Tuba Dei
Jest to największy w Toruniu, przez stulecia drugi co do wielkości po krakowskim Zygmuncie, dziś największy średniowieczny dzwon w Europie środkowej. Znajduje się na wieży Katedry św.św. Janów od 22. września 1500 roku (wtedy był to największy dzwon w Polsce). Do dziś dzwon budzi podziw pięknym brzmieniem, rozmiarami i wiekiem.
Tuba Dei, wykonany w Toruniu, ze stopu miedzi ze specjalną domieszką srebra i złota, waży 7,5 tony, ma wysokość 2 m, średnicę 2,27 m. Tuba Dei, o tonacji As-dur, jest bardzo czuły, który przy trąceniu palcem wydaje czysty dźwięk. Jego dźwięk rozbrzmiewa jedynie w czasie ważnych uroczystości i świąt, zarówno kościelnych, jak i narodowych. Kielich dzwonu zdobią płaskorzeźby św.św. Janów, Katarzyny i Barbary oraz łaciński napis w tłumaczeniu: "Roku Pańskiego 1500, 22 dnia września, ja, Trąba Boża, ku chwale Boga i świętych Janów Chrzciciela i Ewangelisty, patronów tej świątyni, odlana zostałam". Dzwon wisi na oryginalnym, nie zmienionym od 600 lat belkowaniu - specjalnym systemie drewnianej konstrukcji, która poruszana przez kilku silnych mężczyzn, pozwala na rozkołysanie dzwonu. Tuba Dei miał stanowić cenny łup wojenny w czasie wojny północnej w 1703 roku, kiedy to Szwedzi zamierzali go wywieźć (jak to uczynili z innymi dzwonami toruńskimi). Został jednak uratowany, gdy Rada Torunia złożyła okup w wysokości 12 tysięcy talarów. Raz jeszcze dzwon był poważnie zagrożony podczas II wojny światowej, gdy wykuto już otwór w sklepieniu i zamierzano dzwon pociąć. 500. rocznica Tuba Dei, która minęła w 2000 roku, stała się okazją do zorganizowania sesji popularno-naukowej poświęconej toruńskim dzwonom. Z dzwonem tym wiąże się kilka legend. |
||
Zwiedzanie Tuba Dei: wejście do dzwonu (i punktu widokowego na wieży katedralnej) możliwe jest od kwietnia do października w godz. w godz. 9.00-16.30.
|
Ostatnia modyfikacja 21-01-2016 17:45