Czerniewice
To lewobrzeżna dzielnica miasta Torunia w południowej - kujawskiej (>>>) - jego części, wśród lasów, w bliskości Wisły, włączona w granice miasta w 1951 r. i w całości w 1958 r.
Z centrum miasta dojeżdżają tu autobusy linii nr 11, 38.
Z centrum miasta dojeżdżają tu autobusy linii nr 11, 38.
W Czerniewicach znajdują się pokłady łatwo dostępnej solanki jodowo-bromowej (o właściwościach podobnych do solanki ciechocińskiej, lecz o mniejszym stężeniu), która może być wykorzystywana dla celów leczniczych, zwłaszcza, że znajdują się tu doskonałe warunki krajobrazowe, klimatyczne i przyrodnicze. Już przed II wojną światową powstały tu nieduże łazienki, w których stosowano solankę do zabiegów wodoleczniczych oraz kilka will dla kuracjuszy.
Czerniewice charakteryzują się zabudową jednorodzinną rozwijaną nieprzerwanie od okresu międzywojennego, kiedy to powstała kolonia jednorodzinnych domów kolejarskich (w zach. części Czerniewic). Ponadto na początku 2001 r. rozpoczęła się tam budowa osiedla wielorodzinnego "Solanki" na ok. 320 mieszkań.
Pierwsze wzmianki o kujawskiej wsi Czerniewice pochodzą z okresu średniowiecza, kiedy to były majątkiem rycerskim, potem szlacheckim. Właścicielem w 1667 r. był Mikołaj Tuliborski. Następnie, majątek należał do Augustyna Gąsiorowskiego, starosty radziejowskiego (Radziejów) a później do Klemensa Łempickiego.
Najstarsze wzmianki o związkach Czerniewic z Toruniem pochodzą z 1738 r.; wtedy to Czerniewice zostały wydzierżawione kupcowi toruńskiemu Michelowi Hammermeister, który zbudował tu gorzelnię i krochmalnię W XVIII w.
W 1874 r. majątek Czerniewice trafił do Modrzejewskich. Dokonane tu w 1895 r. próbne odwierty potwierdziły występowanie źródeł wód mineralnych.
Aż do okresu międzywojennego Czerniewice ze źródłem leczniczej solanki były dla torunian ulubionym miejscem wypoczynku. Dobre przyjęcie gości zapewniała restauracja z krytym tarasem i widokiem na Wisłę. W 1898 r. otwarto zakład kąpielowy. W 1907 r. w letnie niedziele do Czerniewic dowoziło gości aż pięć toruńskich parowców z muzyką. W okresie międzywojennym powstało uzdrowisko dla kilkunastu kuracjuszy. Zakład powstał dzięki inicjatywie ówczesnego właściciela majątku Józefa Modrzejewskiego, w sąsiedztwie lasów iglastych porastających wydmowe tereny puszczy.
Nazwa wywodzi się naprawdopodobniej od potomków lub poddanych tutejszego pana feudalnego o nazwisku Czarny (Czerny).
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:
Ostatnia modyfikacja 30-10-2014 17:29