Wielka renowacja toruńskiej katedry dobiega końca
Kończy się wieloletni program konserwatorsko-restauratorski w toruńskiej katedrze śś. Janów. W sobotę (5 października 2013) wielka gala z udziałem gości z całej Polski.
Po 13 latach toruńska katedra, najstarszy kościół w Toruniu i miejsce chrztu Mikołaja Kopernika, ma odnowione elewacje, wymieniony dach oraz odrestaurowane wnętrze, w którym przywrócono blask polichromiom, ołtarzom i sklepieniom. Ten największy w historii obiektu program konserwatorski został zrealizowany w znacznej części dzięki funduszom unijnym z programu "Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO", a także z dotacji miasta, województwa i środków własnych parafii świętojańskiej.
Uroczystości wieńczące prace konserwatorskie odbędą się w Toruniu w sobotę, 5 października. Rozpocznie je o godz. 9.00 sesja w Dworze Artusa pt. "Katedra diecezji toruńskiej - historia i współczesność". W programie wystąpienia gości honorowych, m.in. przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta i województwa, a także historyków i konserwatorów. Prof. Elżbieta Pilecka opowie o dziejach fary staromiejskiej, Małgorzata Musiela i Joanna Ziemlewicz omówią w skrócie przebieg prac konserwatorskich, w tym odkrycia i niespodzianki, które ujawniały się w ich trakcie. Katarzyna Kluczwajd zaprezentuje książkę wydaną z okazji zakończenia programu: pracę zbiorową pt. "Opus temporis. Toruńskiej katedry historia najnowsza. Prace konserwatorskie i restauratorskie w latach 2000-2013". Bogato ilustrowane dzieło (521 zdjęć), jest udokumentowaniem i podsumowaniem prac w katedrze, adresowanym do szerokiego grona odbiorców. Podczas spotkania będzie można kupić to wydawnictwo w cenie promocyjnej.
Osoby zasłużone dla katedry i diecezji toruńskiej zostaną uhonorowane medalami Za Zasługi Dla Diecezji, nadanymi przez Biskupa Toruńskiego. Zostaną także wręczone nadane przez Prezydenta Miasta Torunia statuetki Anioła.
Punktualnie w południe katedralni dzwonnicy rozkołyszą dzwon Tuba Dei, którego dźwięk zainauguruje uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem ksa bpa Andrzeja Suskiego (godz. 12.00). O godz. 18.00 w katedrze wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Poznańskie Słowiki. Po koncercie, o godz. 20.00 w kościele zostanie odprawiona msza św. w intencji wszystkich darczyńców prac renowacyjnych. Po nabożeństwie rozpocznie się Noc w Katedrze. Aż do północy tego dnia można będzie oglądać wnętrze kościoła, w tym odnowione organy główne (prezentacje o godz. 21.00, 22.00, 23.00, 24.00) i projekcję filmu 3D na wieży (godz. 22.00-24.00). Wstęp na koncert, jaki i zwiedzanie kościoła są bezpłatne.
Podwoje dla wszystkich zainteresowanych katedra otworzy również w niedzielę, 6 października. O godz. 16.00 w świątyni odbędzie się spotkanie z Krystyną Szalewską, toruńską malarką i poetką, która przedstawi swoją najnowszą książkę "Głosy, sny, obrazy – notatnik duchowy".