później po likwidacji dotychczasowego ustroju Torunia i jego administracyjnej degradacji dotychczasowe patrymonium miejskie zostało zlikwidowane.
W 1796 r. - rok przed swoją bezpotomną śmiercią - Geret sprzedał jednak te dobra Christianowi Elsnerowi. Po nim majątek był w posiadaniu kolejnych spadkobierców i następców (m.in. od 1857 r. Adam Röder).
Z centrum Torunia prowadzi tu ul. Bolesława Chrobrego, która w okresie zaborów nazywała się Geret-strasse.
W 1950 r. obszar i zabudowania dawnego folwarku został ponownie włączony do Torunia jako teren znacjonalizowany.
Obecnie znajduje się tu m.in. miejskie składowisko odpadów o pow. 6,6 ha, a w zachodniej części Centralny Cmentarz Komunalny.
|
Dawny dworek - siedziba folwarku Samuela Luthera Gereta od wielu powojnennych lat jest własnością miasta, administrowaną przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W tym czasie został on destrukcyjnie przebudowany i zaniedbany. Fot. ze stycznia 2015 r.
![]()
Samuel Luther Geret (1730-1797), miedzioryt J. Chambersa
|

Oprac. Arkadiusz Skonieczny
Data publikacji: 04-01-2015
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:
Ostatnia modyfikacja 25-01-2015 23:10