Jesteś w:
Strona główna
Toruń ponownie gotycki
Na sesji rady miejskiej 24 kwietnia radni podjęli decyzję o powrocie Torunia - po 11 latach przerwy - do stowarzyszenia Europejski Szlak Gotyku Ceglanego, którego zadaniem jest propagowanie informacji na temat zabytków z cegły gotyckiej istniejących w Europie, promocja szeroko rozumianej turystyki kulturowej, stworzenie sieci kontaktów pomiędzy partnerami, a przede wszystkim marketingowe wykorzystanie ich potencjału. Przez ostatnie 11 lat Toruń był nieobecny, nad czym ubolewaliśmy wielokrotnie, m.in. tutaj czy tutaj.
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego jest dziś jedynym miejscem, jedynym programem poświęconym temu, co jest w Toruniu najbardziej wyjątkowe, co tworzy tożsamość i genius loci Torunia. W Toruniu znajdują się jedne z najlepszych i najwybitniejszych architektonicznie przykładów europejskiego gotyku ceglanego, a jednym z podstawowych kryteriów decydujących o wpisaniu Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO był fakt istnienia w Toruniu obiektów gotyckich, które "wpłynęły na dalszy rozwój architektury" oraz obiektów gotyckich, które "stanowią wybitne dzieło ilustrujące okres historyczny".
Lista budowli ceglanego gotyku w hanzeatyckim Toruniu jest długa. Każda z nich ze swoją własną historią zasługuje na uznanie. Mamy tu bowiem – obok takich sław jak Ratusz Staromiejski, Dom Kopernika, Krzywa Wieża – budowle, które w dosłownym tego słowa znaczeniu wyróżniają się na tle miejskiej panoramy, a w szczególności kościoły. 3 zachowane z dawnych 9 toruńskich gotyckich kościołów to symbol światowego miasta, jakim był w czasach swej świetności Toruń: Kościół Mariacki, Kościół Świętojański, Kościół Św. Jakuba. Świątynie te są imponujące, lecz oczywiście nie wyczerpują całego bogactwa miasta.
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego jest uznanym i wspieranym przez wiele instytucji stowarzyszeniem międzynarodowym. Uznany za międzynarodowy turystyczny szlak kulturowy m.in. przez Deutsche Zentrale für Tourismus (Niemiecka Centrala Turystyki), Polską Organizację Turystyczną.
Obecnie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego skupia 64 członków z Niemiec, Danii i Polski (Chełmno, Gdańsk, Grudziądz, Myślibórz, Olsztyn, Płock, Sławno), a tym samym setki budowli gotyckich pobrzeża Morza Bałtyckiego. W stowarzyszeniu działają aktywnie dwie grupy robocze - naukowa i promocyjna, a na 2025 r. planowane jest powołanie trzeciej - edukacyjnej.
Stowarzyszenie uczestniczy w licznych przedsięwzięciach, w tym również w zainicjowanym przez Komisję Europejską w 2018 r. pod hasłem "Sharing Heritage" i istniejącym do dziś jako sieć współpracy oraz prowadzącym różnoraką działalność Europejskim Roku Dziedzictwa: w ramach inicjatywy zawsze w trzecią sobotę czerwca w Europie obchodzony jest Dzień Gotyku Ceglanego; w roku 2025 przypadnie on na 21 czerwca.
Data publikacji: 25-04-2025
Ostatnia modyfikacja 26-04-2025 23:52