Kolejna próba zagospodarowania zamku Dybów
Miasto wydzierżawiło ruiny zamku Dybów i przyległy teren na działalność kulturalno-historyczną.
Jest to druga od 2013 r. próba zagospodarowania zabytkowego obiektu. W 2013 r. po kilkumiesięcznej dzierżawie zamek został opuszczony. Nigdy dotąd właściciel - miasto nie podejmowało działań mających na celu przywrócenie tej zapomnianej budowli.
Obecnie dzierżawcą zamku jest Dream Projects społka z o.o. z Torunia, która zajmie się zagospodarowaniem i użytkowaniem historycznego obiektu na warunkach zawartych w umowie z miastem, z zastrzeżeniem, że działania jej nie naruszą trwałej, zabytkowej ruiny zamku i przyległego terenu zieleni. Umowa została zawarta na 25 lat.
Zamek Dybowski ma być miejscem działalności kulturalnej i gospodarczej, obejmującej rekreację i obsługę ruchu turystycznego. Co roku mają się tam odbywać co najmniej dwie imprezy o charakterze historyczno-kulturalnym. Zadaniem Dream Projects jest uporządkowanie nawierzchni dziedzińca, dróg dojazdowych, ciągów pieszych i przestrzeni rekreacyjnych oraz utrzymanie konfiguracji terenu stanowiącego otoczenie zamku, tj. wału i dawnej fosy. Zgodnie z wymaganiami konserwatorskimi wszystkie te prace nie mogą ingerować w strukturę architektury zamkowej. Dzierżawcy nie wolno więc dokonywać żadnej odbudowy czy dobudowy lub stawiać obiektów towarzyszących, zmieniających pierwotne założenie historycznej budowli. Jego zadaniem jest także dbanie o zabytkowe mury i zamkowe formy ziemne.
Prace związane z zagospodarowanie zamku i jego otoczenia zostały rozłożone na 6 lat. Jako pierwszy porządkowany będzie dziedziniec, w kolejnych latach powstaną drogi dojazdowe, wodociąg, oświetlenie oraz zadaszenie wieży bramnej z adaptacją izby straży i poddasza według zaleceń konserwatorskich.
Umowa obejmuje też dzierżawę 0,6 ha gruntu przy ul. Dybowskiej 14-20/Przy Grobli 2, na którym ma zostać urządzony ogólnodostępny, nieodpłatny parking dla obsługi zamku.
04-08-2015