Nowe znaleziska przy kościele św. Jakuba
Nowe znaleziska przy kościele św. Jakuba w Toruniu
Rozpoczął się kolejny sezon badań wykopaliskowych przy kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu. Już po raz czwarty archeolodzy powracają pod jeden z najstarszych zabytków Torunia. - W tym roku prace koncentrują się po południowej stronie prezbiterium kościoła, gdzie założono trzy wykopy. Naszym celem jest rozpoznanie fundamentów tej części świątyni, sposobu połączenia kościoła z pobliskim klasztorem cysterek-benedyktynek oraz dalsze poznawanie dawnego przykościelnego cmentarza – wyjaśnia PAP Anna Cicha, doktorantka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Pierwszy tydzień prac przyniósł pierwsze interesujące dla archeologów odkrycia. Jednym z nich jest późnośredniowieczna kamienna kula działowa, która zdaniem odkrywców, została w XVIII wieku użyta wtórnie, jako kamień wmurowany w posadzkę.
W tej chwili badacze powoli rozpoczynają odkrywanie warstw związanych z nekropolią.
Kościół św. Jakuba Apostoła jest rzadkim na Pomorzu przykładem gotyckiej bazyliki. Cechuje go wyrafinowana architektura i bogate zdobnictwo. Systematyczne badania rozpoczęto tutaj w 2008 roku. Podstawowymi celami wykopalisk jest odsłonięcie reliktów zabudowy klasztornej, poznanie średniowiecznego i nowożytnego cmentarza przy kościele. Archeolodzy poszukują również odpowiedzi na pytanie, czy istniała tam wcześniejsza, niż XIV-wieczna świątynia.
Pracami, które potrwają do 27 lipca, kieruje dr hab. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska, prof. UMK. W badaniach biorą udział studenci archeologii, odbywający praktyki, studenci-wolontariusze, a także doktoranci.
(17.07.2012., za: PAP)