en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ TWIERDZĘ TORUŃ

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza

Wielka polska epopeja narodowa "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" wydany został w 1834 roku w Paryżu. Druku na ziemiach polskich doczekał się w Polsce 24 lata później. A dokładniej - w Toruniu, w drukarni Ernsta Lambecka przy ulicy Piekary 37/39.
 
W kamienicy przy ul. Piekary 39 na Starym Mieście od 1845 r. drukarnię prowadził Ernst Lamebck (1814-1892), toruński księgarz i drukarz niemieckiej narodowości. Poprzez kupno od rady miasta drukarni, powstałej jeszcze w XVI w., stał się spadkobiercą świetnej tradycji typografii toruńskiej. Wydawał m.in. książki w języku polskim, a w 1858 r. wydrukował (z datą 1859 r.) pierwsze na ziemiach polskich pod zaborami nieocenzurowane wydanie epopei narodowej - „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Natomiast w 1873 r. spod jego prasy wyszło monumentalne dzieło, pełny tekst „De revolutionibus orbium coelestiumMikołaja Kopernika

 
Lambeck był powszechnie szanowanym obywatelem Torunia. Urodzony w podtoruńskim Górsku, do gimnazjum uczęszczał w Norymberdze, a studia rozpoczął w Erlangen. Jednak wkrótce przerwał je, aby poświęcić się księgarstwu, którego uczył się 3 lata w Norymberdze, Wiedniu i Brnie. Do Torunia wrócił w 1840 r., gdzie otworzył księgarnię z wypożyczalnią książek. W 1842 r. zakupił drukarnię Lohdego, a w 1845 r. drukarnię toruńskiej Rady miejskiej. W tymże roku przjął też toruńską gazetę tygodniową "Thorner Wochenblatt", którą w 1867 r. przemianował w dziennik pt. "Thorner Zeitung" (>>>).
Lambeck był zasłużonym toruńskim wydawcą i księgarzem, społecznikiem i politykiem okresu zaboru niemieckiego. Oprócz różnego rodzaju wydawnictw niemieckich opublikował także około 60 pozycji w języku polskim, wśród których znalazły się podręczniki do nauki języka polskiego, publikacje religijne, popularne kalendarze oraz pierwsza na Pomorzu książka kucharska w języku polskim (więcej o tym tutaj). 
Od 1842 r. był też członkiem Rady miejskiej, pełnił też inne ważne funkcje.
Był zdeklarowanym zwolennikiem równouprawnienia Polaków w państwie niemieckim (zaborze pruskim).
drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Ostatnia modyfikacja 08-11-2017 11:09
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):