en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ WIELKĄ TWIERDZĘ TORUŃ

Centrum Kulturalno-Kongresowe "Jordanki"

 
 
Zwiedzanie, informacje
 
Budynek nie jest udostępniony do zwiedzania
 
Adres: Przedmieście Chełmińskie, Al Solidarności 1/3
 
Zapraszamy na wycieczkę: 1.9. "Ring i Przedmieście św. Katarzyny" >>>
 
 

 

 

To wielofunkcyjny obiekt o nowoczesnej, futurystycznej architekturze, w którym mogą odbywać się m.in. koncerty symfoniczne, rozrywkowe, widowiska teatralne, operowe, targi i konferencje. To też siedziba toruńskiej orkiestry symfonicznej, dla której gmach planowano wznieść już w okresie międzywojennym (więcej o tym tutaj).

CKK Jordanki zbudowano w 2015 r. w sąsiedztwie Starego Miasta, na historycznym Przedmieściu Chełmińskim, w obrębie Plant.
Centrum zostało zaprojektowane przez uznanego w świecie hiszpańskiego architekta Fernando Menisa. Jesienią 2010 r. na Światowym Festiwalu Architektury (WAF) w Barcelonie budynek Centrum otrzymał nagrodę jako najlepszy projekt kulturalny przyszłości. Oprócz tego prezentowano go kilkakrotnie na arenie międzynarodowej. W 2012 r. na 13. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, które jest najważniejszym cyklicznym przeglądem współczesnej architektury, a w grudniu 2014 r. projekt podkonstrukcji stalowej sali zdobył pierwsze miejsce w kategorii Inżynieria w międzynarodowym konkursie Tekla Global Bim Awards 2014. Z kolei w 2016 r. jury międzynarodowego konkursu "World Achitecture News Award 2016" uznało CKK Jordanki za jedną z 6 najlepszych budowli w kategorii "beton w architekturze", a w tym samym roku w plebiscycie National Geographic Centrum zdobyło tytuł jednego z Nowych Siedmiu Cudów Polski.
 
 
Budowla jest nieregularną bryłą ceglano-betonową, a inspiracją dla architekta był toruński gotycki kościół Mariacki; oczywiście architekt nie powtórzył form średniowiecznych budowli - stworzył własną bryłę, dynamiczną i nowoczesną, w której cegła jest obok betonu najważniejszym budulcem.
 
 
W Centrum największą przestrzenią i najbardziej charakterystyczną jest Sala Koncertowa z 882 miejscami na widowni (powierzchnia widowni: 1012 m2, powierzchnia sceny: 600 m2). Jej wnętrze odzwierciedla architektoniczną ideę Fernando Menisa, który zainspirowany średniowieczną architekturą Torunia, w swoim projekcie postanowił połączyć cegłę jako materiał nawiązujący do historii miasta i beton, który ma odzwierciedlać jego nowoczesną stronę.
Sala Koncertowa posiada mobilną widownię, rozmieszczoną na kilku poziomach, w celu uzyskania atrakcyjnych punktów obserwacyjnych. Główna scena ma możliwość otwarcia się na zewnętrzny plac zlokalizowany od strony tylnej elewacji i organizacji koncertów plenerowych.
 
 
Za pomocą innowacyjnego rozwiązania jakim są olbrzymie, mobilne kopuły sufitu, można uzyskać możliwie najlepsze warunki akustyczne, dla różnego typu wydarzeń muzycznych. Przestrzeń Sali Koncertowej może być dowolnie kształtowana za pomocą mobilnych widowni, co umożliwia organizację dużych koncertów stojących np. muzyki rockowej. Sala Koncertowa może być połączona z Salą Kameralną (227 miejsc) za pomocą przesuwnej ściany, tworząc jedną dużą oryginalną przestrzeń, umożliwiającą na realizację wydarzeń kulturalnych na dużą skalę.
Wykorzystana w Sali najnowocześniejsza technologia sceniczna, oświetleniowa i nagłośnieniowa umożliwia realizację najśmielszych produkcji scenicznych m. in koncertów muzyki klasycznej i rozrywkowej, przedstawień teatralnych i operowych, musicali. Jest to również nowoczesna i komfortowa przestrzeń konferencyjna i wystawiennicza.
 
Poszycie wewnętrznej przestrzeni Sali Koncertowej jest w formie pikado - strukturze betonowo-ceglanej z domieszką tufu.
 
W Centrum znajdują się również trzy sale konferencyjne, sala prasowa, sala prób i restauracja, a także podziemny parking na 185 samochodów.
 
 
 
drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 01-12-2016 23:49
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):