Muzeum Twierdzy Toruń wreszcie powstanie
W Koszarach Bastionu IV Odcinkowego (zwanych też koszarami Nowej Bramy Chełmińskiej) obok dworca autobusowego ma powstać Muzeum Twierdzy Toruń. Projekt jego utworzenia uzyskał właśnie błogosławieństwo Ministerstwa Kultury.
B-66. Nie jest to kryptonim któregoś z kolegów agenta J-23, ale numer obiektu fortecznego z 1884 r., położonego w samym centrum Torunia. Bardzo ciekawego, lecz zamkniętego na cztery spusty i dobrze zamaskowanego przez rosnące wokół chaszcze. To się może jednak niebawem zmienić. Jak udało nam się dowiedzieć ma tu powstać Muzeum Twierdzy Toruń. Opracowany w magistracie projekt jego utworzenia właśnie otrzymał rekomendację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co otwiera mu drogę do kontraktu terytorialnego, a co za tym idzie - unijnego dofinansowania.
- Inwestycja obejmie przeprowadzenie remontu konserwatorskiego budynku, przygotowanie wystawy na potrzeby Muzeum Twierdzy Toruń, a także adaptację terenów przylegających dla potrzeb działania historycznych grup rekonstrukcyjnych oraz ekspozycji sprzętu wojskowego - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta miasta. - Działalność muzealna będzie dotyczyła przede wszystkim historii fortyfikacji i wojskowości. Muzeum przybliży mieszkańcom i turystom tematykę z okresu XVIII-XIX i częściowo XX wieku.
Podane ramy czasowe mogą nieco dziwić. Toruń jest jednym z najciekawszych punktów na wojennej mapie Europy, ponieważ można w nim prześledzić wszystkie etapy rozwoju fortyfikacji od średniowiecza po połowę ubiegłego wieku (>>>). Głównym bohaterem przedstawianej w muzeum historii może być oczywiście artyleria, jednak również w tym przypadku opowieść powinna się zaczynać co najmniej od początków XVII stulecia, kiedy to w Toruniu zorganizowano pierwsze szkolenia dla artylerzystów.
Na dyskusję o takich szczegółach przyjdzie pewnie czas. W tej chwili nie wiadomo jeszcze, kto będzie bezpośrednio odpowiadał za placówkę, która ma się stać kolejnym oddziałem toruńskiego Muzeum Okręgowego.
Trochę szkoda, że przy tworzeniu muzeum nie został wzięty na cel Fort I. Zapewne w tej roli mógłby się sprawdzić lepiej, wielką zaletą Koszar Nowej Bramy Chełmińskiej jest jednak ich lokalizacja - tuż przy obleganej przez turystów starówce.
29-10-2016, za: Nowości
Ostatnia modyfikacja 30-10-2016 22:11