Kamienica Rynek Staromiejski 8
To kolejny przykład kamienicy przebudowanej w XIX wieku.
Budynek ten został zbudowany jeszcze w średniowieczu, w stylu gotyckim, na wąskiej działce, jako wysoka kamienica 3-osiowa. Na parterze posiadała charakterystyczną dla Torunia tzw. wysoką sień.
Następnie na przełomie XVI i XVII wieku jej fasada została przekształcona na renesansowo-manierystyczną typu niderlandzkiego - charakterystyczną dla Torunia i dla bogatych miast płn. Europy - ze szczytem z typowym wówczas ornamentem. Szczyt wieńczył obelisk, podobne dwa były po bokach niżej. Nad oknami znajdowały się charakterystyczne dla renesansu i manieryzmu toruńskiego płyciny półokrągłe z trzema kluczami, a podziały piętra zaznaczone zostały poziomymi pasami-gzymsami. Do kamienicy prowadził gotycki uskokowy portal - jedyny zachowany widocznie element średniowieczny.
W takim stanie przedstawia ją rysunek G. F. Steinera z XVIII wieku.
W XIX wieku kamienica została zniszczone poprzez przebudowę na wielorodzinną. Fasadę pozbawiono stylowego i charakterystycznego szczytu, nadbudowano, a całość pokryto ornamentyką klasycystyczną. Przebudowano ponadto wnętrze tworząc kamienicę czynszową z wieloma mieszkaniami. W takim stanie, nie wyróżniając się, istnieje dzisiaj. |
![]() |
Oprac. Arkadiusz Skonieczny

Ostatnia modyfikacja 02-09-2015 22:20