Kolejny sezon wykopalisk archeologicznych przy kościele św. Jakuba w Toruniu
Z końcem sierpnia archeolodzy powrócili w otoczenie nowomiejskiej świątyni św. Jakuba w Toruniu. Jest to już piąty sezon prac wykopaliskowych realizowanych przy tej jednej z najstarszych i najpiękniejszych budowli Torunia. Badania prowadzone są przez ekspedycję dr hab. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej, prof. UMK z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, a biorą w nich udział studenci, doktoranci i archeolodzy-wolontariusze.
W tym roku pracami objęto tradycyjnie już teren wokół kościoła. W poprzednich sezonach koncentrowano się jednak głównie na bezpośrednim sąsiedztwie prezbiterium, teraz natomiast rozpoznawane są dalsze strefy jakubowego założenia. Archeolodzy założyli trzy wykopy: w pobliżu wejścia do zakrystii, na południe od prezbiterium (między kościołem a dawnym założeniem klasztornym cysterek-benedyktynek) oraz od zachodu (w pobliżu nieczynnej bramy, prowadzącej na teren kościelny). Mają one przynieść informacje dotyczące architektury świątyni oraz przejścia klasztornego, charakteru przykościelnego cmentarza, szeroko pojętej kultury materialnej dawnych mieszczan Nowego Miasta Torunia oraz – jeśli badaczom dopisze szczęście – także archeologiczne potwierdzenie pielgrzymiego charakteru kościoła, związanego ze szlakiem do Santiago de Compostela.
Warto nadmienić, że prowadzone od 2008 roku prace przyniosły jak do tej pory m.in. odkrycie fundamentów prezbiterium, reliktów nowożytnego przejścia łączącego klasztor z kościołem, a także szeregu elementów kultury funeralnej dawnych torunian i wreszcie fragmentu średniowiecznej kamiennej misy chrzcielnej z najstarszego wyposażenia kościoła.
Prace potrwają do 20 września. Archeolodzy serdecznie zapraszają wszystkie zainteresowane osoby do odwiedzania wykopalisk – od poniedziałku do piątku, między 8 a 14.
Anna Cicha, 28-08-2013