Łuk Cezara
ul. Piekary 37
|
Gotyckie malowidło Ukrzyżowanie, ok. 1425 r., umieszczone w łukowej wnęce ściennej ściany płd. pomieszczenia na I piętrze w trakcie tylnym.
Do reprezentacyjnego pomieszczenia traktu tylnego na I piętrze prowadzi dwoje barokowych drzwi sprzed poł. XVIII w.: jedne w ścianie wsch. pomiędzy gotyckimi wnękami łukowymi (widoczne na fot.) oraz drugie w ścianie płn. umieszczone w przebitej gotyckiej wnęce łukowej. Wszystkie ściany pomieszczenia pokrywają gotyckie malowidła z ok. 1425 r. w formie kotary zawieszonej na drążku.
Gotyckie malowidło z ok. 1425 r. we wnęce łukowej ukazuje postać św. Krzysztofa dźwigającego na swoich barkach małego Jezusa, która jest mocno pochylona, dodatkowo wspiera się dużą palmową gałęzią.
|
Kamienica gotycka XIV w., następnie przebudowana w stylu barokowym w 1. ćw. XVIII w.
Bogato dekorowana fasada, pokryta stiukowymi ornamentami o motywach roślinnych, w dolnej części boniowana jest jednym z kilku nielicznych najlepszych przykładów toruńskiego typu zdobnictwa barokowego fasad kamienic.
Parter jej został przebity ze względów komunikacyjnych po 1910 r. (dla uzyskania wygodnego połączenia Rynku Staromiejskiego z zachodnimi dzielnicami miasta) wg architekta Karla Caesara (stąd obecna nazwa kamienicy), poszerzony w 1936 r. o partery sąsiednich kamienic wg architekta Ignacego Tłoczka; obecnie w formie bramy łączy plac Rapackiego (dawniej pl. Bankowy) ze Starym Miastem. Do tego czasu głównym wyjściem z miasta w kierunku zachodnim była - nieistniejąca dziś - Brama Starotoruńska. Na szczycie kamienicy, od strony ul. Różanej, znajduje się barokowa figura Michała Archanioła z trąbką, po bokach puchary i metalowe chorągiewki.
O wyjątkowej randze i wartości artystyczno-historycznej kamienicy, poza jej bogato zdobioną barokową fasadą, decydują też zachowane wewnątrz gotyckie malowidła ścienne.
Umieszczone są one w pomieszczeniu I piętra w trakcie tylnym, które w typowych toruńskich kamienicach patrycjuszowskich (>>>) miało zawsze charakter reprezentacyjny. Podobnie jest w tej kamienicy: ściany tego pomieszczenia zdobią strefowe malowidła z ok. 1425 r. Wykazują one cechy późnej fazy gotyku międzynarodowego.
W dolnej strefie ścian przedstawiono iluzjonistyczne kotary zawieszone na drążku; w górnej części dwie sceny: w łukowej niszy na ścianie płd. scena Ukrzyżowania z postaciami Matki Bożej i św. Jana apostoła, w niszy na ścianie wsch. św. Krzysztof. Podobny strefowy schemat malowideł jest zastosowany w kamienicy ul. Żeglarska 5.
O innych malowidłach w kamienicach toruńskich tutaj.
|
Oprac. Arkadiusz Skonieczny
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:
Ostatnia modyfikacja 05-04-2019 23:35