Tradycja kopernikańska
![]() |
![]() UMK jest też jedyną uczelnią świecką, która gościła papieża Jana Pawła II.
Mikołaj Kopernik był Niemcem czy Polakiem? Czy posługiwał się językiem polskim? Jak naprawdę wyglądał? Gdzie naprawdę urodził się? Gdzie jest pochowany?
Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz tutaj.
• Wycieczka "Kopernik i Astronomia w Toruniu" tutaj.
|
Tradycja Mikołaja Kopernika - największego i najsłynniejszego astronoma wszechczasów, ...toruńczyka, który ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i Niebo, nadal jest żywa w jego rodzinnym mieście, a duch Jego zdaje się czuwać nad dobrym imieniem nauki, przez siebie utorowanej, bo: kilku innych wielkich badaczy związało się z tym miastem: nieżyjący prof. Władysław Dziewulski, współzałożyciel i profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w latach 1945-1960 pierwszy dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UMK, inicjator badań z zakresu astrofizyki i astronomii gwiazdowej w Polsce; nieżyjąca prof. Wilhelmina Iwanowska, współtwórczyni astronomii na UMK, wiceprzewodnicząca Międzynarodowej Unii Astronomicznej, Honorowy Obywatel Torunia.
Największy na świecie współczesny astronom Aleksander Wolszczan urodzony w 1946 roku, absolwent UMK, od 1982 roku pracujący w USA, a od 1994 roku również na uniwersytecie toruńskim. W 1990 roku, prowadząc w Portoryko badania, za pomocą największego na świecie radioteleskopu, odkrył pulsar PSR B1257+12; w 1992 roku oficjalnie wysunął twierdzenie o istnieniu wokół pulsara układu planetarnego; doniesienie to spotkało się ze sceptycznym przyjęciem części uczonych; w 1994 roku w wyniku dalszych badań Wolszczan opublikował dalsze dane dotyczące odkrytego przez siebie pozasłonecznego układu planetarnego, potwierdzające odkrycie; w 1992 roku otrzymał Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Lokalizacja
« poprzednia strona | następna strona » |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:
Ostatnia modyfikacja 22-11-2022 13:23