Kolejna kwesta na cmentarzu św. Jerzego
Odnowienie kwatery zbiorowej Araczewskich jest celem tegorocznej kwesty 1 listopada 2016 r. na cmentarzu św. Jerzego.
To już XIV kwesta, której celem jest ratowanie najcenniejszych artystycznie lub należących do zasłużonych torunian nagrobków na cmentarzu św. Jerzego. Organizatorami przedsięwzięcia są Towarzystwo Miłośników Torunia i Urząd Miasta Torunia.
Kwesta odbędzie się 1 listopada w godz. 9:00-15:00. Jak co roku z puszkami zobaczyć będzie można wielu znanych torunian: samorządowców, w tym prezydenta Torunia i radnych miejskich, członków Towarzystwa Miłośników Torunia, muzyków, aktorów, muzealników i konserwatorów, członków Toruńskiego Bractwa Kurkowego, dziennikarzy i strażaków. Przybędą jak zawsze marynarze z patronackiego okrętu miasta ORP Toruń. Łącznie przez cały dzień kwestować będą 83 osoby.
W ubiegłym roku udało się zebrać 15 176 zł, a w ciągu minionych trzynastu lat kwestowania już ponad 150 tys. zł, co umożliwiło odnowienie i otoczenie opieką 24 nagrobków – pojedynczych pomników i kwater rodzinnych z kilkoma nagrobkami.
Celem tegorocznej zbiórki jest odnowienie kwatery zbiorowej rodziny Araczewskich – toruńskich rzemieślników i przedsiębiorców z okresu zaborów i dwudziestolecia międzywojennego. Kwatera, a przede wszystkim rzeźba Chrystusa usytuowana na cokole, jest klasycznym przykładem sztuki sepulkralnej okresu modernistycznego, której obecność nadaje całej nekropolii także wymiar artystyczny. W mogile spoczywają: Bronisław Araczewski, Teodor Araczewski, Pelagia Araczewska, Anastazja z Lipińskich Araczewska, Kazimiera z Araczewskich Krystek, Anna Krystek oraz Aleksander Krystek. Firmy należące do Araczewskich usytuowane były głównie u zbiegu ulic: Szewskiej i Chełmińskiej. Należały do nich: palarnia kawy, sklep rzeźnicki oraz salon golarsko-fryzjerski. Właściciel tego ostatniego, Bronisław Araczewski, był także fryzjerem teatralnym – wyrabiał m.in. peruki dla lalek.
Z funduszy tegorocznej kwesty naprawione będzie również ogrodzenie nagrobka Kazimiery Biuszel-Karnickiej, który był odnawiany w 2012 r.
Zeszłoroczna kwesta pozwoliła na odrestaurowanie nagrobka Adolfa Legiejko - działacza społecznego i niepodległościowego Kresów Wschodnich, uczestnika walk o granice Drugiej Rzeczypospolitej, sędziego Sądu Okręgowego w Wilnie oraz członka Sądu Honorowego w Kole Wileńskim Zrzeszenia Sędziów i Prokuratorów. Prace przy nagrobku wykonali studenci Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK pod kierunkiem prof. Jadwigi Łukaszewicz.
26-10-2016, za: Toruński Serwis Samorządowy
Ostatnia modyfikacja 30-10-2016 22:55