91 błędów rzeczowych
Niewielka publikacja, licząca 60 stron pt. "Toruń. Multiprzewodnik" jeleniogórskiego Wydawnictwa Turystycznego Plan trafiła do sprzedaży na początku sezonu 2016. O ile szata graficzna może przyciągać uwagę, to już zawartość merytoryczna budzi ogrom zastrzeżeń. Stwierdzamy tutaj aż 91 błędów rzeczowych - informacji nieprawdziwych, wiele nieścisłości, niedomówień, wywodów zupełnie nie na prezentowany akurat temat. Są tez opisy, które mijają się z kontekstem toruńskim, nie precyzują związku tematu z Toruniem i nie wskazują regionalnych odmienności, nie mówiąc o ich wyjaśnieniu.
W tekstach rozpoznać można też źródła informacji, którymi posługiwał się autor, a należą do nich przewodniki-wydawnictwa sprzed 40 lat (np. autorstwa M i E. Gąsiorowskich), z których zaczerpnięto informacje już dziś nieaktualne. Autor posługiwał się też m.in. Wikipedią, która nie zawsze może być traktowana jako wiarygodne źródło wiedzy i która sama zastrzega: " Wikipedia nie udziela gwarancji co do jakości zawartych w niej treści".
Publikacja w opisach zabytków podaje w wielu przypadkach informacje banalne, nie wnoszące wiele dla poznania wyjątkowości danych obiektów jednocześnie milcząc na temat tych unikatów, które tworzą z danego obiektu miejsce o cennych walorach artystycznych i historycznych.
Książeczka swoim opracowaniem graficznym kładzie nacisk na stronę wizualną. Niestety jednak turysta czytając ją nie jest w stanie wyłapać tych 91 błędów merytorycznych i przyjmuje treść za wiarygodną.
29-08-2016