Kamienica ul. Szeroka 34
ul. Szeroka 34
Obecna funkcja:
siedziba Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa
parter: bar
|
Fragment fasady frontowej - gzymsy nadokienne na konsolkach w formie małych atlantów
Widok ogólny wysokiej sieni
Polichromowany strop w wysokiej sieni, 1 ćw. XVIII w.
Ściana wsch. w pomieszczeniu traktu tylnego na I piętrze z fragmentami malowideł gotyckich z formie rozgałęzionej wici roślinnej z liśćmi i zróżnicowanymi kształtem i wielkością kwiatami oraz w górnej części fragmentami niezbyt udanych malowideł XVIII-wiecznych w formie stylizowanej, sfałdowanej draperii z frędzlami
Fragment polichromowanego stropu w pomieszczeniu traktu tylnego na I piętrze, 2. poł. XVIII w.
|
Kamienica na zrębie gotyckim z XIV w. (piwnice (także pod podwórzem za kamienicą) i mury boczne parteru), przebudowana w okresie renesansu w końcu XVI w., następnie w XVII w. nadbudowana o trzecie piętro. W 1. poł. XIX w. kondygnacje powyżej parteru przebudowano na mieszkania, w 1891 r. wbudowano żelazne balkony na piętrach na fasadzie frontowej oraz zlikwidowano szczyt zastępując go poziomym gzymsem.
Fasada trójosiowa w skromnej szacie klasycystycznej z wyróżniającymi się balkonami z kutymi wybrzuszonymi balustradami, zdobionymi formą akantu.
Kamienica 2-traktowa.
O wysokiej randze kamienicy decyduje zachowana wysoka sień oraz malowidła ścienne i stropowe.
Na parterze w trakcie przednim charakterystyczna dla kamienic toruńskich wysoka sień z polichromowanym stropem belkowym (polichromie barokowe z pocz. XVIII w.). Polichromowane wsuwki tego stropu mają tła niebieskawo-popielate; ich dekorację malarską stanowią różnobarwne naturalistyczne i fantazyjne kwiaty luźno rozrzucone na tło oraz fragmenty ornamentu cęgowego.
Również polichromowany jest strop w pomieszczeniu traktu tylnego na I piętrze. Jest to ornament w formie żyłkowania imitującego marmur w kolorze ciemnobrązowym na belkach i zielono-oliwkowym na wsuwkach z 2. poł. XVIII w.
Poza tym pomieszczenie to zdobią ścienne polichromie gotyckie i XVIII-wieczne (patrz fotografia obok).
Więcej o malowidłach zabytkowcych w kamienicach toruńskich tutaj.
|
Oprac. Arkadiusz Skonieczny
Data publikacji: 21-02-2015
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:
Ostatnia modyfikacja 22-02-2015 18:12