Zakończono kolejny sezon badań archeologicznych przy kościele św. Jakuba
20 września zakończono prace archeologiczno-architektoniczne przy kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu. Był to już piąty sezon badań prowadzonych tu przez ekspedycję dr hab. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej, prof. UMK z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.
W tym roku pracami objęto tradycyjnie już teren wokół kościoła. Archeolodzy założyli trzy wykopy: w pobliżu wejścia do zakrystii, na południe od prezbiterium (między kościołem a dawnym założeniem klasztornym) oraz od zachodu (w pobliżu nieczynnej bramy, prowadzącej na teren kościelny). Wykop przy zakrystii pozwolił odsłonić fundament tutejszej potężnej przypory-wieżyczki schodowej. Z kolei wykop w przestrzeni między prezbiterium a zachowanym budynkiem dawnego klasztoru odkrył kolejne elementy tzw. łącznika – nowożytnego korytarza łączącego te dwa budynki. Choć archeolodzy łącznik ów badali już po raz czwarty, pierwszy raz udało im się odsłonić fundamenty obydwu ścian założenia. Pewną zagadką był natomiast wykop na zachodzie.
- Do tej pory nie prowadziliśmy jeszcze prac po zachodniej stronie kościoła, dlatego wykop w tym miejscu był dla nas bardzo ważny. Chcieliśmy za jego pomocą rozpoznać stratygrafię tego miejsca, charakter zachodnich kwater dawnego cmentarza oraz ewentualną drogę prowadzącą do kościoła od strony południowo-zachodniej – wyjaśnia uczestniczka badań, mgr Anna Cicha.
Ostatecznie wykop ten potwierdził intensywne użytkowanie tej partii założenia jako cmentarza i to już pod początku XIV stulecia. Pozwolił też na pozyskanie szeregu niezwykle interesujących zabytków ruchomych. Wśród nich znajdują się miedzy innymi nowożytne (prawdopodobnie XVIII-wieczne) binokle z zachowanymi szkłami oraz piękny kościany średniowieczny grzebień. Warto też nadmienić odkrycia związane z średniowiecznymi grami i zabawami – kościaną kostkę do gry i również kościany pionek, zapewne do gry nieco podobnej do dzisiejszego „chińczyka”.
- Każdy sezon naszych badań przy św. Jakubie jest dla nas zaskakujący. Każdy przynosi nowe odkrycia, kategorie zabytków jakich do tej pory tu nie mieliśmy. W tym roku szczególnie zaskoczyły nas właśnie ten pionek i kostka. Są one pięknym świadectwem życia codziennego, zainteresowań i zajęć dawnych mieszkańców Nowego Miasta Torunia – dodaje Cicha.
Badania jak co roku kończył ponowny pochówek kości ludzkich z wykopalisk zeszłorocznych. Przez ostatni rok były one poddawane analizie antropologicznej przez dr Jarosława Bednarka z Collegium Mediucm UMK, teraz wróciły by ponownie zostać pochowane na tym samym cmentarzu, na którym złożono je przed wiekami. Jest to już tradycja tych badań, a dzięki zaangażowaniu w przedsięwzięcie proboszcza parafii jakubowej, ks. Wojciecha Kiedrowicza, wydarzenie zawsze otrzymuje uroczysty charakter dzięki obecności kapłana, wspólnej modlitwie i ponownemu poświęceniu dawnej cmentarnej ziemi (fotografia obok).
Prace archeologiczno-architektoniczne przy kościele św. Jakuba prowadzone są od 2008 roku. W kolejnych sezonach badawczych ekipa prof. Sulkowskiej-Tuszyńskiej pragnie koncentrować się na dalszym rozpoznawaniu strefy zachodniej założenia.
O badaniach można czytać na blogu ekspedycji pod adresem: www.archeologiajakub.wordpress.com