Arsenały, Wozownie artyleryskie
Wozownia artyleryjska nr 1 |
|
ul. Rabiańska 20, Stare Miasto
Dawna pruska wozownia artyleryjska z 1819-1821 r. to unikatowy na Ziemi Chełmińskiej typ obiektu militarno-magazynowego o szczególnych walorach historycznych i zabytkowych; zbudowana w stylu klasycystycznym. Przechowywano tu lawety armatnie i inne pojazdy artyleryjskie.
Obiekt powstał w pierwszym okresie rozbudowy toruńskiej twierdzy pruskiej.
W okresie międzywojennym w budynku znajdowały się magazyny zakładów chemicznych firmy J. M. Wendisch. W 1951 r. wozownię przebudowano na halę maszyn drukarni państwowej. Po pracach renowacyjnych trwających od 1983 r., od 1997 r. mieści się tu galeria sztuki Wozownia.
|
Wozownia artyleryjska nr 2 |
|
ul. Wały Sikorskiego 19, Chełmińskie Przedmieście
Budynek zbudowany w 1824 roku w stylu klasycystycznym, w sąsiedztwie zburzonego gotyckiego kościoła św. Wawrzyńca, wewątrz dawnego Bastionu V św. Wawrzyńca (patrz: Zarys rozwoju i obronności w Toruniu).
Powstał w okresie pierwszego etapu rozbudowy toruńskiej twierdzy pruskiej w ramach tzw. pierścienia wewnętrznego twierdzy. Doskonale zachowany budynek pełnił funkcję wozowni, magazynu broni ,a także redity, ponieważ był przystosowany również do obrony własnej (okrężnej).
Zachowały się wnętrza, strzelnica i ruchome pomosty do dział. Na szczytach gmachu umieszczono urządzenia blokowe, tzw. żurawie do wciągania ładunków. Z każdej strony budynku znajdowały się po dwie bramy wjazdowe. Budynek posiada wzmocnione naroża przykryte stropem bomboodpornym (wypełnionym piaskiem), które mogły służyć jako punkty oporu dla obrońców
Obecnie siedziba Muzeum Etnograficznego. |
Magazyn Prowiantowy Twierdzy Toruń (tzw. Nowy Arsenał) |
|
ul. Dominikańska 9, Nowe Miasto
Ranga zabytku:
Błędnym mianem Nowy Arsenał określany jest obecnie budynek pełniący niegdyś wojskowe funkcje magazynowe (magazyn żywności prowiantury Twierdzy Toruń). Powstał na miejscu zburzonego klasztoru Dominikanów przy Kościele św. Mikołaja przy ul. Dominikańskiej, w 1834 roku.
Jest to piętrowy budynek z masywnymi, drewnianymi stropami, wspartymi pośrodku na murowanych arkadach i dwóch rzędach drewnianych słupów.
Obok przepływa Struga Toruńska.
W okresie powojennym, do połowy lat 80. XX wieku był siedzibą "Polmozbytu", a niedoszłe prace renowacyjne w 1983 roku miały adaptować go na Archiwum Państwowe. Jednak dopiero w końcu lat 90. podjęto tu remont.
Obecnie mieści centrum biurowo-usługowe.
W 1999 roku arsenał otrzymał tytuł Obiekt Roku w kategorii rewaloryzacja i adaptacja budynków zabytkowych.
|
Ostatnia modyfikacja 23-11-2016 23:55