Niematerialne dziedzictwo chronione
Toruńskie Muzeum Etnograficzne zajmie się ochroną, pielęgnacją i popularyzowaniem niematerialnego dziedzictwa kulturowego województwa kujawsko-pomorskiego.
Kultura regionu to nie tylko zabytki, budynki i wytwory ludzkich rąk. Jej dużą częścią jest dziedzictwo niematerialne, które w dużym stopniu pomaga budować poczucie tożsamości mieszkańców.
Potrzebę jego ochrony dostrzegło UNESCO. W 2003 r. przyjęło konwencję, która mówi o objęciu szczególną troską pięciu obszarów: tradycji i przekazów ustnych, sztuk widowiskowych, zwyczajów, rytuałów i obrzędów świątecznych, wiedzy i praktyk dotyczących przyrody i wszechświata oraz umiejętności związanych z rzemiosłem artystycznym.
Nasz kraj ratyfikował konwencję w 2011 r., przyjmując tym samym obowiązek ochrony oraz dokumentacji tych zjawisk kulturowych. Na liście prowadzonej przez Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa wpisano już m.in. pochód Lajkonika, szopki krakowskie, cieszyńskie rusznikarstwo oraz łowicką procesję Bożego Ciała.
- W 2012 r. ministerstwo wyszło z inicjatywą, by w każdym województwie powołać koordynatora, który zajmie się ochroną i popularyzowaniem tej części dziedzictwa kulturowego - mówi Jerzy Janczarski, dyrektor marszałkowskiego departamenty kultury i edukacji. - Postanowiliśmy, że u nas powinna się tym zająć wyspecjalizowana instytucja, mająca już doświadczenie w tego typu działaniach.
Wybór padł na najbardziej profesjonalną taka instytucję w województwie - toruńskie Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. Placówka będzie koordynowała ochroną niematerialnych przejawów kultury: od identyfikacji zjawisk, poprzez prowadzenie badań, upowszechnianie, edukowanie, po wspieranie innych osób i instytucji nimi zainteresowanych.
18-04-2015, za: Gazeta Wyborcza Toruń
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:
Ostatnia modyfikacja 18-04-2015 22:26