Kamienica ul. Szczytna 15
|
ul. Szczytna 15
![]() ![]() ![]() |
Piec hypocaustum
Pomieszczenia w piwnicy
Gotyckie malowidła ścienne w izbie I piętra w trakcie tylnym należą do najcenniejszych i unikatowych w Europie środkowej. Przedstawiają sceny i postaci świeckie (być może ukazano Tristana i Izoldę z jednego z najsłynniejszych dzieł literackich średniowiecznej Europy zachodniej), nawiązują do kultury dworskiej XIV-wiecznej Europy i odzwierciedlają ambicje średniowiecznego patrycjatu toruńskiego, stawiającego się na równi z rycerstwem i jego cnotami.
Fasada kamienicy została przebudowana w XVIII w. w stylu barokowym w czasie przekształcenia na spichrz
|
Kamienica gotycka z XIV wieku, przebudowana na spichrz w stylu barokowym w XVIII (po zniszczeniach z oblężenia szwedzkiego w 1703 roku) i XIX wieku.
Wewnątrz zachował się oryginalny układ pomieszczeń z m.in. obszerną tzw. wysoką sienią - charakterystyczną dla toruńskich kamienic gotyckich - oraz pomieszczenia wyższych kondygnacji przedniego i tylnego traktu.
Zachowały się cenne i unikatowe gotyckie malowidła ścienne o tematyce świeckiej z przełomu XIV i XV wieku - przedstawienia figuralne wkomponowane w bujną wić roślinną; są to wyobrażenia najprawdopodobniej zaczerpnięte z tekstów świeckich, może z literatury dworskiej, ukazujące kilka postaci w dworskich, modnych strojach.
Malowidła, przedstawiające dwie pary ludzi w różnym wieku (być może Tristana i Izoldę z jednego z najsłynniejszych europejskich dzieł literackich o tematyce rycerskiej) oraz parę lwów i parę orłów, podtrzymujących niezidentyfikowane emblematy lub herby, wykazują podobieństwo kompozycyjne do XV-wiecznych tkanin dekoracyjnych z Europy Zachodniej.
Fundatorem tego dzieła był najpewniej przedstawiciel patrycjuszowskiej rodziny toruńskiej, Hitfeldów, w posiadaniu której była wówczas kamienica.
W piwnicy natomiast zachował się średniowieczny piec typu hypocaustum, służący do ogrzewania pomieszczeń wyższych kondygnacji kamienicy.
|

Arkadiusz Skonieczny
Data publikacji: 03-03-2013
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:
Ostatnia modyfikacja 15-12-2017 13:07