en
POLECAMYDotknij Gotyku w Toruniu
POLECAMYZrób samodzielnie pierniki
POLECAMYZWIEDŹ TORUŃ Z KUFLEM PIWA!
POLECAMYPOZNAJ TWIERDZĘ TORUŃ

Kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

 
Zwiedzanie, informacje

Budowany od czerwca 2012 r. z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka kościół pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II konsekrowany został 18 maja 2016 r., w rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II, przez legata papieskiego ks. kard. Zenona Grocholewskiego, przy współudziale ks. kard. Stanisława Dziwisza i ponad 50 arcybiskupów i biskupów w obecności najwyższych władz państwowych z premier Beatą Szydło, prezesem PiS Jarosłem Kaczyńskim, ministrami, parlamentarzystami, ponad 500 kapłanami i in.
Budowa kościoła - sanktuarium to wotum wdzięczności za papieża Polaka. 
Kościół znajduje się na obrzeżach Torunia, przy Porcie Drzewnym.
 
Msze św.:
- od poniedziałku do soboty: godz. 7, 12 ,18
- w niedziele: godz. 8, 12, 18
Nabożeństwa:
- od poniedziałku do soboty: godz. 6.30: jutrznia, godz. 11.30: różaniec, godz. 17.30: nieszpory
- w piątki: godz. 15.00: droga krzyżowa, koronka do Miłosierdzia bożego

 

 
 
Sanktuarium jest elementem Centrum Polonia in Tertio Millennio o powierzchni 22 ha, w skład którego wchodzi też campus Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.
Zlokalizowane jest przy Porcie Drzewnym na terenach nadwiślańskich, dawniej stanowiących rozgałęziające się koryto Wisły, pokryte niestabilnymi namułami, przykrywającymi grunt nośny. Dlatego przed rozpoczęciem budowy teren wzmocniono 644 żelbetowymi palami wbitymi głęboko w ziemię.
 
Na plac kościelny wejście główne prowadzi bramą, w której umieszczono wielki krucyfiks oraz cytat z Cypriana Kamila Norwida 'Krzyż stał się nam bramą'.
Kościół dwupoziomowy wyróżnia wielka ażurowa, 320-tonowa kopuła zwieńczona koroną. Świątynia ma 50 m wysokości.
Na górnej kondygnacji - głównym kościele - w prezbiterium znajduje się ołtarz - dokładna replika prywatnej kaplicy papieża Jana Pawła II w Watykanie z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, podpisanym przez Jana Pawła II, z relikwią - ampułką z jego krwią (>>>).
Wnętrze wypełniają też posadzki z cierniową koroną pod stacjami drogi krzyżowej. Sanktuarium ma też wydźwięk narodowo-patriotyczny, stąd w wystroju znajdują się np. polskie emblematy ludowe: krakowskie, góralskie, kurpiowskie, w oknach witraże i mozaiki, malowidła biblijne, na ścianach malowany poczet 34 świętych i wielkich Polaków - od Mieszka I do Jana Pawła II. 
Dolny poziom w połowie wypełnia Kaplica Pamięci o Sprawiedliwych, będąca miejscem pamięci Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców ratując Żydów w czasie II wojny światowej; tutaj na na czarnej granitowej ścianie wypisano nazwiska Polaków, ofiary holocaustu; jest też napis "Nie ma większej miłości jak oddać Życie za przyjaciół swoich", w środku płonie ogień..
Również w tej kaplicy przechowuje się relikwie św. Maksymiliana Kolbego, bł. Jerzego Popiełuszki, bł. Karoliny Kózkówny oraz pierwszych polskich misjonarzy, którzy zginęli śmiercią męczeńską: bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Byli franciszkanami, głosili nauki w Peru. 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto zostali zamordowani przez terrorystów z organizacji Sendero Luminoso (z hiszp. Świetlisty Szlak). 
Wierni mogą przemieszczać się między kondygnacjami schodami i windami. Łącznie budowla mieści ok. 3 tys. os.
Na górze znajdą się także zakrystie, sanitariaty oraz pomieszczenia do obsługi technicznej nagrań radiowych i telewizyjnych.
 
Na placu przed świątynią fontanny oraz liczne przedstawienia figuralne: pomnik papieża Jana Pawła II - jeden z 5 w Toruniu, św. Rodziny, św. Piotra, Mieszka I i Dobrawy z krzyżem i biblią - ten ostatni nawiązuje do przypadającej w 2016 r. 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wokół placu rozmieszczono stacje drogi różańcowej wykonane w białym marmurze przez twórców w Wietnamie. Na zewnętrzych ścianach kościoła: płaskorzeźbione stacje historii Polski oraz stacje drogi maryjnej z przedstawieniem 14 sanktuariów Polski i świata.
Po obu stronach bramy stoi dwuczęściowy carillon z 32 odlanymi z brązu dzwonami. Instrument wygrywa melodie głównie znanych pieśni kościelnych, ale nie tylko.
 

Kaplica Pamięci

 

Prezbiterium

   

 

 

drukuj  poleć artykuł

Lokalizacja
« poprzednia stronanastępna strona »
Komentarze użytkowników (1)
Malgosia, 2022-06-16 17:16:47
Sanktuarium jest piękne,to fakt, ale jest nasze,Polaków, gości z zagranicy,wszystkich którzy chcą się modlić i prosić Boga o laski i pomoc.
W domu też chcemy miiec ladnie i przytulnie, po co tak złośliwie krytykować, coś co niesie dla nas radość piękna i modlitwy.
Pomagajmy słabszym, biedniejszym i potrzebujacym,ale cieszmy się z tego że Polska ma otwarte koscioly i sanktuaria  ,ktore sa dla nas.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ostatnia modyfikacja 23-11-2017 10:37
Booking.com

Twoja wycieczka

W Twojej wycieczce znajdują się miejsca:

    Sonda

    Które miejsca w okolicy planujesz odwiedzić będąc w Toruniu (max 3):