Jesteś w:
Strona główna
Ciechocinek na Listę UNESCO
Słynne historyczne tężnie solankowe w Ciechocinku są na dobrej drodze do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Zabytkowe tężnie i cały zespół warzelni soli otrzymały właśnie rekomendację Komitetu do spraw Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce.
Zespół Zabytkowej Warzelni Soli w Ciechocinku został oficjalnie uznany za obiekt o wyjątkowej uniwersalnej wartości, spełniający kryteria wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To wyróżnienie dla Ciechocinka i ważny krok w stronę międzynarodowego uhonorowania tego unikatowego dziedzictwa.
W województwie kujawsko-pomorskim jedynym do tej pory obiektem wpisanym na listę UNESCO jest Zespół Staromiejski w Toruniu. Teraz do tej elitarnej grupy może dołączyć kompleks tężni i warzelni soli w Ciechocinku.
W skład zgłoszonego zespołu wchodzą m.in. tężnie solankowe, budynek warzelni soli, podziemna komora ujęcia solanki, fontanna Grzybek, przepompownia oraz nadziemna instalacja otwarta. To unikatowy w skali Europy kompleks, który nieprzerwanie od XIX wieku produkuje sól w sposób przemysłowy, wykorzystując historyczne technologie i urządzenia.
Jak zaznaczono w uchwale Komitetu, obiekt spełnia wszystkie wymagane kryteria: wyjątkową uniwersalną wartość (OUV), autentyczność i integralność, co otwiera mu drogę do dalszego procedowania przez międzynarodowe instytucje.
– To dla nas historyczny moment i wielki powód do dumy. Zespół Warzelni Soli to serce uzdrowiskowej tradycji Ciechocinka, symbol naszej tożsamości i dziedzictwa. Fakt, że został doceniony na szczeblu krajowym i wskazany jako kandydat do UNESCO, otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju, promocji i ochrony tego wyjątkowego miejsca. Teraz przed nami ciężka praca, by udowodnić tę unikatowość przed Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO
– podkreśla burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz.
Marszałek województwa Piotr Całbecki również nie kryje zadowolenia.
– Symbol naszego najsławniejszego uzdrowiska jest wizytówką naszego województwa, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby to dziedzictwo chronić i promować na arenie międzynarodowej.
Zespół zabytkowej warzelni soli to wyjątkowy zabytek, jedyne w Europie historyczne przedsiębiorstwo, które od niemal 200 lat nieprzerwanie produkuje sól w skali przemysłowej. Zachowano tu tradycyjny proces warzenia soli wykorzystujący unikalny system monumentalnych tężni o długości ponad 1,7 km i 15 m wysokości.
Wpis na krajową listę informacyjną to dopiero początek – teraz przygotowywana będzie szczegółowa dokumentacja nominacyjna dla Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu. Następnie swoje analizy przeprowadzą eksperci z ICOMOS i IUCN. Ostateczną decyzję podejmie Komitet Światowego Dziedzictwa na corocznej sesji.
Data publikacji: 23-04-2025
Ostatnia modyfikacja 24-04-2025 21:45