Kamienica ul. Szeroka 40
ul. Szeroka 40
Obecna funkcja: placówka operatora telekomunikacyjnego
|
|
Kamienica na zrębie gotyckim z XIV w., następnie modernizowana w okresie baroku w XVII w. - z tego okresu barokowa fasada bez szczytu (obecny szczyt klasycystyczny z 2. poł. XIX w.).
Jak większość kamienic toruńskich tak i ta była drastycznie przebudowana w XIX w. Niegdyś była typowym toruńskim budynkiem trójtraktowym, składającym się z trzech części: przedniej, środkowej i tylnej. W części środkowej od średniowiecza znajdowały się schody na piętra i kuchnie, które w drugiej połowie XIX w. zostały przeniesione do oficyny - tylnej części budynku. Trakt środkowy zlikwidowano, a stropy pomieszczeń przykryto sufitami z dekoracją sztukatorską.
Na parterze od frontu pomieszczenie dawnej wysokiej sieni z charakterystycznymi ściennymi wnękami łukowymi.
Wewnątrz w tylnej części parteru - w dawnej izbie traktu tylnego - odsłonięto bardzo cenny, bogato zdobiony strop belkowy z doskonałą i bogatą polichromią manierystyczną z ok. 1600 r., przedstawiającą m.in. portrety czterech ewangelistów oraz wielorakie sceny z życia codziennego, z polowania, z ogrodu, a nawet z bajek, a także motywy nawiązujące do sztuki gotyckiej - muzyki i plastyki.
Wizerunki Mateusza, Łukasza i Jana to prawdopodobnie portrety osób współczesnych malarzowi, natomiast św. Marek przedstawiony jest w tradycji biblijnej.
Na pierwszym piętrze sufity z girlandami sztukatorskiej roboty, XIX w.
|
Oprac. Arkadiusz Skonieczny
Data publikacji: 28-08-2008
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:
Ostatnia modyfikacja 21-03-2015 22:21